فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 13 تیر 1400 12:28

کلیسای مریم مقدس در شیراز مرمت می شود

مرمت کلیسای "مریم مقدس" در شیراز که یادگاری تاریخی از دوران صفویه و ثبت شده در فهرست آثار ملی است، در دستور کار قرار گرفت.

«آلیک» - مرمت کلیسای "مریم مقدس" در شیراز که یادگاری تاریخی از دوران صفویه و ثبت شده در فهرست آثار ملی است، در دستور کار قرار گرفت.

صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمشید معینی سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در بازدید از این کلیسا که به درخواست نماینده ارامنه شیراز صورت گرفت، هماهنگی های لازم برای مرمت و احیای دوباره این کلیسا با همکاری این دو اداره کل بررسی کردند و برای انجام مراحل مرمت این بنای تاریخی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ در این بازدید سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در زمینه پیگیری موضوع و تامین بودجه برای اتمام مرمت این کلیسا از طریق شهرداری شیراز قول مساعد داد.

معینی همچنین با توجه به دغدغه رئیس انجمن ارامنه شیراز برای مرمت اصولی و به موقع سقف بنا، به معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس دستور داد که نظارت دقیقی بر روند مرمت کلیسا داشته باشد.

بنا بر این گزارش، در این بازدید مقرر شد که مرمت کلیسای مریم مقدس شیراز تا قبل از اتمام فصل تابستان به پایان برسد.

کلیسای مریم مقدس در گذرتاریخی سنگ سیاه در بافت تاریخی شیراز واقع است و گفته شده است، این کلیسا نخستین بار سال ۱۶۶۲ میلادی ( ۱۰۴۰ هجری شمسی) بنا نهاده شد و ساختمان دوطبقه اطراف و جلوی کلیسا در سال ۱۸۱۶ میلادی ( ۱۱۹۴ هجری شمسی) ساخته و به این مجموعه مذهبی ارامنه اضافه شده است.

از نکات مهم معماری این بنای تاریخی این است که نمای خارجی کلیسا چهارگوش بوده و هیچگونه اثری که دال بر کلیسا بودن این ساختمان باشد دیده نمی شود ولی از داخل، تالار کلیسا گنبدی شکل است. تالار کلیسا یکی از بناهای ظریف باستانی و هنری قرن هفدهم میلادی است. نقاشی سقف بسیار زیبا و دارای طرح های خاصی است که گفته شده در کلیساهای ایران کم نظیر و حتی بی همتا است.

گچ بری های کلیسا را می توان از شاهکارهای قرن یازدهم به شمار برد. به گفته ارامنه شیراز، این کلیسا قرن های گذشته دومرتبه به علت زمین لرزه آسیب دید که در بازسازی های بعدی، طبق طرح نخست، تعمیر و بازسازی شد و این کلیسا سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار تاریخی و باستانی ثبت شد.

پیش از این، عضو شورای خلیفه گری ارامنه جنوب کشور سال ۱۳۹۷ با اشاره به وضعیت کلیسای مریم مقدس در شیراز به خبرگزاری ایرنا گفته بود: شاید این شورا در نگهداری این کلیسا کوتاهی کرده باشد اما با توجه به قدمت ساختمان و ارزش تاریخی آن، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در حفظ این اثر تاریخی مسئولیت دارد. کشیش مسروپ گلستانیان افزود: قرار گرفتن این کلیسا در بافت قدیمی شیراز به عنوان یکی از مناطق مهم گردشگری این شهر می تواند آن را به جاذبه مهمی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کند.

وی ادامه داد: از این منظر، مقاوم سازی و بازسازی کلیسای مریم مقدس هزینه نیست و می توان به عنوان یک سرمایه گذاری درازمدت برای سرمایه گذاران محسوب شود.

هرموند هارطونیان رئیس هیات نمایندگان کلیسای ارامنه شیراز نیز پیش از این، با طرح درخواست بازسازی کلیسای مریم مقدس گفته بود:‌ قرار گرفتن این کلیسا در مجاورت حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) در سومین حرم اهل بیت نشان دهنده ارتباط نزدیک بین ادیان الهی در این سرزمین است و هیچ کدام از کلیساهای موجود در سایر شهرهای ایران این ویژگی را ندارند.

پیش از این، مسئول فنی وقت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از کلیسای مریم مقدس به عنوان اثر شاخص دوره صفویه در شیراز یاد کرده و به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته بود: تزئینات بسیار زیبای طاقچه بندی، مقرنس کاری، گچ بری،آ جرکاری و کاشیکاری معقری و سقف های چوبی که روی آن با رنگ روغن و آب طلا نقاشی شده و طرح فرش دوره صفوی معروف به چهار ترنج در سقف این کلیسا دیده می شود و در مجموع تزئیناتی که در این کلیسا به کار رفته، در بین کلیساهای کشور منحصر به فرد است.

سیامک بصیری با تاکید بر این که ارزش های هنری این کلیسا در کشور بی نظیر است اظهار داشت: این کلیسا در دوره شاه عباس دوم صفوی در شیراز ایجاد شده که نقشه این مجموعه، چلیپایی و به شکل صلیب طراحی شده است. بصیری ادامه داد: عمارت اصلی این کلیسا ۲۲۸ متر مربع وسعت دارد که در وسط باغچه‌ای احداث شده و تابلوی بسیار زیبا حضرت مسیح (ع) و حواریون نیز در شاه نشین شرقی این کلیسا نصب شده است. وی تصریح کرد: این کلیسا در روبروی مسجد مشیر قرار دارد و به خوبی بیانگر تعامل بین ادیان را نشان می دهد.

اخبار مرتبط

 • دیدار نمایندگان شورای خلیفه گری تهران با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد
  دیدار نمایندگان شورای خلیفه گری تهران با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد

  رئیس و نایب رییس شورای خلیفه گری ارامنه تهران و مدیر خلیفه گری ارامنه با حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیداری با معاون فرهنگی وزیر ارشاد دکتر یاسر احمدوند داشتند.

 • زلزله ۵.۱ ریشتری جنوب فارس ۲ مصدوم داشت
  زلزله ۵.۱ ریشتری جنوب فارس ۲ مصدوم داشت

  رحیم آزادی گفت: زلزله ۵.۱ ریشتری شامگاه دیشببه مرکزیت بیرم لارستان، دو مصدوم در روستای فداغ از توابع شهرستان گراش به دنبال داشت.

 • کلیسای مریم مقدس شیراز نیازمند اعتبار ۵ میلیارد ریالی
  کلیسای مریم مقدس شیراز نیازمند اعتبار ۵ میلیارد ریالی

  به گفته رئیس هیات نمایندگان کلیسای ارامنه شیراز سقف این مجموعه که نقاشی‌های بسیار زیبایی بر آن نقش بسته از جنس چوب است که از وضعیت بهتری نسبت به سایر قسمت‌های این مجموعه برخوردار است، اما ستون‌ها و جداره‌ها از جنس ملاط و گچ است که دچار تخریب و فرسایش شده بگونه‌ای که اگر ستون‌ها و جداره فرو بریزد قطعا سقف نیز متلاشی و آوار خواهد شد.

 • کلیسای ارامنه شیراز نیاز به بازسازی دارد
  کلیسای ارامنه شیراز نیاز به بازسازی دارد

  کلیسای «مریم مقدس» که مربوط به ارامنه شیراز است، این روزها حال و روز خوشی ندارد و در صورت تاخیر در مقاوم سازی یا بازسازی، احتمال فروریختن بخش هایی از این اثر تاریخی وجود دارد.

 • ارامنه، آیین غسل تعمید در شیراز برگزار کردند
  ارامنه، آیین غسل تعمید در شیراز برگزار کردند

  آیین غسل تعمید عیسی مسیح(ع) در یازدهمین روز از آغاز سال جدید میلادی جمعه 21 دی در کلیسای مریم مقدس شیراز با حضور ارامنه برگزار شد.

 • کلیسای چهارصدساله شیراز؛ نیازمند مهربانی
  کلیسای چهارصدساله شیراز؛ نیازمند مهربانی

  کلیسای مریم مقدس شیراز با قدمتی بیش از 400 سال در قلب بافت تاریخی این شهر پرآوازه قراردارد؛ گوشه‌ای از محله ‌سنگ سیاه، با دروازه‌ای بزرگ؛ ساختمانی که اگر نشان صلیب روی درب ها نبود هیچ بیننده‌ای گمان نمی‌کرد اینجا کلیسا باشد.

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։