فا

اجتماعی

دوشنبه, 21 اسفند 1396 11:07

سقوط هواپیمای جت شخصی ترکیه ای در چهارمحال و بختیاری / جعبه سیاه جت شخصی پیدا شد

هواپیمای شخصی ترکیه ای هنگام عبور از فضای کشور حدود ساعت 18 و 35 دقیقه روز گذشته اطراف منطقه جرجستان شهرکرد در کوه های دورک اناری در ارتفاعات بالادست آبشار دره عشق در شهرستان کیار سقوط کرد.

«آلیک» - هواپیمای شخصی ترکیه ای هنگام عبور از فضای کشور حدود ساعت 18 و 35 دقیقه روز گذشته اطراف منطقه جرجستان شهرکرد در کوه های دورک اناری در ارتفاعات بالادست آبشار دره عشق در شهرستان کیار سقوط کرد.

این جت شخصی از نوع چنلنجر 604 بمباردیه سی 60 ساخت کانادا بود که رجیستر آن در ترکیه صورت گرفته است.

این هواپیما تحت مالکیت شرکت هولدینگ باشاران ترکیه بود.

هواپیمای سانحه دیده ترکیه‌ای از شارجه امارات عازم استانبول ترکیه بود و 11 سرنشین داشت که همگی جان باختند.

 

** رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که مینا باشاران دختر مالک شرکت هلدینگ باشاران به همراه هفت تن از دوستانش، سرنشین هواپیمایی بودند که عصر روز گذشته در حوالی شهرکرد سقوط کرده است.

مینا باشاران دختر حسین باشاران به همراه 7 دوست دخترش از جشن قبل از ازدواج در حال برگشت به استانبول بودند.

بر اساس اعلام رسانه های ترکیه، علاوه بر مینا باشاران، ملکه قوّت خلبان زن، بریل گبش کمک خلبان این هواپیمای ترکیه ای، زینب جُوشکون، عایشه آند، بورجو گون دُوغار اورفالی، آصلی ایزمیرلی، لیانا هانانل، جاسمین باروح، صنم آکای و ادا اوصلو از دیگر سرنشینان این هواپیما بودند.

 

** پیکر آخرین جانباخته حادثه سقوط هواپیمای ترکیه‌ای هم اکنون پیدا شد.

 

** استاندار چهارمحال و بختیاری از آغاز انتقال اجساد قربانیان از محل سقوط هواپیمای ترک به محل پشتیبانی خبر داد.

اقبال عباسی افزود: دقایقی پیش عملیات انتقال 3 جسد از میان 10 جسد پیدا شده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای ترک بوسیله بالگرد به محل پیشتیبانی انجام گرفت.

وی ادامه داد: اجساد به ترتیب با بالگرد منتقل و برای انجام مراحل قانونی تحویل مقامات می شود.

 

** خانواده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای ترکیه ای صبح روز دوشنبه برای انجام تشریفات قانونی و انتقال اجساد همراه با معاون سفیر این کشور وارد فرودگاه شهرکرد شدند.

 

** معاون سیاسی و امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ترکیه ای در کوههای هلن شهرستان کیار خبر داد.

جعفر مردانی همچنین از صدور دستور انتقال جعبه سیاه برای انجام تشریفات قانونی خبر داد.

مردانی همچنین از انتقال 10 جسد شناسایی شده با بالگردهای اعزامی از خوزستان و یاسوج به فرودگاه شهرکرد برای انجام کارهای قانونی بر روی اجساد خبر داد.

 

** معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری گفت: 10 تن از اجساد 11 سرنشین هواپیمای ترکیه ای پیدا شدند که از این تعداد 2 جسد قابل شناسایی نیست.

رضا ظاهری افزود: درحالی که 30 نفر از امدادگران کوهستان جمعیت هلال احمر استان پس از 5 ساعت پیاده روی ساعت 3 بامداد امروز به محل وقوع حادثه رسیدند، 8 جسد را سالم پیدا کردند اما 2 جسد به علت جراحات و سوختگی قابل شناسایی نیست.

وی ادامه داد: همچنین تلاش ها برای جست و جوی یک جانباخته دیگر این هواپیما ادامه دارد و تاکنون پیدا نشده است.

 

** مدیر کل بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گفت: همزمان با درخواست کاهش ارتفاع خلبان جت شخصی بمباردیر ترکیه، هواپیما از صفحه رادار محو شد و سقوط کرد.

حسن رضایی فر افزود: به نظر می رسد درخواست کاهش ارتفاع به علت شرایط بدی جوی بود.

رضایی فر گفت: اکنون دلایل سقوط این هواپیما در دست بررسی این سازمان قرار گرفته است.

 

** سخنگوی وزارت امورخارجه شامگاه دیشب از سقوط یک فروند هواپیمای ترکیه ای در خاک ایران ابراز تاسف کرد و گفت: تیم های امدادی بلافاصله برای بررسی موضوع و امداد رسانی در منطقه حضور یافتند.

بهرام قاسمی با ابراز تاسف عمیق از سقوط یک فروند هواپیمای ترکیه ای که در حال عبور از آسمان ایران دچار سانحه شد اعلام کرد که چندین گروه امدادی بلافاصله به منطقه عزیمت کرده و به رغم شرایط بسیار بد جوی در حال رسیدن به محل سقوط برای بررسی موضوع و امدادرسانی هستند.

 

** شبکه خبری خبر7 ترکیه اعلام کرد که ملکه قوّت خلبان زن این هواپیما در آخرین تماس خود با برج مراقبت، مدتی پس از پرواز 'درخواست فرود' داده بود و این درخواست وی در دستگاههای برج مراقبت ثبت شده است.

به گزارش این رسانه، پس از این ارتباط خلبان، ارتباط وی با برج مراقبت قطع شده و احتمال می رود که پس از درخواست فرود و کاهش ارتفاع توسط خلبان، مشکل فنی و یا برخورد با پرنده اتفاق افتاده است.

به گزارش این رسانه، خلبان این هواپیما که از نخستین خلبانان زن خطوط هوایی ترکیه محسوب می شود، پس از اتمام خدمت رسمی، به استخدام هولدینگ باشاران در آمده بود و خلبانی هواپیمای شخصی این شرکت را بر عهده داشت.

به نوشته این رسانه، بریل گبش کمک خلبان این هواپیما نیز که دانش آموخته مرکز آموزش خلبانی بوده و مدتی به استخدام سازمان هواپیمایی ترکیه در آمده بود، از شغل خود استعفا کرده و به عنوان کمک خلبان در هولدینگ باشاران مشغول به کار شده بود.

وجاهت گبش پدر این کمک خلبان نیز هم اکنون به عنوان خلبان ارشد در خطوط هوایی ترکیه مشغول به کار است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։