فا

سیاست

سه شنبه, 15 اسفند 1396 09:30

آمانو: وظیفه آژانس گمانه زنی درباره مواضع طرفهای برجام نیست

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در کنفرانس خبری با بیان اینکه بحثهای زیادی درباره آینده برجام مطرح شده است، گفت: نقش آژانس اظهارنظر یا گمانه زنی درباره مواضع طرفهای برجام نیست .

«آلیک» - یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در کنفرانس خبری با بیان اینکه بحثهای زیادی درباره آینده برجام مطرح شده است، گفت: نقش آژانس اظهارنظر یا گمانه زنی درباره مواضع طرفهای برجام نیست .

به گزارش ایرنا، آمانو اظهارات خود در کنفرانس خبری روز گذشته را با بیان مطالبی درباره برجام آغاز کرد و با بیان این مطلب افزود: تمرکز ما بر انجام مسئولیت خودمان مبنی بر راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط با هسته ای ایران تحت برجام است.

مدیر کل آژانس خاطرنشان کرد: همانطور که بارها گفته ام اعتقاد دارم که برجام یک دستاورد مهم برای راستی آزمایی است و آژانس اکنون قوی ترین نظام راستی آزمایی جهان را در ایران دارد.

وی با بیان اینکه آژانس به تمام اماکن مورد نیاز برای بازرسی دسترسی داشته است، افزود: کار بازرسی ما در ایران از سال 2013 تا کنون دو برابر شده است.

آمانو در ادامه با ارائه توضیحاتی در خصوص توانایی های فنی آژانس برای بازرسی در ایران از جمله بیش از 60 دسترسی تکمیلی و بازدید از 190 ساختمان از زمان اجرای برجام، بار دیگر اظهار نظر خود در سخنرانی روز گذشته در نشست شورای حکام را تکرار کرد و گفت: ایران تا امروز تعهدات مرتبط با هسته ای خود را اجرا کرده و اگر قرار برشکست برجام باشد، این زیانی بزرگ برای راستی آزمایی هسته ای و چندجانبه گرایی خواهد بود.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص اینکه علت بیان چنین مطلبی (زیان بزرگ ناشی از شکست برجام) چه بوده است، گفت: من بارها گفته ام که اجرای تعهدات هسته ای ایران تحت برجام یک دستاورد مهم برای راستی آزمایی است و اگر بنا باشد که شکست بخورد این یک زیان بزرگ است و این یک نتیجه گیری منطقی است.

وی در پاسخ به اینکه آیا این اظهارنظر با مواضع مقامات آمریکایی مرتبط است، گفت: پایه و اساس حرف من فهم من از این مساله است که برجام یک دستاورد مهم برای راستی آزمایی است.

آمانو در پاسخ به سوال دیگری در خصوص خواسته های دولت آمریکا درباره اعمال تغییراتی در برجام گفت: من نمی توانم درباره موضع آمریکا توضیح بدهم بلکه درباره موضع آژانس توضیح میدهم.

وی در ادامه با بیان آماری در خصوص بازرسی ها در ایران گفت: نظام راستی آزمایی و فعالیت های راستی آزمایی در ایران بسیار نیرومند است.

وی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر تفکیک بین اجرای تعهدات هسته ای ایران و پایبندی ایران به برجام گفت: من در چهارچوب دستور کار آژانس کار می کنم و اظهارات من همیشه مرتبط با فعالیتهای هسته ای است. به این علت می گویم ایران تعهدات هسته ای را اجرا کرده اما نمی گویم که ایران به برجام پایبند بوده است زیرا آژانس جزو طرفهای برجام نیست و نمی تواند درباره پایبندی یکی از طرفها قضاوت کند.

وی افزود: وظیفه ما نظارت و تائید اجرای تعهدات ایران است و از این رو من مسئولیت خود را انجام میدهم و مشاهدات خود را گزارش می کنم.

آمانو روز گذشته در آغاز نشست فصلی شورای حکام با تاکید بر اهمیت توافق هسته ای با ایران گفت: اگر بنا بر شکست برجام باشد، این امر زیان بزرگی برای راستی آزمایی هسته ای و برای چندجانبه گرایی خواهد بود.

وی افزود: برجام یک دستاورد مهم برای راستی آزمایی هسته ای است. من تا به امروز می توانم بگویم که ایران در حال انجام تعهدات هسته ای خود است. ضروری است که ایران به اجرای کامل این تعهدات ادامه دهد.

مدیر کل آژانس افزود: اگر قرار باشد برجام شکست بخورد، این زیان بزرگی برای راستی آزمایی هسته ای و چندجانبه گرایی خواهد بود.

آمانو در ادامه سخنرانی خود گفت: آژانس از ایران درخواست کرده است که توضیحات بیشتری درباره طرح های مربوط به توسعه چرخه سوخت هسته ای مرتبط با پیشران هسته ای دریایی ارائه دهد.

وی افزود: آژانس همچنان عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده ایران را تایید می کند و ما به تمام سایتها و اماکن مورد نیاز دسترسی داشته ایم. ارزیابی های مربوط به وجود نداشتن مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران ادامه دارد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در مقر آژانس در وین آغاز شد و بررسی گزارش جدید مدیر کل درخصوص اجرای تعهدات هسته ای ایران در برجام از جمله محورهای کاری این نشست است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه 3بهمن (22 فوریه 2018) در تازه ترین گزارش خود برای دهمین بار پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای برجام را تائید و همزمان اعلام کرد که ایران تصمیم خود برای ساخت پیشران هسته ای دریایی در آینده را به آژانس اعلام کرده است.

 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։