فا

سیاست

چهارشنبه, 05 مهر 1396 14:56

حیدر العبادی در کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد: به هیچ عنوان بر سر نتایج همه پرسی گفتگو نخواهیم کرد

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود در بغداد گفت: هرگز از موضوع حفظ یکپارچگی و حاکمیت ملی عراق کوتاه نمی آییم.

«آلیک» - نخست وزیر عراق تاکید کرد هرگز از موضوع حفظ یکپارچگی و حاکمیت ملی عراق کوتاه نمی آییم.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون العراقیه، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود در بغداد گفت: هرگز از موضوع حفظ یکپارچگی و حاکمیت ملی عراق کوتاه نمی آییم.

وی افزود حکومت فدرال عراق اختیارات فدرالی خود را طبق قانون اساسی اعمال خواهد کرد. به موجب قانون اساسی بودجه فدرال باید به حکومت مرکزی باز گردد.

العبادی تاکید کرد هشدار می دهیم که پیامدهای همه پرسی خسارت هایی را به کردستان و سراسر عراق وارد می کند. حکومت مرکزی عراق عزت و کرامت هیچ شهروندی به ویژه شهروندان کرد را مورد تعرض قرار نمی دهد.

نخست وزیر عراق تصریح کرد از اقدامات برخی از مقامات کردستان در نفرت پراکنی بین هموطنان تعجب می کنم. رهبران منطقه کردستان به خواست های محلی و منطقه ای و بین المللی در خصوص همه پرسی غیر قانونی گوش ندادند، ما نیز به هیچ عنوان بر سر نتایج همه پرسی گفتگو نخواهیم کرد. منابع مالی منطقه کردستان به دور از هر گونه نظارتی در حال گردش است و به حساب های شخصی در خارج کشور واریز می شود.

العبادی همچنین خاطر نشان کرد: همه پرسی فرآیند یک جانبه و فردی است که در برگزاری آن نظر شرکا یا خواست بین المللی محترم شمرده نشد.

نخست وزیر عراق با غیر قانونی دانستن همه پرسی در منطقه کردستان تاکید کرد: هرگز اجازه نمی دهیم یکپارچگی ارضی عراق نقض شود.

حیدر العبادی در کنفرانس خبری هفتگی خود در بغداد گفت: نیروهای عراقی پیروزی های بزرگی در غرب الانبار و در منطقه الحویجه داشتند. با وجود تحولاتی که رخ داده است، این تحولات تاثیری در اولویت ما در نبرد با گروهک تکفیری صهیونیستی داعش نخواهد داشت و ما به آزاد سازی مناطق باقی مانده تحت اشغال داعش ادامه خواهیم داد. به زودی مناطق دیگری از دست داعش آزاد و به حضور این گروهک تروریستی در عراق پایان داده خواهد شد. بخش بزرگی از غرب کرکوک که در اشغال داعش بود و همچنین جاده مابین عکاشات و اتوبان بغداد-امان در غرب الانبار آزاد شده است و این عملیات ادامه دارد. پیشروی نیروهای عراقی در این منطقه به درستی و بر اساس نقشه از قبل طراحی شده در جریان است. ما هرگز از یکپارچگی ارضی عراق عقب نشینی نخواهیم کرد و این یک وظیفه ملی است که به آن پایبند هستیم و همچنین این مسئله یک وظیفه قانونی است.

وی با بیان این که عراق کشور یکپارچه ای است افزود ما خواهان یک عراق قوی برای همه شهروندان این کشور هستیم. عراق ضعیف همه مردم این کشور را تضعیف خواهد کرد.

العبادی در ادامه افزود شکر خدا امروز شاهد آن هستیم که شمار زیادی از نیروهای عراقی برای یکپارچگی و رفاه عراق تلاش می کنند. شمار زیادی از عراقی ها با خون خود کشور خود را آبیاری و آزاد کرده اند. بنابراین هیچ انگیزه و دلیلی برای درگیری و کشمکش برای سیطره بر کشور وجود ندارد و متاسفانه چنین وضعی در این همه پرسی ایجاد شد.

وی گفت: در حالی که همچنان داعش بخش هایی از عراق به ویژه مناطقی از کرکوک را در کنترل خود دارد، برخی ها تلاش می کنند ما را به یک بحران داخلی بکشانند و خواهان تجزیه عراق هستند و در این زمینه همه پرسی غیر قانونی برگزار کردند. مردم عراق و طرف های بین المللی نیز با این همه پرسی مخالفت کرده اند.

العبادی افزود ما بر اساس قانون اساسی از شهروندان خود حمایت می کنیم. ما تجربه دموکراتیک و انتخابات داریم. ما پارلمان خود را تعطیل و وزرای خود را از کابینه بیرون نکردیم. هر گونه ترمیم کابینه از طریق پارلمان صورت می گیرد. ما شیوه حکمرانی صدام را در عراق نداریم و با این شیوه نیز مخالفیم. فرقه گرایی و افراط گرایی در عراق مطرود است.

نخست وزیر عراق گفت: متاسفانه شاهد افراط گرایی و تبعیض نژادی در پایگاه های اینترنتی اجتماعی هستیم و باید این وضع متوقف شود. برخی ها می خواهند کینه و تنفر را تشدید کنند. تعجب آور است که برخی از مسئولان منطقه کردستان نیز چنین تنفر و کینه ای را رواج می دهند. باید این وضع متوقف شود و هر طرفی که کینه و نفرت را رواج دهد، بازخواست می کنیم و اجازه نمی دهیم به عزت و کرامت شهروندان عراقی بآسیبی وارد شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։