فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 19 تیر 1399 17:26

تاثیر هنرمندان ایرانی-ارمنی بر تحولات هنر معاصر ایران در گفتگوی زنده با هنرمندان ارمنی در اینستاگرام  پردیس فرهنگی هنری مهرسان

نشست "تاثیر هنرمندان ایرانی-ارمنی بر تحولات هنر معاصر ایران" جمعه ۲۰ تیر، راس ساعت ۱۷:۰۰ برگزار می شود و از صفحه رسمی پردیس فرهنگی هنری مهرسان در اینستاگرام، به طور زنده پخش خواهد شد.

«آلیک» - ساناز آرین فر، کیوریتور و برگزارکننده نمایشگاه های هنری در خصوص برگزاری نمایشگاه هنرمندان ارمنی "ایراناهایر" در پردیس فرهنگی هنری مهرسان به خبرنگار آلیک گفت: پس از شناخت و مطالعه هنر آثار هنرمندان ارمنیان ایرانی، پیشرو بودن آنان در بسیاری ازشاخه های هنری قابل مشاهده خواهد بود و به این نکته خواهید رسید که این نقش در توسعه هنر معاصر ایران غیرقابل انکار است.

آرین فر، در مورد هنرمندان و آثار به نمایش گذاشته شده به خبرنگار آلیک گفت: ایراناهایر نمایشگاه جامعیست که با آن سعی شده نقش هنر ایرانی-ارمنی را در توسعه هنرهای تجسمی ایران نمایان کرده که برای این کار از بین ۲۶ هنرمند ایرانی-ارمنی آثاری  انتخاب و به نمایش عموم درآمد.

آرین فر وظیفه انتخاب آثار ارائه شده در این نمایشگاه را بر عهده گرفت، زیرا پیش از این نیز نمایشگاهی با حضور هنرمندان ارمنی در سال ۹۵ و در گالری مریم برگزار کرده بود.

وی با بیان اینکه ارامنه از دیرباز بازرگانان قابلی بودند آن را عاملی دانست برای اتصال ارامنه به فرهنگ و هنر اروپاییان و  طبیعی است اگر هنر مدرن، خصوصا هنرهای تجسمی از طریق ارمنیان به فرهنگ مدرن ایران منتقل شده باشد.

وی یادآور شد که در دوره صفویه، بازرگانان ارمنی عهده دار نقش بسزایی در پیوند فرهنگ و هنر اروپایی با خاورمیانه بودند و آنان بودند که هنر مدرن تجسمی اروپاییان را با خود به این منطقه آوردند.

وی حتی با اشاره به دوران حکومت سلجوقیان و مغول ها از ورود هنر مینیاتور و حل شدن آن در فرهنگ کتابت انجیل درمیان ارامنه گفت: حضور نقش و نگاره های مینیاتوری در نسخه های خطی کتاب مقدس ارامنه ایران برجسته است که این نیز می تواند حضور ارامنه را در روابط فرهنگی جامعه بزرگ ایرانی نمایان کند.

آرین فر با صحبت در مورد آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه نمونه کارهای هنرمندانی نسباتا شناخته شده تر، حتی در سطح جهانی حضور دارند مانند سونیا بالاسانیان، سیراک ملکومیان، سمبات، یسایی شاهیجانانیان، مارکو گریگوریان و دیگران.

این نمایشگاه یکی از پروژه های خوبی بود که متاسفانه میتوان از آن به عنوان یکی از قربانیان کرونا نام برد. در همین ارتباط، آرین فر با اشاره به هزینه های این نمایشگاه، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه با همت و ابتکار پردیس فرهنگی هنری مهرسان انجام شد. البته قدردان همکاری سفارت جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران، شورای خلیفه گری ارامنه تهران و موزه آرداک مانوکیان هستیم که ما را در انجام این کار مورد حمایت قرار دادند.

وی در ادامه افزود: در مواردی حتی هزینه های چاپ عکس ها از طرف برگزارکننده پوشش داده شد. درمقابل وی با نام بردن از ادیک بغوسیان و سونیا بالاسانیان به مواردی هم اشاره کرد که هنرمندان ساکن خارج ازکشور تمام هزینه های آثار انتقال و آماده سازی آثار خود را متقبل شدند.

 آرین فر افزود: در نظر داشتیم مراسم اختتامیه با شکوه برگزار شود، ولی با وجود همه گیری کروناویروس و رعایت پروتکل ها به برگزاری میزگرد از راه ارتباط مستقیم اینستاگرامی بسنده کردیم. به گفته آرین فر در این نشست که با موضوع "تاثیر هنرمندان ایرانی-ارمنی بر تحولات هنر معاصر ایران" برگزار خواهد شد سه هنرمند ایرانی-ارمنی، آرمان استپانیان، آدنا میرزاخانیان و رافی داوتیان با حضور کیانوش معتقدی و همراهی ساناز آرین فر بحث و گفتگوی زنده ایتستاگرامی خواهند داشت.

این گفتگو جمعه ۲۰ تیر، راس ساعت ۱۷:۰۰ برگزار می شود و از صفحه رسمی پردیس فرهنگی هنری مهرسان در اینستاگرام، به طور زنده پخش خواهد شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։