فا

سیاست

دوشنبه, 15 بهمن 1397 09:36

مادورو مهلت اروپا برای برگزاری انتخابات را رد کرد

نیوکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در آستانه پایان اولتیماتوم اتحادیه اروپا، درخواست اروپایی ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را رد کرد.

«آلیک» - رئیس جمهوری ونزوئلا اولتیماتوم اتحادیه اروپا برای برگزاری انتخابات را که امروز به پایان می رسد، رد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیوکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در آستانه پایان اولتیماتوم اتحادیه اروپا، درخواست اروپایی ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را رد کرد.

مادورو در گفت و گو با یک شبکه تلویزیونی اسپانیایی گفت که تسلیم فشار کسانی که خواهان خروج وی از قدرت هستند، نمی شود.

هفته گذشته کشورهای اروپایی از جمله آلمان، اسپانیا، انگلیس، بلژیک، پرتغال، فرانسه و هلند به مادورو مهلت دادند تا در مدت 8 روز زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور را فراهم آورد.

این کشورها تهدید کردند در صورتی که مادورو در این فرصت که امروز (به وقت ایران) به پایان می رسد، انتخابات را برگزار نکند، خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت می شناسند.

اتریش نیز امروز پس از تماس تلفنی سباستین کورتس صدراعظم این کشور با گوایدو اعلام کرد به صف دیگر کشورهای اروپایی پیوسته و در صورت برگزار نشدن انتخابات زودهنگام، گوایدو را به رسمیت می شناسد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا 4 بهمن ماه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شد اما از به رسمیت شناختن رهبر حزب مخالف در این کشور به عنوان رئیس دولت موقت خودداری کرد.

گوایدو که رئیس مجلس ملی ونزوئلا است اواخر دی ماه پس از مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری مادورو خواستار کناره گیری وی از قدرت شده و خود را رئیس دولت موقت این کشور معرفی کرد.

بلافاصله پس از این اقدام، آمریکا که پیشتر مادورو را «غاصب قدرت» نامیده بود، اعلام کرد گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

مادورو روز گذشته پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس ملی را که در حال حاضر اکثریت آن در دست مخالفان وی است مطرح کرد تا دست آن ها را از نهادهای قدرت کوتاه کند.

اما مخالفان مادورو که اکنون اکثریت مجلس ملی را در اختیار دارند، خواهان خروج او از قدرت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستند.

تاکنون برخی دولت‌ها همچون روسیه، چین، کوبا، مکزیک و ترکیه، ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت نشناخته و از مادورو اعلام حمایت کرده‌اند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به این تحولات در بیانیه ای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی هم چون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می کند.

وی افزود: امیدواریم هرگونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا از سوی مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز هرچه سریع تر حل و فصل شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։