فا

فرهنگ و هنر

چهارشنبه, 13 شهریور 1398 12:55

افتتاح نمایشگاه عکاس قاجار و پهلوی در ارمنستان

نمایشگاه عکس‌های آنتوان خان سوروگین (سرونیان)؛ عکاس ارمنی عصر قاجار و پهلوی افتتاح شد.

«آلیک» - نمایشگاه عکس‌های آنتوان خان سوروگین (سرونیان)؛ عکاس ارمنی عصر قاجار و پهلوی افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، نمایشگاه عکس‌های آنتوان خان سوروگین (سرونیان)؛ عکاس ارمنی عصر قاجار و پهلوی در تاریخ ۳۱ اوت (۹ شهریور) با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، در مسجد کبود ایروان افتتاح شد.

آنتوان خان سوروگین (سرونیان) با ۵ دهه فعالیت حرفه‌ای عکاسی، یکی از مهم‌ترین شاهدان زندگی ایرانیان از دوران ناصرالدین‌شاه تا سلطنت رضاشاه بوده است.

ابتدا کنفرانس مطبوعاتی با حضور خبرنگارانی از شبکه‌ها و رسانه‌های معتبر ارمنستان برگزار شد. در این کنفرانس مطبوعاتی تاتِو مناتساکانیان (رئیس کمیته برگزارکنندگان نخستین جشنواره بین المللی عکاسی) ضمن ابراز تشکر از سید محمدرضا حیدری (رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان) به معرفی این جشنواره بین المللی پرداخت.

مناتساکانیان خاطر نشان کرد: رئیس مجلس ملی ارمنستان عکس محبوبه فرج الهی را بسیار پسندیده است و از برگزارکنندگان درخواست نموده تا این عکس را به مجلس ملی ارمنستان اهدا کنند.

پس از آن حیدری اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی پتانسیل فرهنگی مسجد کبود ایروان که همانند گوهر در قلب ارمنستان می‌درخشد، بود. وی برای برگزاری برنامه‌های مشترک فرهنگی با مراکز مختلف فرهنگی ارمنستان که منجر به تقویت روابط دوستی و فرهنگی دو کشور خواهد شد اعلام آمادگی کرد.

سپس فرج الهی با ابراز تشکر از برگزارکننده گان جشنواره و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی، توضیحاتی درباره پیام عکس خود که تحت عنوان «فقط یک لبخند» مقام سوم جشنواره مذکور را به دست آورده ارائه داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد تفاوت دیدگاه زنانه و مردانه در عکاسی اظهار داشت: نگاه یک زن بسیار ظریف و لطیف است و زن‌ها در حین عکاسی به نکات خیلی ظریفی دقت می‌کنند که شاید آقایان به این نکات توجه نداشته باشند.

فرج الهی در پاسخ به خبرنگاری که درباره چگونگی ثبت عکس "فقط یک لبخند" پرسید گفت: من سعی کردم لحظه شادمانی دو کودک در حین بازی را ثبت کنم. این به همان نگاه زنانه برمی‌گردد چرا که آن کودکان در انباری متروکه و شرایط نامساعد بودند و من از همان دریچه کوچک لبخند و شادمانی شان را ماندگار کردم.

اخبار مرتبط

 • گرامیداشت روز جهانی قدس در مسجد کبود ایروان
  گرامیداشت روز جهانی قدس در مسجد کبود ایروان

  روز گذشته مراسم روز جهانی قدس در ارمنستان و در مسجد کبود ایروان برگزار گردید.

 • مرمت مسجد کبود ایروان توسط استادکاران ایرانی
  مرمت مسجد کبود ایروان توسط استادکاران ایرانی

  تیم استادکار و مرمت کار ابنیه های تاریخی که به منظور حفظ و مرمت مسجد کبود ایروان به ارمنستان سفر نموده اند، روز گذشته با سفیر کشورمان در ایروان ملاقات نموده و گزارشی از اقدامات خود در خصوص مرمت بخش های مختلفی از این بنای تاریخی ارائه نمودند.

 • دعوت ارمنستان از سینمای ایران
  دعوت ارمنستان از سینمای ایران

  گوژ تادئوسیان در دیدار با سید محمدرضا حیدری از سینماگران کشور برای شرکت در جشنواره فیلم کوتاه 30 دقیقه‌ای در شهر لوری این کشور دعوت کرد.

 • بازدید همسر رئیس جمهور فرانسه از مسجد کبود ایروان
  بازدید همسر رئیس جمهور فرانسه از مسجد کبود ایروان

  در حاشیه برگزاری هفدهمین اجلاس بین‌المللی فرانکفونی در ایروان، بریژیت مکرون همسر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه بعد از ظهر روز جمعه (20 مهر ماه) در مسجد کبود ایروان حضور یافت.

 • نسخه انگلیسی کتاب سواد رسانه ای در ارمنستان رونمایی شد
  نسخه انگلیسی کتاب سواد رسانه ای در ارمنستان رونمایی شد

  نسخه انگلیسی کتاب «سواد رسانه ای در یک نگاه» به همت انتشارات 'پشتیبان' به عنوان ناشر حامی نهضت سواد رسانه ای ایران، با حضور مقامات ایرانی و ارمنی حاضر در ارمنستان در آخرین روز نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ارمنستان رونمایی شد.

 • بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
  بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان

  با ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، بزرگداشت یغیشه چارنتس، شاعر و فعال اجتماعی ارمنی، با حضور اندیشمندان و فرهیختگان ارمنستان در مسجد کبود ایروان برگزار شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։