فا

فرهنگ و هنر

شنبه, 21 تیر 1399 08:58

سخنگوی امور خارجه: صلح و دوستی از شاخص‌های بزرگ فرهنگ ایرانی اسلامی است

آیین رونمایی از کتاب "طعنه سیاسی؛ پایان یک دموکراسی دروغین" با موضوع دموکراسی دروغین آمریکا، عصر روز گذشته در هتل آسمان اصفهان برگزار شد.

«آلیک» - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: یکی از شاخص‌های و عوامل پراهمیت در فرهنگ ایرانی و اسلامی صلح دوستی است.

به گزارش ایرنا، سید عباس موسوی روز گذشته در آیین رونمایی از کتاب "طعنه سیاسی؛ پایان یک دموکراسی دروغین" در هتل آسمان اصفهان افزود: هر ملتی در صفحات تاریخی خود به عامل یا عواملی چند افتخار می‌کند و از آن در مناسبت‌های مختلف یاد و در خصوص آن تولید ادبیات می‌کند و هنرمندان بر آن به ویژه از طریق شعر، موسیقی و نقاشی هنرنمایی می‌کنند تا این  عوامل را ماندگار سازند.

وی ادامه داد: ایرانیان در تاریخ همواره به عنوان کشوری صلح طلب و مسالمت‌جو شناخته شده‌اند که نشانه‌های صریح آن را می‌توان در ادبیات ایران از جمله آثار مولوی و فردوسی پیدا کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: پدیده‌های شومی چون تروریسم، خشونت‌گرایی، بنیادگرایی، توسعه طلبی، نژاد پرستی و نسل کشی و امثال آن محصول بشر پسامدرنی است که هویت خویش را در نفی دیگری و بودن خود را در نبود دیگری جستجو می‌کند.

وی تصریح کرد: آیا جوامع به تفاوت دین، زبان، عقیده، تا ابد گرفتار تنش، فوران خشونت و بی‌عدالتی خواهد بود و بی تردید در این بین نمی‌توان نقش دولت‌های استکباری و سرکوب‌گر را نادیده گرفت.

 موسوی تاکید کرد: باید از عدم‌توانایی در درک و تفاهم مشترک به زبان و احساسات مشترک رسید زیرا استفاده از زور زمانی است که گفتگو به بن بست رسیده باشد.

وی با بیان اینکه انسان‌ها در طول تاریخ به دنبال انتقال مبانی خود به دیگران ‌بوده‌اند، افزود: صلح پایدار در گرو فهم و دست یافتن به مبانی مشترک است و در غیر این صورت صلحی که بر پایه زور محقق شود با ضعف آن قدرت محکوم به شکست خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: صلح و امنیت از مهمترین پیش‌نیازهای حقوق بشر است و فقدان آن موجب به مخاطره افتادن سایر حقوق انسانی خواهد شد و حقوق مدنی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین توسعه و محیط زیست را تحت شعاع قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: جامعه جهانی تلاش می‌کند با شناسایی حق زندگی و صلح به عنوان یکی از حقوق بشر برای حفظ آن به عنوان یک حق مبنایی تلاش کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: ایرانیان همواره نشان داده‌اند که ملتی اهل گفتگو و مذاکره‌ هستند و در عین حال در جایی که تهدیدی وجود داشته باشد اهل دلاوری و سلحشور هستند که نمود آن در سیاست‌های منطقه‌ای نظام اسلامی مشهود است.

موسوی افزود: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمود این حقیقت بود که در عین دلاوری برای تحقق صلح در منطقه تلاش کردند و در یک ماموریت صلح‌ساز توسط تروریست‌های آمریکایی به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: نظام اسلامی برای تحقق صلح پایدار در جهان همواره تمام طرفیت‌های خود را به‌کار گرفته است و در منطقه از جمله در سوریه از مذاکرات سوری  را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: جایگاه هیچ کشوری در جهان در تولید صلح و حمایت از آن قابل مقایسه با نقش جمهوری اسلامی نیست.

 

سفیر واتیکان: ایران برای تحقق صلح قرن‌ها ثابت قدم ‌بوده است

سفیر واتیکان در ایران گفت: ایران کشوری بوده که همواره برای صلح در طول قرن ها ثابت قدم بوده است و اولین منشور صلح و حقوق بشر را دارد.

به گزارش ایرنا، اسقف لئو بوکاردی شامگاه دیشب در آیین رونمایی از کتاب "طعنه سیاسی؛ پایان یک دموکراسی دروغین" افزود: اگر یک چیز برای رساندن پیام صلح و گفتگوی بین تمدن‌ها باشد، آن چیز فقط ادبیات و کتابت است.

وی با بیان اینکه شاعران و هنرمندان همیشه نگهبان صلح هستند، اظهار کرد: این افراد اولین افرادی هستند که در جامعه خطر را در زمینه فقدان صلح احساس و گوشزد می کنند.

سفیر واتیکان در ایران ادامه داد: بتهوون در عرصه موسیقی، یک پیام آور صلح جهانی و پیوند تمدن‌ها و همنوایی فرهنگ‌های مختلف است که موسیقی اش سمفونی همزیستی مسالمت آمیز بوده است.

بوکاردی گفت: پابلو نرودا خود شاعری برای صلح است که می گوید: (تمدن ها باید در کنار هم رشد کنند و بدون صلح ثبات جهانی و آرامش و تعالی بشریت غیرممکن است).

وی خاطرنشان کرد: به راستی شاعران پیام آوران صلح هستند و شعر بهترین زبان برای گسترش صلح است چرا که در مغز و قلب مردم نفوذ می کند.

سفیر واتیکان در ایران اضافه کرد: در ایران مولانا شاعری جهانی و پیام آور صلح بوده است.

وی اضافه کرد: شعر فقط برای زیبایی و خیال نیست بلکه شعر درون انسان ها را بازسازی می کند و روان انسان را صیقل می دهد و اگر برای صلح باشد که بهترین وسیله برای پیوند انسانی و گسترش مهربانی میان فرهنگ هاست.

بوکاردی ادامه داد: اصفهان از اولین مکان های دنیا بود که گفتگو بین دو تمدن رخ داد، میان مسلمانان و ارامنه (مسیحیان) و این مردم مهربان و نازنین ارامنه را با آغوش باز پذیرا شدند و به آنها آزادی عقیده و زندگی شرافتمندانه در اصفهان بخشیدند و سال‌هاست این دو فرهنگ در کنار هم مهربانانه زندگی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان شهر شعر است و در دوران معاصر نیز بحث گفتگوی صلح و گفتگوی بین تمدن ها از ایران در جهان مطرح شد.

سفیر واتیکان در ایران گفت: در این میان مسئولیت شاعران و نویسندگان و اهالی رسانه بزرگ است زیرا باید بی‌عدالتی را گوشزد و کشف کنند و با کمک این عزیزان برای بازسازی جوامع و صلح جهانی لازم است.

آیین رونمایی از کتاب "طعنه سیاسی؛ پایان یک دموکراسی دروغین" با موضوع دموکراسی دروغین آمریکا، عصر روز گذشته با حضور سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، اسقف لئو بوکاردی سفیر واتیکان در ایران و سیپان کاشچیان اسقف اعظم ارامنه اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار شد.

"طعنه سیاسی؛ پایان یک دموکراسی دروغین" به زبان انگلیسی و اسپانیایی به ترسیم سیاست‌های نژاد پرستانه و مهاجر ستیز ایالات متحده آمریکا پرداخته است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։