فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 26 شهریور 1394 11:15

رونمایی از تنها اثر مارکو گریگوریان در موزه کتابخانه نیاوران

به مناسبت سالگرد درگذشت خالق بوم ‌های کویری و تصویرگر زمین کهن پارسیان، هنرمند ارمنی-ایرانی مارکو گریگوریان، از تنها اثر موجود از این هنرمند در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران رونمایی شد.

به مناسبت سالگرد درگذشت خالق بوم ‌های کویری و تصویرگر زمین کهن پارسیان، هنرمند ارمنی-ایرانی مارکو گریگوریان، از تنها اثر موجود از این هنرمند در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران رونمایی شد.
به گزارش گروه فرهنگی آنا و به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، این اثر کلاژی از یک دیزی آبگوشت با گوشتکوب، کاسه و نان سنگک در کنار استکان، نعلبکی و قندان بر روی زمینه ‌ای از خاک ایران است که تحت تاثیر نزدیکی او به زندگی کوچه و بازار خلق شده و متعلق به دهه 50 شمسی است.
مارکو گریگوریان بی‌ شک ردپایی بزرگ در تاریخ هنر ایران بر جای گذاشت، نه‌تنها به خاطر خلق آثار ارزشمندی که در شمار شاخص‌ ترین آفرینش‌ های سده اخیر ایرانیان هستند، بلکه به خاطر دستیابی به کیفیتی خالص و ناب در نیل به الگویی ایرانی از هنر مدرن که الهام ‌بخش بسیاری از هنرمندان نسل‌های بعد از او واقع شد. مارکو گریگوریان بسیار مسحور فرهنگ و تمدن ایران بود و آن را در همه اشکالش عمیقا ستایش می ‌کرد.
اشارات صادقانه او به اصالت ‌های ایرانی و پافشاری ‌اش بر ارزش‌ های نمایان در هنرهای سنتی، تا حد زیادی باعث ترغیب هنرمندان مدرنیست و حتی مقامات فرهنگی به حفظ و احیای آنها شد.
مارکو از اوایل دهه 1350 به تدریس در دانشکده هنرهای زیبا و تربیت شاگردانی پرداخت که اکنون در شمار برترین هنرمندان معاصر کشور محسوب می‌شوند. او سپس به همراه شش چهره صاحب ‌نام دیگر همچون مرتضی ممیز، فرامرز پیلا‌رام، غلا‌محسین نامی، مسعود عربشاهی، سیراک ملکونیان و عبدالرضا دریابیگی، گروه هنری آزاد را پایه‌گذاری و نمایشگاه‌ های متعددی با آنها برگزار کرد.
گریگوریان پس از انقلاب 57 به آمریکا مهاجرت کرد و قبل از مهاجرت بخش عمده ‌ای از کلکسیون نقاشی‌ های قهوه‌ خانه‌ ای خود را به موزه‌ های ایران اهدا کرد تا برای همیشه در کشورش باقی بماند. دامنه‌ عشق و علاقه این هنرمند به ایران و ایران زمین به حدی بود که نقاشی ‌های مهم ترین دوره هنری ‌اش را با استفاده از خاک ایران خلق کرده‌ است. او پس از مهاجرت به آمریکا، گالری خود را در نیویورک دایر کرد و پس از آن که دخترش را از دست داد، از آمریکا به ارمنستان رفت و در ایروان موزه‌ کوچکی را به نام موزه‌ هنرهای خاور نزدیک افتتاح و به دولت ارمنستان هدیه کرد. امروز این موزه محل نگهداری و نمایش آثار خود اوست.
از آن پس مارکو شش ماه از سال را در ارمنستان و به خصوص در دهکده‌ کوهستانی «گارنی» می گذراند. در این سال‌ ها، مارکو قالی‌ های منحصر به فردی را خلق کرد. یکی از خصوصیات مارکو گریگوریان این بود که تمام مراحل کار را شخصا انجام می‌ داد. از طرح گرفته تا انتخاب مواد و بافت و پرداخت. به جز قالی ‌هایی که به دست او بافته شدند، با تشویق مارکو، قالی‌ بافان معاصر ارمنی قالی ‌های ارزشمندی را بافته ‌اند. با این کارها، همچون کارهای انتزاعی، این هنرمند توانست آنچه در زندگی امروز سنتی دیده می‌شد با شیوه‌ای نو ارایه دهد و بی‌دلیل نیست که مارکو در جامعه هنری ایران به عنوان هنرمند نوگرا معروف است.
او سرانجام در روز دوشنبه پنجم شهریور 1386 بر اثر نارسایی قلبی در سن 82 سالگی در ارمنستان درگذشت.
علاقه‌ مندان برای دیدن این اثر می ‌توانند تا پایان شهریور ماه همه روزه از ساعت 9 تا 18 به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

 • بانوی ارمنی نقاشی سردار سلیمانی را به موزه شهدای کرمان هدیه کرد
  بانوی ارمنی نقاشی سردار سلیمانی را به موزه شهدای کرمان هدیه کرد

  تاکوهی هارتونیانس بانوی ارمنی اهل شهرستان علی آبادکتول استان گلستان نقاشی لحظه شهادت و دست جدا شده سردار سلیمانی را برای نگهداری در موزه شهدای کرمان به خانواده این شهید اهدا کرد.

 • هنرمند دارنده نشان درجه یک هنری مطرح کرد: کارهایی که مصداق زشت ‌سازی است نه زیباسازی!
  هنرمند دارنده نشان درجه یک هنری مطرح کرد: کارهایی که مصداق زشت ‌سازی است نه زیباسازی!

  نشان تانیک، هنرمند ارمنی درجه یک صنایع دستی است و مجسمه‌ های «موزه پست» و «حمام گنجعلی خان کرمان» را ساخته است و همه‌ کارهایش را با عکس‌ ها و توضیحات ‌اش در آلبومی جمع کرده تا نه تنها مسئولان بلکه خودش هم فراموش نکند خالق چه کارهایی بوده است.

 • آرشالویس آقایان
  آرشالویس آقایان

  این نقاش هنرمند در سال 1325 هجری شمسی (1946 میلادی) در ایران در خاندانی اهل بربرود (اراک) متولد شده است و به قومی تعلق دارد که در سال 1604 میلادی به وسیله شاه عباس صفوی به ایران کوچ داده شده است.

 • نقاشی که نخواست ستاره سینما باشد
  نقاشی که نخواست ستاره سینما باشد

  مارکو گریگوریان به‌ خاطره چهره‌ خاصش می‌ توانست ستاره سینما شود، اما دنبال علاقه‌ اش رفت و توانست، هم یکی از پیشگامان هنر نوین ایران باشد و هم نقاشی قهوه‌ خانه‌ ای را به غرب بشناساند. پنجم شهریور ماه سالروز درگذشت اوست.

 • داستان - رنگ ها... بی رنگی ها...
  داستان - رنگ ها... بی رنگی ها...

  دنیایمان را رنگ ها احاطه کرده اند. آنها شاد هستند و آمده اند تا به زندگیمان رنگ و معنی ببخشند. رنگ ها هر روز به نوعی در کلماتمان تجلی پیدا می کنند. سفید بخت، سیاه بخت، دست سبز... اما چرا همه ما به نوعی خواستار بی رنگی هستیم؟ آیا بی رنگی همان یکرنگی است؟
  وارد دنیای کودکیم می شوم. کلاس نقاشی. زنگ نقاشی که مورد علاقه همه است. چه معلم، چه شاگرد. چون از معدود موارد و ساعاتی بود که هر کس می توانست خود خودش باشد. نه از ترس خبری بود، نه از جبر و اجبار. معلم نقاشی همان ابتدای زنگ می گفت هر چه دوست دارید نقاشی کنید.

 • حمید رضا زینالی، مستند ساز و سازنده فیلم مارکو گریگوریان: گاهی در کنار ما انسان هائی زندگی می کنند که دنیا با وجود آنها جای بهتری برای زندگی است
  حمید رضا زینالی، مستند ساز و سازنده فیلم مارکو گریگوریان: گاهی در کنار ما انسان هائی زندگی می کنند که دنیا با وجود آنها جای بهتری برای زندگی است

  این گفته از گفته های حمید رضا زینالی مستند ساز ایرانی در مورد هنرمند فقید مارکو گریگوریان است که ضمن صحبت با روابط عمومی شورای خلیفه گری ارامنه تهران ذکر کرده.
  وی درمورد مارکو ابراز کرد: ایشان دارای شخصیتی جذاب، آرتیست، نقاش، گرافیست و به معنای واقعی هنرمند بود.

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։