فا

سیاست

پنج شنبه, 07 تیر 1397 12:58

دیدار آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در تهران از استان همدان

سفیر ارمنستان در تهران به همراه رایزن های اقتصادی و فرهنگی امروز به همدان سفر کرده و از نزدیک با پتانسیل های اقتصادی و صنعتی این استان آشنا شد.

** سفیر ارمنستان: ایران از سیستم بانکی کشورمان استفاده کند

«آلیک» - سفیر ارمنستان در تهران با بیان اینکه سیستم بانکی کشور متبوعش پیشرفته و شبه اروپایی است، تاکید کرد: ایران می تواند با استفاده از سیستم بانکی ارمنستان با هر ارزی تمام فعالیت های اقتصادی خود را انجام دهد.

به گزارش ایرنا، آرتاشس تومانیان روز گذشته در دیدار با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان اظهار داشت: فعالان اقتصادی ایران می توانند سود حاصل از مبادلات تجاری خود را از طریق بانک های ارمنستان به تمام نقاط جهان انتقال دهند.

وی با بیان اینکه دو ملت ایران و ارمنستان مشترکات فرهنگی بسیاری دارند، گفت: سفر به شهرهای مختلف ایران را با قصد تقویت روابط اقتصادی انجام می دهیم و خواستار استمرار آن هستیم.

تومانیان با اشاره به اینکه نارضایتی های داخلی ارمنستان موجب تغییر حکومت در این کشور شد، گفت: این تغییرات در سیاست های خارجی با ایران هیچ خللی وارد نکرده است و با ایران همان سیاست خارجی پیشین را دنبال می کنیم.

سفیر ارمنستان در تهران بر دوستی و پایداری روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: تغییر حکومتی بر مسائل خارجی ارمنستان با کشورهای همسایه و دوست تاثیری نمی گذارد و این موضوع در مورد ایران تضمین شده است.

تومانیان از همدان به عنوان شهر گردشگری یاد کرد و افزود: گردشگران زیادی از کشورمان تمایل به دیدن جاذبه های همدان را دارند و از این رو می توانیم پرواز همدان - ارمنستان را برقرار کنیم.

وی همچنین به فراهم بودن ظرفیت های صادرات و واردات محصولات کشاورزی و مواد معدنی اشاره کرد و گفت: در این حوزه تاکنون حتی 10 درصد از ظرفیت های دو کشور را نتوانسته ایم استفاده کنیم.

سفیر ارمنستان در تهران به صنایع 'های تک' و 'آی تی' در کشورش اشاره کرد و گفت: 80 درصد تولیدات ارمنستان به آمریکا صادر می شود که با ایران نیز می توانیم وارد تبادل شویم.

سفیر ارمنستان در تهران پس از این دیدار در جمع فعالان اقتصادی و تجار همدان حضور می یابد.

 

** همدان 2018 آغاز تبادلات اقتصادی با ارمنستان است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان نیز در این دیدار گفت: رویداد همدان 2018 و حضور مهمانان خارجی فرصت خوبی برای آغاز تبادلات اقتصادی و فرهنگی با کشورهای مختلف به ویژه جمهوری ارمنستان است.

به گزارش ایرنا، سید سعید شاهرخی روز گذشته در دیدار با سفیر ارمنستان در تهران اظهار داشت: استان همدان و ظرفیتهای بی نظیرش موجب شد تا در سال 2018 میلادی به عنوان پایتخت گردشگری برگزیده شود.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس سازمان گردشگری کشورهای آسیایی در شهریور ماه در همدان گفت: این میزبانی و دیگر برنامه های بین المللی تدارک دیده شده می تواند جهش اقتصادی برای همدان به دنبال داشته باشد.

شاهرخی از سفیر ارمنستان در تهران خواست از مراکز صنعتی و گردشگری همدان بازدید کرده و همدان را به هموطنان خود به خوبی معرفی کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان از ملایر و لالجین به عنوان 2 شهر جهانی یاد کرد و گفت: ملایر به عنوان برند مبل و منبت شناخته شده و لالجین شهرجهانی و مرکز اصلی تولید سفال است.

شاهرخی به ظرفیتهای مراکز علمی همدان و قابلیت تبادل و تعامل علمی با کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: همدان در عرصه های کشاورزی و معدنی نیز پتانسیل های خوبی دارد.

 

** بهبود تراز اقتصادی ایران و ارمنستان هدف اصلی است

رئیس اتاق بازرگانی همدان نیز با اشاره به شباهتهای موجود بین همدان و شهرهای ارمنستان گفت: این شباهتها می تواند صنعت توریسم را در کشور ایران تقویت کند.

علی اصغر زبردست با بیان اینکه همدان با سابقه 500 ساله در پایتختی تمدن های گوناگون از ظرفیتهای ویژه ای در بخش گردشگری برخوردار است، اضافه کرد: انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا بسیار شایسته است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ارتباط خوبی با ارمنستان دارد، تاکید کرد: عمق بخشی به مراودات اقتصادی مورد تاکید است.

زبر دست یادآور شد: همدان زمینه مثبتی در عرصه گردشگری دارد و از این طریق باید تراز اقتصادی همدان را با ارمنستان بهبود بخشیم.

رئیس اتاق بازرگانی همدان با اشاره به محصولات راهبردی همدان مانند کشمش، سیر و سیب زمینی گفت: ارمنستان با توجه به موقعیت جغرافیایی می تواند واسطه صادرات ایران به اروپا باشد.

وی همچنین به وجود 24 نوع تنوع معدنی در همدان اشاره کرد و افزود: انتظار داریم ارمنستان در زمینه فرآوری و صادرات مواد معدنی به اروپا همدان را یاری کند.

Image Gallery

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։