فا

فرهنگ و هنر

چهارشنبه, 26 شهریور 1399 12:19

گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در شبکه پرس تی وی

به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و گرامیداشت چهلمین سالگرد این رویداد مستند «هاسو: سرباز وطن» ۳۱ شهریور و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس از شبکه پرس تی وی پخش خواهد شد.

«آلیک» - شبکه پرس تی وی به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و گرامیداشت چهلمین سالگرد این رویداد برنامه های متنوعی تدارک دیده است.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، به همین مناسبت مستند «هاسو: سرباز وطن» به کارگردانی یوسف بیابانی ۳۱ شهریور و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس از شبکه پرس تی وی پخش خواهد شد.

این مستند محصول سال ۲۰۱۸ است و به روایت زندگی و رنج جانباز مسیحی، هاسو کشیش دانیلیان جانباز ۷۰ درصد اعصاب و روان دفاع مقدس از زبان خودش و خواهر و برادرش می پردازد.

هاسو سال ۶۱ همراه با چند نفر از دوستان ارامنه خود به جبهه اعزام می شود و در آنجا به عنوان پزشکیار مشغول فعالیت می شود. وی که در عملیات والفجر ۲ جانباز شده است در این مستند از علاقه خود به شهادت می گوید و به بیان توضیحاتی در وصف امام خمینی (ره) و شخصیت والای ایشان می پردازد.

برنامه «ایران امروز» به تهیه کنندگی ساتراپ شجاعی نیز با محوریت چهل سالگی دفاع مقدس به بررسی هشت سال جنگ تحمیلی و حمایت غربی ها از صدام پرداخته و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاعی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

در همین راستا در واحد نیوز روم شبکه پرس تی وی هم ضمن پوشش زنده مراسم رژه نیروهای مسلح، اخبار و گزارش های ویژه از سخنرانی رییس جمهور به مناسبت هفته دفاع مقدس و برجسته کردن دستاوردهای نظامی ایران تهیه و پخش خواهد شد.

همچنین دو کلیپ محتوایی مرتبط با این مناسبت با عناوین «برگزاری رزمایش توسط ایران برای به نمایش گذاشتن قابلیت های دفاعی» و « ایران چهلمین سالگرد جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را برگزار می کند» تهیه شده که بر روی سایت شبکه قرار خواهد گرفت.

میان برنامه «جنگ تحمیلی» (Imposed war) از مجموعه «تقویم تاریخ» به تهیه کنندگی عاطفه سادات دربندی نیز از دیگر برنامه های شبکه در روز ۳۱ شهریور ماه است که جنگ تحمیلی صدام حسین علیه ایران را از آغاز آن در سال ۱۳۵۹ تا پایان آن در سال ۱۳۶۷ مورد بررسی قرار می دهد.

حمایت آمریکا از صدام در این جنگ هشت ساله، پیوستن داوطلبانه مردم به نیروهای نظامی برای دفاع از ایران تحت رهبری امام خمینی (ره)، کمک های کویت به عراق در این جنگ، حمایت مالی و تسلیحاتی بریتانیا، شوروی، فرانسه و اکثر کشورهای عربی از عراق، کمک های اطلاعاتی و جاسوسی سازمان سیا به عراقی ها و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد از سوی ایران در ۲۶ تیر ۱۳۶۷ و پایان جنگ از محورهای مورد بحث در این برنامه خواهد بود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։