فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 23 آبان 1400 13:37

درخشش «خورشید ایران» در نگاه شاعران و نویسندگان ارمنی

کتاب «خورشید ایران» در مراسمی با حضور مسئولان ایران در ارمنستان و شماری از شعرا، نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی و ادبی این کشور در محل اتحادیه نویسندگان ارمنستان رونمایی شد.

«آلیک» - کتاب «خورشید ایران» در مراسمی با حضور مسئولان ایران در ارمنستان و شماری از شعرا، نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی و ادبی این کشور در محل اتحادیه نویسندگان ارمنستان رونمایی شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس بدخشان ظهوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با تقدیر از تلاش مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه نویسندگان ارمنستان در تألیف و انتشار کتاب، خورشید ایران با زیرعنوان «ایران از نگاه شاعران و نویسندگان ارمنی» به نقش ضروری نویسندگان و اهل کتاب در معرفی و حفظ هویت ملی کشورها اشاره کرد و افزود: نویسندگان هستند که در فراز و نشیب‌های گوناگونی که مردم هر کشور با آن روبرو می‌شوند، سهم مهمی در ثبت واقعیت‌ها برای نسل‌های کنونی و آتی دارند، به همین دلیل است که نقش چنین جمعی در این دوره مهم تاریخ منطقه بیشتر احساس می‌شود و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که با همفکری دو طرف، همکاری ایران و ارمنستان را در حوزه فرهنگ گسترش دهیم و به ویژه به موضوعات مهم برای روابط دو کشور و نیز آینده منطقه توجه بیشتری کنیم.

 

اعلام آمادگی ارمنستان برای توسعه همکاری های فرهنگی و ادبی

ادوارد میلیتونیان رئیس اتحادیه نویسندگان ارمنستان در این برنامه با برشمردن مجموعه همکاری های مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و اتحادیه نویسندگان این کشور، چشم انداز تعاملات دو کشور در حوزه های مختلف ادبی را امیدوارکننده خواند و آمادگی خود را برای گسترش این همکاری ها اعلام کرد.

 

تاکید بر انجام فعالیت های ادبی مشترک تهران - ایروان در سال آتی

سیدحسین طباطبائی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز پس با تشکر از اتحادیه نویسندگان ارمنستان به ویژه ادوارد میلیتونیان رئیس این اتحادیه، ضمن ارائه توضیحاتی درباره محتوای کتاب خورشید ایران، افزود: نخبگان هر جامعه در شکل دادن نگاه آن جامعه به دنیای پیرامون و از جمله همسایگان خود نقش به‌سزایی دارند و این موضوع به ویژه در ارمنستان که مردم بافرهنگ آن به نخبگان خود توجه خاصی دارند، صادق است و به همین دلیل این کتاب که در آن دیدگاه نویسندگان ارمنی که از جمله گروه های مرجع مهم و تاثیرگذار در ارمنستان محسوب می شوند به ایران گردآوری شده، کار باارزشی در گسترش شناخت مردم ارمنستان از کشور دوست و همسایه آنان خواهد بود.

طباطبائی با اشاره به در پیش بودن سی امین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ارمنستان ابراز امیدواری کرد با توجه به فضای همدلی و همراهی موجود بین رایزنی فرهنگی و جامعه ادبی ارمنستان از جمله اتحادیه نویسندگان این کشور، در سال آتی شاهد انجام کارهای ارزشمند و فاخری در این حوزه باشیم.

در ادامه مراسم شماری از شعرا و نویسندگان ارمنی که آثاری از آنها در کتاب خورشید ایران درج شده است به بیان نکاتی در خصوص ضرورت آشنائی و ارتباطات ادیبان دو کشور دوست و همسایه پرداختند.

این کتاب که به سفارش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران توسط ادوارد میلیتونیان رئیس اتحادیه نویسندگان ارمنستان گردآوری شده است در سه بخش شعر، نثر و خاطرات در بردارنده آثاری از نویسندگان و شاعران ادوار مختلف ارمنی (از رافی تا شاعران و نویسندگان معاصر) در باره ایران یا با مضامین ایرانی است.

این کتاب که با اقتباس از سروده یغیشه چارنتس شاعر معروف ارمنی «خورشید ایران» نام گذاری شده است توسط انتشارات ادیت پرینت و در ۳۰۰ نسخه چاپ و منتشر شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։