فا

فرهنگ و هنر

شنبه, 09 آذر 1398 09:56

رابطه خوب سیاسی زمینه توسعه گردشگری تهران و ایروان را فراهم کرده است

علی اصغر مونسان اظهار کرد: رابطه بسیار خوب و دوستانه ایران و ارمنستان، زمینه توسعه و تقویت روابط فرهنگی و گردشگری دو کشور را فراهم کرده است.

«آلیک» - وزیر گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: رابطه بسیار خوب و دوستانه ایران و ارمنستان، زمینه توسعه و تقویت روابط فرهنگی و گردشگری دو کشور را فراهم کرده است.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان عصر روز گذشته در حاشیه اجلاس تمدن های کهن در پکن در دیدار خانم نارینه خاچاطوریان معاون وزیر گردشگری، علوم، فرهنگ و ورزش ارمنستان با اشاره به همکاری های مشترک دو کشور در حوزه فرهنگی گفت: یکی از این همکاری ها، برگزاری نمایشگاه مشترک دو کشور بود که باعث افزایش سطح روابط فرهنگی دو کشور شد.

وی کلیساهای تاریخی را یکی از جاذبه های ایران برای گردشگران ارمنی معرفی کرد و گفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی و همچنین حسن همسایگی دو کشور، روابط فرهنگی و گردشگری تهران و ایروان می تواند بیش از وضعیت فعلی افزایش یابد.

وزیر گردشگری در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از ۴۰۰ رشته صنایع دستی در ایران گفت: اگر چه جهان، بیشتر صنایع دستی ایران را با فرش دستباف می شناسد اما هنرهای زیبایی بیشتری هم داریم که می هر کدام می تواند فرصتی برای همکاری های دو کشور باشد.

وی با اشاره به تنوع قومی در ایران گفت هر قوم ایرانی فرهنگ و صنایع دستی خاص خود را دارد و همین موضوع به غنای فرهنگی و میراث تاریخی کشور افزوده است.

مونسان ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ایران در ایروان، وزیر گردشگری ارمنستان را برای شرکت در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی تهران که فوریه سال جاری برگزار می شود دعوت کرد که مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی جمهوری اسلامی در پایان به توانمندی های پزشکی ایران پرداخت و گفت: ایران دارای پزشکان و بیمارستان های تخصصی زیادی است و پذیرای بیماران ارمنی با قیمت های بسیار ارزانتر از اروپا هستیم.

خانم نارینه خاچاطوریان معاون وزیر گردشگری، علوم، فرهنگ و ورزش ارمنستان هم در این دیدار گفت: سپاسگذار و قدردان توجه ایران به میراث ارمنستان هستیم.

وی ضمن تاکید بر تلاش برای جذب گردشگر توسط دو کشور، خواهان برگزاری نمایشگاه مشترک فرش ایران و ارمنستان در ایروان شد و گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای ایران است که تاریخ فرش را به نمایشگاه بگذارد زیرا تنها تمدن های بزرگ مانند ایران می توانند الگوی جهانی فرش باشند.

برپایی نمایشگاه مشترک هنرهای تزیینی دست ساز از دیگر پیشنهادات معاون وزیر گردشگری ارمنستان بود و گفت این نمایشگاه می تواند بسیار مورد توجه جهانیان قرار گیرد تا با هنر بانوان تمدن های کهن مانند ایران و ارمنستان آشنا شوند.

سومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع تمدن های کهن با حضور ۹ کشور چین، ایران، هند، عراق، مصر، ارمنستان، ایتالیا، بولیوی، پرو و یونان در هتل بین المللی پکن برگزار شد.

در این همایش که وزرای گردشگری کشورهای تاجیکستان و مکزیک نیز به عنوان کشورهای ناظر حضور داشتند علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران هم در راس یک هیات عالی رتبه شرکت و سخنرانی کرد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։