فا

سیاست

یکشنبه, 15 مهر 1397 10:02

اخبار ضد و نقیض درباره سرنوشت خاشقجی؛ الخلیج الجدید: جسدش را مثله کردند و برای بن‌سلمان فرستادند

رسانه‌های عربی از قتل جمال خاشقجی خبر داده و جزئیات آخرین ساعات زندگی این فعال رسانه‌‌ای مشهور مخالف سعودی را منتشر کرده‌‌اند.

«آلیک» - رسانه‌های عربی از قتل جمال خاشقجی خبر داده و جزئیات آخرین ساعات زندگی این فعال رسانه‌‌ای مشهور مخالف سعودی را منتشر کرده‌‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جمال خاشقجی، نویسنده 59 ساله سعودی روز سه شنبه 10 مهر (دوم اکتبر) به هنگام مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، خاشقجی که در گذشته مشاور دولت عربستان بوده، سال گذشته از ترس دستگیری از کشورش خارج شد. او تاکنون بارها به سیاست محمدبن سلمان و همچنین تجاوز نظامی کشورش به یمن انتقاد کرده بود.

طی ساعات اخیر اخبار ضد و نقیضی درباره این فعال رسانه‌‌ای منتقد سعودی منتشر شده است، ‌خبرگزاری معتبر رویترز در گزارشی از قتل خاشقجی خبر داده است.

الخلیج الجدید به نقل از یک منبع آگاه نوشت جزئیات ساعات پایانی عمر روزنامه‌نگار مشهور سعودی فاش شده است، جمال خاشقجی که هنگام بازگشت به کنسولگری عربستان در دوم اکتبر (دهم مهر) در استانبول ناپدید شد و منابع ترکیه‌ای گفته‌اند داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

این منبع گفت خاشقجی در داخل کنسولگری تحت بازجویی شدید و شکنجه قرار گرفت که مقامات سعودی هم آن را زیر نظر داشتند، مقاماتی که با هواپیمای اختصاصی به استانبول آمده بودند و تقریبا همان زمانی که خاشقجی وارد کنسولگری شده بود، آنها هم رسیدند.

این منبع افزود خاشقجی زیر شکنجه به قتل رسید، آنگاه جسدش قطعه قطعه شد و عملیات بازجویی و مثله کردن جسدش فیلمبرداری شد و فیلم آن را یکی از مقامات سعودی با خود با عربستان برد و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را در جریان این ویدئو قرار داد.

شامگاه شنبه (14 مهر) خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در ترکیه اعلام کرد خاشقجی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسیده و عملیات قتل وی هدفمند و برنامه‌ریزی شده بود و جسدش هم به خارج از کنسولگری منتقل شد.

منابع امنیتی ترکیه همچنین از ورود 15 سعودی به استانبول با دو فروند هواپیما خبر دادند که همزمان با حضور خاشقجی در کنسولگری، خود را به آنجا رساندند، این مسئولان بعدا به کشورهایی که از آن بازگشتند، برگشتند، بدون اینکه خاشقجی ساختمان کنسولگری را ترک کرده باشد.

الخلیج الجدید آورده است انتظار می‌رود طی ساعات آینده روابط عربستان و ترکیه در پی این حادثه با تیرگی روبرو شود به ویژه با توجه به اظهارات یاسین اقطای مشاور رئیس جمهوری ترکیه که گفه بود حادثه ناپدید شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، حمله به ترکیه قلمداد می‌شود، وی از دولت ترکیه خواست این مسئله را مورد توجه قرار  دهد.

مجتهد فعال توئیتر مشهور که هر از چند گاهی اخبار پشت پرده آل سعود را فاش می‌کند، در این باره توئیت کرده است : منابع ترکیه‌ای اصرار می‌کنند که جمال خاشقجی شکنجه شده و بر اثر شکنجه به قتل رسیده است، آنگاه جسدش تکه تکه شده و از این صحنه‌ها فیلمبرداری شده و فیلم آن برای محمد بن سلمان فرستاده شده تا خود آن را مشاهده کند،‌اگر این مسئله مورد تایید قرار گیرد، به نظر می‌رسد که خبر منتقل کردن آن از ترکیه صحت نداشته باشد، گمان می‌رود که ترکیه جزئیات کامل‌تری را اعلام کند.

 

واکنش کنسولگری سعودی در استانبول به خبر کشته شدن خاشقجی

یک منبع مسئول در کنسولگری رژیم سعودی در استانبول، گزارش رویترز را که به نقل از مسئولان ترکیه از کشته شدن خاشقجی در داخل کنسولگری سعودی خبر داده بود، تکذیب کرد. این منبع مدعی شد این اتهامات صحت ندارد. این منبع ادعا کرد که پادشاهی سعودی به سلامت و امنیت شهروندانش در هر کجا که باشند، پایبند است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։