فا

سیاست

پنج شنبه, 26 اسفند 1395 10:30

ایران سند حمایت از اجرای رژیم آتش بس در سوریه را امضا کرد

الکساندر لاورنتیف رئیس هیات روسی در مذاکرات سوری آستانه و نماینده رسمی ریاست جمهوری روسیه در امور سوریه، گفت: ایران به صورت رسمی سند پیوستن این کشور به عنوان ضامن و حامی توافق رژیم آتش بس در سوریه را امضا کرد.

«آلیک» - الکساندر لاورنتیف رئیس هیات روسی در مذاکرات سوری آستانه و نماینده رسمی ریاست جمهوری روسیه در امور سوریه، گفت: ایران به صورت رسمی سند پیوستن این کشور به عنوان ضامن و حامی توافق رژیم آتش بس در سوریه را امضا کرد.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری اسپوتنیک روسیه از محل مذاکرات در هتل ریکسوس آستانه پایتخت قزاقستان خبر داد: لاورونتیف اعلام کرد که یک نتیجه دیگر مشورت ها ، تصمیم ایران بود که رسما سند مربوط به الحاق کشور ضامن به توافق را امضاء کرد.

وی افزود: اکنون ایران به طور رسمی در کنار روسیه و ترکیه کشور ضامن اجرای تعهدها در سوریه است.

آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است که یکی از توافق ها به شمار می رود.

نشست آستانه که از روز سه شنبه آغاز شده است، یک روز تمدید شد تا هیات معارضان سوری مسلح که از حضور در آن خودداری کرده بود به ادامه مذاکرات بپیوندد.

تقویت آتش بس در سوریه که با امضای موافقت نامه مربوطه در ماه دسامبر گذشته با مشارکت کشورهای ایران، روسیه و ترکیه برقرار شده است نیز در بین مسائل محوری نشست آستانه قرار دارد.

سومین دور قبلی نشست آستانه 28 بهمن با حضور هیات ایرانی به ریاست حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، هیات های روسیه ای و ترکیه ای، سازمان ملل، قزاقستان به عنوان میزبان، اردن و همچنین آمریکا به عنوان ناظر برگزار شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։