فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 26 دی 1400 13:29

رونمایی از کتاب «تولد کافه نادری» در رستوران ۹۵ ساله هتل نادری

مراسم معرفی رونمایی کتاب "تولد کافه نادری" شامگاه چهارشنبه ۲۱ دی ماه با حضور دکتر محیط طباطبایی رییس ایکوم و تنی چند از نویسندگان و هنرمندان ارمنی و فارسی زبانان در رستوران ۹۵ ساله هتل نادری برگزار شد.

«آلیک» - کافه نادری کانونی برای اجتماعات و پاتوقی مطمئن برای نویسندگان و روشنفکران پایتخت بود، همان چراغی که با همت ارامنه و به ویژه مالک کافه خاچیک ماتیکیان از یک قرن پیش درکافه نادری روشن نگه داشته شد و نور امید را در دل جریان های فرهنگی پایتخت روشنایی بخشید. درست مانند هتل مردان بزرگ پاریس که مفهومی بسیار بالاتر از هتل برای ادبیات و هنر فرانسه دربرداشت و دارد. دکتر رضوی زاده با اشاره به موارد فوق که درمراسم رونمایی کتاب "تولد کافه نادری” مطرح کرد به تشابهات کافه نادری و هتل مردان بزرگ پاریس پرداخت و پیشنهاد نامگذاری دیوا مشاهیراین کافه را به "دیوار مردان بزرگ" داد.

مراسم معرفی رونمایی کتاب "تولد کافه نادری" شامگاه چهارشنبه ۲۱ دی ماه با حضور دکتر محیط طباطبایی رییس ایکوم و تنی چند از نویسندگان و هنرمندان ارمنی و فارسی زبانان در رستوران ۹۵ ساله هتل نادری برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی سبوه خاچاطوریان، مدیرکل موسسه نادری آغاز شد. وی اشاره هایی به تاریخچه فعالیت ها و ایده انتشار کتاب کرد و از واراند شاعر ایرانی-ارمنی برای سخنرانی دعوت کرد.

واراند با اشاره به کافه های قدیمی پایتخت و گردهمایی های نویسندگان در این کافه ها که روزگاری بخش مرکزی تهران را شکل میداده، نقش کافه نادری را در تربیت هنرمندان نسل نو و تبادل دیدگاه های هنری، به خصوص پس از بسته شدن کافه فیروز که یکی از کانون های اندیشه آن دوران به حساب می آمد، بی بدیل دانست.

کافه نادری درمنطقه ای قرارگرفته که باوجود فعالیت سه غول بزرگ قهوه یعنی "قهوه ریو"، "قهوه سِت"، و "قهوه موکا" که از بازماندگان نسل کشی ارامنه بودند زمانی چهارراه قهوه ایران نامیده میشد.

دکتر محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران که در مورد صنعت قهوه و تاریخ کافه و کافه نشینی تحقیقات گسترده ای انجام داده در این نشست در مورد اهمیت کافه نادری گفت: کافه نشینی یکی از پدیده هایی بود که همزمان با مدرن شدن زندگی شهرنشینی رو به پیشرفت گذاشت وعلاوه بر اینکه یکی از کانون های تبادل اندیشه های اجتماعی و سیاسی بود، سهمی انکارناپذیر در مدرن شدن شیوه های زندگ داشت.

دکتر طباطبایی با اشاره به خاطره ای از دوران کودکی اش گفت: ۵۶ سال است که یکی از مشتری های همیشگی کافه نادری هستم و اولین باری که به این کافه آمدم روزی بود که دست پدرم را گرفته و به اینجا آمدم، همان روزی که در کلاس اول مدرسه ثبت نام کرده بودم.

روبن آوکیان، نویسنده کتاب "تولد کافه نادری" نیز با یاد خاطراتی از دوران دوستی اش با خاچیک ماتیکیان، از موسسه نادری و مدیریت کافه نادری برای انتشار این کتاب تشکر کرد.

روبن آواکیان در پاسخ به سوالات خبرنگار آلیک گفت: کتاب "تولد کافه نادری" ۴۰ سال پیش آماده انتشار بود، اما به دلیل مشکلاتی ازجمله انتظار برای صدور مجوز انتشار، نسخه فارسی این کتاب در شهریور ۱۴۰۰ به چاپ رسید.

مراسم رونمایی این کتاب با حضور چهره های هنری و علمی از جمله دکتر پروانه عمادی نقاش، مهندس طاهری زاده عضو هیئت مدیره هتلداری ایران، دکتر فروزان مورخ و استاد دانشگاه، وارطان ساهاکیان موسیقی‌شناس و آهنگساز مطرح سینما و همچنین دکتر شرلی آودیان مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای ایران و تنی چند از نویسندگان و فعالین ارمنی برگزار شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։