فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 22 تیر 1396 13:03

ماجرای جزیره معروف استانبول «جزیره سوآدا، سرکیس یا جزیره گالاتاسرای»

جزیره سوآدا که امروز به نام جزیره گالاتاسرای شناخته می شود در تنگه بسفر واقع شده که سندش در قرن نوزدهم (1874م) توسط سلطان عبدالحمید دوم به معمار مشهور ارمنی سرکیس پالیان منتقل شد.

خانم نیلهان عثمان اوغلو چهره جدید و خبر سازی است که در طی ماه های گذشته مورد توجه رسانه های ترکیه قرار گرفته و هر از چند گاهی مصاحبه هایی از او منتشر می شود.

نیلهان عثمان اوغلو نوه سلطان عبدالحمید دوم ملقب به سلطان سرخ  یکی از آخرین پادشاهان حکومت عثمانی است که به عنوان حامی سیاست های رجب طیب اردوغان نیز شناخته می شود.

عثمان اغلو طی مصاحبه ها و نطق هایش نه تنها از سیاست های اردوغان حمایت می کند بلکه اخیراً در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد که بزودی یکی از اعضای خانواده آن ها جهت همیاری رجب طیب اردوغان پای بر عرصه سیاست ترکیه خواهد گذاشت.وی در این مصاحبه در خصوص ملاقاتش با رجب طیب اردوغان گفت:

به او گفتم شما نسبت به پدر بزرگ من آدم بسیار خوشبختی هستید زیرا مردم ترکیه حامی سیاست های شما می باشند.

اما موضوعی که اخیراً مورد توجه رسانه های ترکیه قرار گرفته ادعای عثمان اغلو در خصوص اموال مصادره شده خانواده سلطنتی وی می باشد.وی در یک برنامه تلویزیونی گفته است:

ما خواهان بازپس گیری جزیره سوآدا «گالاتاسرای» می باشیم و بزودی از طریق دادگاه اقدام خواهیم کرد این جزیره جزء املاک خصوصی خانواده ما می باشد.

جزیره سوآدا که امروز به نام جزیره گالاتاسرای شناخته می شود در تنگه بسفر واقع شده که سندش در قرن نوزدهم (1874م) توسط سلطان عبدالحمید دوم به معمار مشهور ارمنی سرکیس پالیان منتقل شد.

سرکیس پالیان یکی از اعضای مشهور خانواده پالیان بوده که به عنوان مهندس و معمار دربار عثمانی شناخته می شد.انتقال سند این جزیره به خانواده پالیان به دلیل بدهی بسیار زیادی بود که در پی ساخت مساجد،کاخ ها،پل ها و...به این خانواده انباشته شده بود.

تا قبل از سال 1915 و نسل کشی ارمنیان جزیره با نام «سرکیس بی آداسی» یعنی جزیره سرکیس نامیده می شد، پالیان در این جزیره یک عمارت سه طبقه تابستانی احداث کرد که بعدها از آن به عنوان انبار زغال سنگ استفاده می شد.

لازم به ذکر است که نقاش مشهور ارمنی هوانس آیوازوفسکی ملقب به نقاش دریاها در یکی از سفرهایش به استانبول نزدیک به چهار ماه در این جزیره مهمان خانواده پالیان ها بوده است.

در سال 1899م هنگامی که سرکیس پالیان از دنیا رفت، حکومت عثمانی جزیره را به بهانه اینکه بدهی ها پرداخت شده تصاحب می کند، در سال 1940م، وارثان خانواده پالیان از طریق دادگاه موفق به بازپس گیری جزیره شده و سپس در سال 1957م، جزیره را به باشگاه فوتبال گالاتاسرای می فروشند که تا به امروز این جزیره در تملک این باشگاه فوتبال می باشد.

 

نوشته شده توسط: ایساک یونانسیان، پژوهشگر مسائل قفقاز و ترکیه

منبع: http://allturkey.am

 

 

 

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։