فا

فرهنگ و هنر

شنبه, 30 فروردين 1399 12:26

حریم قانونی کلیسای سرکیس مقدس پایتخت تعیین می‌شود

مرتضی ادیب زاده گفت: برای حفاظت بیشتر و جلوگیری از مخدوش شدن منظر قانونی کلیسای سرکیس (سارکیس) مقدس، حریم قانونی این اثر ملی تعیین خواهد شد.

«آلیک» - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران گفت: برای حفاظت بیشتر و جلوگیری از مخدوش شدن منظر قانونی کلیسای سرکیس مقدس (سارکیس)، حریم قانونی این اثر ملی تعیین خواهد شد.

به گزارش ایرنا از اداره کل میراث فرهنگی تهران، مرتضی ادیب زاده با بیان اینکه حریم‌ کلیسای سرکیس پیش تر در قالب یک پروژه مطالعات حریم، توسط مشاور به طور کامل مطالعه و تعیین شده است، افزود: برای تدقیق حریم کلیسا بازدید میدانی به صورت پلاک به پلاک از ساختمان های مجاور کلیسا توسط کارشناسان این معاونت نیز صورت گرفته و پرونده آن آماده طرح در شورای ملی ثبت و حریم است.

وی گفت: یکی از اهداف ما در سال ۹۹  تعیین حریم آثار ثبت ملی شده در سال های گذشته است.

معاون میراث فرهنگی استان تهران خاطر نشان کرد: کلیسای سرکیس مقدس، که بزرگ‌ترین کلیسای تهران است، دارای ابعادی به طول ۳۶/۵ متر و عرض ۱۷/۸ متر با پلان بازیلیکا تک ناوی است که بر روی صفه‌ای کم ارتفاع بنا شده و با در نظر گرفتن امانت خانه‌های دو طرف محراب در سمت شرقی بنا و راهرو ورودی اصلی و در سمت غربی بنا، کلیسا از داخل دارای پلان صلیبی شکل است.

به گفته وی همچنین دیوارهای خارجی بنا با سنگ مرمر سفید رنگ و دیوارهای داخلی و سقف با گچ پوشانده شده است.

کیلسای سرکیس (سارکیس) مقدس، نام یک کلیسای ارمنی واقع در خیابان کریمخان زند، ابتدای خیابان نجات الهی (ویلای سابق) در تهران است.

این کلیسا با هزینه شخصی فردی خیر از ارمنی‌های ایران به نام مارکار سرکیسیان و طرح مهندس اوژن آفتاندلیانس در سال ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) بنا و مقر خلیفه‌گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدس به این محل جدید انتقال یافت.

اخبار مرتبط

 • کلیسای سرکیس مقدس و حمام بی‌نظیر پایتخت ثبت ملی شدند
  کلیسای سرکیس مقدس و حمام بی‌نظیر پایتخت ثبت ملی شدند

  کلیسای سرکیس مقدس و حمام بی‌نظیر پایتخت در فهرست آثار میراث فرهنگی کشور ثبت شدند.

 • حریم بزرگترین کلیسای تهران نقض شد
  حریم بزرگترین کلیسای تهران نقض شد

  حریم اثر تاریخی کلیسای سرکیس مقدس به عنوان بزرگترین کلیسای تهران و مقر شورای خلیفه گری ارامنه توسط مالک بخش خصوصی و با ساخت و سازی که منظر آن را از بین برده، نقض شد.

 • بازدید دانش آموزان باشگاه گردشگری از کلیسای سرکیس مقدس
  بازدید دانش آموزان باشگاه گردشگری از کلیسای سرکیس مقدس

  به گزارش روابط عمومی شورای خلیفه گری ارامنه تهران، چهارشنبه، 9 تیر ماه، گروهی از دانش آموزان باشگاه گردشگری کودک پس از بازدید از مدرسه ارس، از کلیسای سرکیس مقدس و خلیفه گری ارامنه تهران نیز دیدار کردند.

 • مراسم بزرگداشت معمار انقلاب در کلیسای سرکیس مقدس
  مراسم بزرگداشت معمار انقلاب در کلیسای سرکیس مقدس

  جمعه، 21 خرداد ماه، پس از مراسم عشاء ربانی در کلیسای سرکیس مقدس و قبل از مراسم آمرزش روح درگذشتگان، اسقف اعظم سبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران، در سخنان خود، به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از ایشان تجلیل و برای آرامش روح آن مقام شامخ، از خداوند متعال طلب آمرزش کرد.

 • دیدار دانشجویان دانشکده ادیان و مذاهب قم و دانشکده های الهیات و معارف اسلامی از کلیساهای ارامنه
  دیدار دانشجویان دانشکده ادیان و مذاهب قم و دانشکده های الهیات و معارف اسلامی از کلیساهای ارامنه

  جمعه 31 اردیبهشت ماه، پس از مراسم عشاء ربانی، 12 تن از دانشجویان دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب قم به همراه استاد خود دکتر شهبازی عضو هیئت علمی پژوهشگران دانشگاه، از کلیسای سرکیس مقدس دیدن کردند.
  لازم به ذکر است که گروهی از دانشجویان دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران روز پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه از کلیسای مریم مقدس و پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه از کلیسای تارگمانچاس مقدس دیدن کرده بودند.

 • مراسم «تبرک آب با روغن مقدس» در کلیسای سرکیس مقدس
  مراسم «تبرک آب با روغن مقدس» در کلیسای سرکیس مقدس

  مراسم «تبرک آب با روغن مقدس» پس از هفت سال، روز جمعه، 6 شهریور ماه، در کلیسای سرکیس مقدس در تهران برگزار شد.
  طبق گفته‌ یکی از کشیش های کلیسای سرکیس مقدس، روغن تبرک یافته قبل از به صلیب کشیدن و عروج حضرت مسیح (ع) وجود داشته است. در آن زمان زن گناه کاری، با خرید روغنی گران ‌قیمت، پاهای حضرت عیسی را با آن غسل داد و این روغن از آن زمان توسط حواریون حفظ شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։