فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 18 ارديبهشت 1399 17:43

«بنکسی» پرستاران را به پرواز درآورد

بنکسی نام مستعار یک گرافیتی کار، فعال سیاسی، کارگردان و نقاش انگلیسی است که آثار وی با مضامین سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها و بر روی دیوارها یا پل‌ها نقش بسته‌اند. 

«آلیک» - «بنکسی» گرافیتی‌کار انگلیسی در تازه ترین اثر خود کودکی را نشان می دهد که درحال بازی با اسباب بازی پرستاری است که به ابرقهرمان بازی های کودکانه‌اش بدل شده تا همچون «بتمن» و «مرد عنکبوتی» به پرواز درآید.

به گزارش ایرنا، بنکسی نام مستعار یک گرافیتی کار، فعال سیاسی، کارگردان و نقاش انگلیسی است که آثار وی با مضامین سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها و بر روی دیوارها یا پل‌ها نقش بسته‌اند. وی در آثارش اغلب به درد و اندوه مهاجران و آوارگان می پردازد.

آثار این هنرمند بر دیوارهای بسیاری از شهرها نقش بسته و با هنر خیابانی‌اش بسیاری از مسائل اجتماعی و سیاسی روز را به چالش می‌کشد و هدف اصلی او اعتراض است.

تازه‌ترین اثر این هنرمند در راهرو بیمارستان ساوت‌همپتون (Southampton) کشیده شده و قرار است در راستای کمک به سازمان خدمات بهداشت ملی انگلستان به حراج گذاشته ‌شود.

این اثر پرستاری را به تصویر کشیده است که با دستانی باز گویی در حال پرواز است. «بتمن» و «مرد عنکبوتی» ابرقهرمانان دیروز این کودک در سطل پشت سرش کنار گذاشته شده است تا کادر درمان، به عنوان نمادی از ابرقهرمانان امروز معرفی می شوند.

بنکسی در کنار این اثر سیاه و سفید در یادداشتی برای کارمندان بیمارستان چنین نوشته است: از همه کاری که انجام می دهید متشکرم. امیدوارم که این مکان کمی بیشتر روشن شود، حتی اگر فقط سیاه و سفید باشد.

این اثر سومین کاری است که بنکسی پس از شیوع بیماری کرونا انجام داده است. اولین اثر این هنرمند حمله ۱۰ موش به حمام خانه اش بود و اثر دیگر افزودن ماسک بهداشتی به اثر بازآفرینی تابلو معروف «دختری با گوشواره مروارید» است.

آثار این هنرمند در سال ۱۹۹۳ به تدریج روی دیوارها و قطارها ظاهر شدند و تا سال ۲۰۰۱ هنر وی در جای جای انگلستان شروع به خودنمایی کرد. بنکسی امضای خودش را دارد به طوری که آثارش به راحتی از آثار سایر هنرمندان سبک گرافیتی قابل تشخیص و تمایز است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։