فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 04 مرداد 1400 10:05

کتاب "کلیساهای ارامنه ایران" تالیف شرلی آودیان رونمایی شد

مراسم رونمائی از کتاب "کلیساهای ارامنه ایران" تالیف دکتر شرلی آودیان، ۳۱ تیر ماه در محل سازمان اجتماعی فرهنگی و خیریه "صلیب همبستگی ارمنیان" (خانه ماچاننتس) واقع در شهر اجمیادزین جمهوری ارمنستان برگزار شد.

«آلیک» - پنجشنبه، ۳۱ تیر ماه، در محل سازمان اجتماعی فرهنگی و خیریه "صلیب همبستگی ارمنیان" (خانه ماچاننتس) واقع در شهر اجمیادزین جمهوری ارمنستان، مراسم رونمائی از کتاب "کلیساهای ارامنه ایران" تالیف دکتر شرلی آودیان، رئیس مرکز کلیساهای تاریخی ایران و عضو کمیته ملی سازمان بین المللی اماکن دیدنی و آثار باستانی بنیاد مطالعات معماری ارمنستان برگزار شد.

این کتاب مصور که با عکس ها و نقشه بنای کلیساها مزین است، به تاریخچه ساخت کلیسا ها، دیر ها و اماکن مذهبی ارمنیان ایران می پردازد که طی قرن ها در نقاط مختلف ایران بنا شده اند.

اما آبراهامیان، مدیر بنیاد مطالعات معماری ارمنستان ضمن ابراز خرسندی از انتشار این کتاب و اهمیتی که همکاران ایرانی اش به حفظ و مرمت ابنیه تاریخی-مذهبی ارمنیان ایران می دهند  به همراه ورژ نالباندیان از اساتید دوران دانشجویی شرلی آوتیان لوح و نشان تقدیری به وی اعطا کردند.

در پایان این مراسم، شرلی آودیان ضمن تشکر برای برگزاری این مراسم، در مورد این کتاب گفت: این كتاب حاصل كار مشترک   تیمی و سازمان هایی است  كه در جمع آوری، نشر و ارائه  مطالب مشارکت و همکاری داشتند.

وی گفت که این کتاب به یاد پدر و مادر عزیزش تقدیم شده و به دو زبان  ارمنی و انگلیسی منتشر شده است.

شرلی آودیان ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک کلیساهای آشورییان ایران نیز مورد مطالعه قرار می گیرد. وی در این مراسم ابراز امیدواری کرد تا این کتاب راه نمای مناسبی برای محققین تاریخ فرهنگ و معماری ارامنه باشد و همچنین برای کسانی که درحوزه های معماری اقوام و ملت ها فعالیت و تحقیق می کنند.

در این مراسم پیام اسقف اعظم گریگور چیفتچیان خلیفه کل ارامنه آذربایجان نیز قرائت شد.

در این مراسم همچنین آرتاشس تومانیان سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران، سید حسین طباطبائی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری ارمنستان  و گاگیک گورجیان رئیس کمیته ملی سازمان بین المللی آثار باستانی بنیاد مطالعات معماری ارمنستان "ایکوموس ارمنستان" و دیگر میهمانان مراسم بیاناتی در توصیف کتاب و اهمیت موضوعی آن ایراد کردند.

این کتاب با لیست کاملی از صومعه ها و کلیساهای ارامنه در ایران به پایان می رسد، داده های آن در وب سایت مرکز کلیساهای تاریخی ایران نیز ارائه شده است.

کتاب کلیساهای ارامنه ایران به کوشش مشترک بنیاد مطالعات معماری ارمنستان و مرکز کلیساهای تاریخی ایران منتشر شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։