فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 20 بهمن 1398 09:37

کلیسای سرکیس مقدس و حمام بی‌نظیر پایتخت ثبت ملی شدند

کلیسای سرکیس مقدس و حمام بی‌نظیر پایتخت در فهرست آثار میراث فرهنگی کشور ثبت شدند.

«آلیک» - سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران گفت: کلیسای سرکیس مقدس و حمام بی‌نظیر پایتخت در فهرست آثار میراث فرهنگی کشور ثبت شدند.

مرتضی ادیب زاده روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آثار تاریخی تهران اخیرا در شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی ارزشمند شناخته شده و در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

کلیسای سرکیس مقدس یا کلیسای سارکیس مقدس، نام یک کلیسای ارمنی واقع در خیابان کریمخان زند، ابتدای خیابان نجات الهی (ویلای سابق) در تهران است.

این کلیسا با هزینه شخصی فردی خیر از ارمنی‌های ایران به نام مارکار سرکیسیان و طرح مهندس اوژن آفتاندلیانس در سال ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) بنا و مقر خلیفه‌گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدس به این محل جدید انتقال یافت.

همچنین حمام بی‌نظیر (سلیمانیه برای مردان و کشوریه برای زنان) که اولین حمام نمره تهران و تنها حمام اقلیت‌های دینی شهر (تنها حمام تاریخی یهودیان) و تنها حمام عمومی دارای تزئینات گچ بری، آئینه کاری، منبت کاری، آهن کاری است.

این حمام بر حسب درخواست بانو کشور از همسرش، آقای سلیمان سنه، مبنی بر ساخت حمام ویژه یهودیان و مشارکت سایر یهودیان در سال ۱۳۲۶ (پهلوی دوم) به پایان رسید.

حمام بی‌نظیر در خیایان سیروس (شهید مصطفی خمینی)، مابین چهارراه سرچشمه و سیروس، بالاتر از بیمارستان دکتر سپیر، شماره ۴۱۵ (۴۸۵ قدیم) قرار دارد.

وی همچنین به ثبت نشدن عمارت اقدسیه (موسوم به خانه شهرداران) در شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی خبر داد و گفت: مدارک این اثر توسط شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تکمیل و به شورای ثبت وزارت میراث ارسال شد که در نهایت  به علت تاریخی و واجد ارزش نبودن این بنا در فهرست آثار ملی قرار نگرفت.

عمارت اقدسیه که به خانه شهرداران مشهور شده است، در دوره پهلوی دوم ساخته شده است؛ این خانه از آن دوران برای اسکان شهرداران در اجازه شهرداری تهران بوده است.

شهرداری تهران در سال ۱۳۷۹ این عمارت را تملک کرده است.

اخیرا پیروز حناچی شهردار تهران دستور فروش این خانه و صرف مبلغ آن در پروژه های عمرانی را ارایه کرده است.

برخی اعضای شورای شهر با فروش آن مخالف و خواستار حفظ این ملک برای شهرداری تهران هستند.

اخبار مرتبط

 • حریم قانونی کلیسای سرکیس مقدس پایتخت تعیین می‌شود
  حریم قانونی کلیسای سرکیس مقدس پایتخت تعیین می‌شود

  مرتضی ادیب زاده گفت: برای حفاظت بیشتر و جلوگیری از مخدوش شدن منظر قانونی کلیسای سرکیس (سارکیس) مقدس، حریم قانونی این اثر ملی تعیین خواهد شد.

 • کوچه هلند در تهران ثبت ملی می‌شود
  کوچه هلند در تهران ثبت ملی می‌شود

  احمد مسجد جامعی گفت: کوچه هلند در منطقه ۸ پایتخت ثبت‌ملی می‌شود.

 • خانه وارطان ثبت ملی شد
  خانه وارطان ثبت ملی شد

  خانه وارطان در خیابان طالقانی به دلیل داشتن معماری پهلوی دوم و تعلق این بنا به نام یکی از معماران برجسته ایرانی در فهرست میراث ملی ثبت شده است.

 • حریم بزرگترین کلیسای تهران نقض شد
  حریم بزرگترین کلیسای تهران نقض شد

  حریم اثر تاریخی کلیسای سرکیس مقدس به عنوان بزرگترین کلیسای تهران و مقر شورای خلیفه گری ارامنه توسط مالک بخش خصوصی و با ساخت و سازی که منظر آن را از بین برده، نقض شد.

 • بازدید دانش آموزان باشگاه گردشگری از کلیسای سرکیس مقدس
  بازدید دانش آموزان باشگاه گردشگری از کلیسای سرکیس مقدس

  به گزارش روابط عمومی شورای خلیفه گری ارامنه تهران، چهارشنبه، 9 تیر ماه، گروهی از دانش آموزان باشگاه گردشگری کودک پس از بازدید از مدرسه ارس، از کلیسای سرکیس مقدس و خلیفه گری ارامنه تهران نیز دیدار کردند.

 • مراسم بزرگداشت معمار انقلاب در کلیسای سرکیس مقدس
  مراسم بزرگداشت معمار انقلاب در کلیسای سرکیس مقدس

  جمعه، 21 خرداد ماه، پس از مراسم عشاء ربانی در کلیسای سرکیس مقدس و قبل از مراسم آمرزش روح درگذشتگان، اسقف اعظم سبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران، در سخنان خود، به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از ایشان تجلیل و برای آرامش روح آن مقام شامخ، از خداوند متعال طلب آمرزش کرد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։