فا

سیاست

شنبه, 20 آبان 1396 11:31

نماینده آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا: ادامه مناقشه قره باغ قابل قبول نیست

کاردار موقت نمایندگی آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا در نشستی با حضور رئیسان گروه میانجی مینسک، گفت: ایالات متحده از گسترش مذاکراه و برقراری اعتماد میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان حمایت می کند و وضعیت موجود در مناقشه قره باغ و به دراز کشیدن این مساله را قابل قبول نمی داند.

«آلیک» - کاردار موقت نمایندگی آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا در نشستی با حضور رئیسان گروه میانجی مینسک، گفت: ایالات متحده از گسترش مذاکراه و برقراری اعتماد میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان حمایت می کند و وضعیت موجود در مناقشه قره باغ و به دراز کشیدن این مساله را قابل قبول نمی داند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آپا، هاری کامیان روز گذشته در این نشست، دیدار رئیسان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را نشانه آمادگی دو طرف برای ادامه مذاکرات و حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ دانست و توافق رهبران دو کشور برای انجام اقدام های سریع برای کاهش تنش در خط مقدم جبهه را قابل تقدیر خواند .

کامیان گفت: آمریکا دو طرف را به اجرای اقدام های توافق شده در دیدار رئیسان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ماه های مه و ژوئن 2016 در وین و سنت پترزبورگ، دعوت می کند.

به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن همچنین طرفین مناقشه را به بررسی طرح سازمان امنیت و همکاری اروپا برای ایجاد سازوکار تحقیق و پرهیز از هرگونه اتهام افکنی دعوت کرده است.

کاردار موقت نمایندگی آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا، افزود: مناقشه قره باغ راه حل نظامی ندارد و واشنگتن بعنوان یکی از روسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه بر اساس اصول تامین تمامیت ارضی کشور ها، حق ملت ها برای تعیین سرنوشت خود و تامین حقوق برابر، آمادگی برای همکاری با طرفین این موضوع را دارد.

آمریکا، روسیه و فرانسه از سال 1997 میلادی ریاست مشترک گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ بر عهده دارند.

میانجیگری این سه کشور برای حل مناقشه قره باغ تاکنون نتیجه ای نداشته است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։