فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 09 شهریور 1400 13:19

دو جایزه جشنواره درخت زرد آلوی ارمنستان برای فیلم های ایرانی

آثار مستند دو فیلمساز ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم مستند ارمنستان با عنوان درخت زرد آلو جایزه بهترین فیلم جشنواره و جایزه ویژه هیات داوران را به خود اختصاص دادند.

«آلیک» - آثار مستند دو فیلمساز ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم مستند ارمنستان با عنوان درخت زرد آلو جایزه بهترین فیلم جشنواره و جایزه ویژه هیات داوران را به خود اختصاص دادند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از ایروان، آثار مستند دو فیلمساز ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم مستند ارمنستان با عنوان درخت زرد آلو جایزه بهترین فیلم جشنواره و جایزه ویژه هیات داوران را به خود اختصاص دادند.

در اختتامیه هفتمین جشنواره فیلم درخت زرد آلوی ارمنستان که در روستای اوجان این کشور برگزار شد، مستند کل فاطمه ساخته مهدی زمانپور کیاسری، جایزه بهترین فیلم بلند جشنواره را از آن خود کرد و جایزه ویژه هیات داوران به عبدالقادر خالدی به خاطر فیلم کوتاه بالوره اهدا شد.

این جشنواره با فیلم "داستان های اوجانی ها" ساخته شهرام بدخشان مهری کارگردان ایرانی، محصول مشترک ارمنی و ایرانی افتتاح شد. این کارگردان برنده جایزه اصلی درخت زردالوی سومین جشنواره فیلم های مستند بود، و با علاقه ای که نسبت به روستا و خانواده ای که در آن زندگی می کرد پیدا کرد، به این روستا بازگشته و یک فیلم کامل ساخت. فیلمی که قهرمانان آن اعضای خانواده ای هستند که پذیرای وی بودند.

جشنواره درخت زرد آلوی ارمنستان هفت دوره است که برگزار می‌شود و فیمسازان ایرانی در هفت دوره جوایز اصلی را از آن خود کرده اند.

گارگین زاکویان رئیس جشنواره اظهار داشت: پرداختن به ارزش‌های والای معنوی مهمترین ویژگی فیلم‌های ایرانی است و همین امر باعث شده تا فیلم‌های ایرانی جشنواره مورد توجه هیات داوران و مخاطبان قرار گیرند.

هدف از برگزاری جشنواره درخت زرد آلو آشنایی مخاطبان با آداب و رسوم و هنر سراسر جهان و بوجود آوردن انگیزه در فیلمسازان جوان برای ساخت فیلم‌های مستند با موضوعات قوم نگاری است. به همین دلیل این جشنواره هر سال در روستایی در ارمنستان به اسم اوجان برگزار می‌شود و مستندسازان یک هفته در این روستا در کنار روستاییان زندگی می‌کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։