فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 11 شهریور 1395 10:15

صد رنگ از سرزمین مادری در ٨٦ سالگی

ادمان آیوازیان - هنرمند نقاش و معمار - با نمایشگاهی از رنگ ‌های سرزمین مادری به تهران می ‌آید.
به گزارش ایسنا، گالری فرهنگسرای نیاوران از ۱۲ شهریورماه میزبان نمایشگاهی از آثار نقاشی این هنرمند نقاش خواهد بود.

ادمان آیوازیان - هنرمند نقاش و معمار - با نمایشگاهی از رنگ ‌های سرزمین مادری به تهران می ‌آید.
به گزارش ایسنا، گالری فرهنگسرای نیاوران از ۱۲ شهریورماه میزبان نمایشگاهی از آثار نقاشی این هنرمند نقاش خواهد بود.
زهرا راد - کیوریتور این نمایشگاه - درباره آن توضیح داد: «رنگ‌ های سرزمین مادری‌ ام» عنوان نمایشگاه او است. طراحی از مدل‌ های زنده، تصاویری آبرنگی از معماری کویری، امامزاده ‌ها، بافت ‌های روستایی ایران و سرانجام هر آنچه را که این هنرمند نامی در زمینه نقاشی آبستره خلق کرده است، و بخشی از مجموعه رباعیات، نقاشی ‌های آبستره این هنرمند در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.
او ادامه داد: در این نمایشگاه همچنین مجموعه ‌ای از جزئیات آثار معماری، نقاشی دیواری، تصاویری از کالیگرافی ‌های این هنرمند معمار و نقاش ایرانی از ساخته‌ هایش در ایران، مساجد و موزه‌ های کویت، عمان، عربستان و... نیز ارائه می ‌شود.
راد همچنین یادآوری کرد: بخشی از این آثار آذر ماه ۱۳۹۴، در موزه ملی ارمنستان در نمایشگاهی دو ماهه به تماشا گذاشته شدند. موزه هنر و تاریخ ملی ارمنستان با همکاری دفتر همکاری‌ های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سه تالارش را به ایران و هنرمندش اختصاص داد و 160901f16aدولت ارمنستان نشان ملی و مدال دولت ارمنستان - نشان آرشیل گورگی - را بر سینه این هنرمند ایرانی آویخت.
ادمان آیوازیان متولد ۱۳۱۰ در تهران، تنها هنرمند ایرانی عضو انجمن سلطنتی نقاشان رنگ روغن انگلیس است. آثار او در مجموعه‌ های خصوصی و اماکن عمومی نگهداری می ‌شوند. علاوه بر این‌که نقاشی‌ های آیوازیان را می ‌توان در محل شرکت نورثروپ در لس‌ آنجلس و موزه‌ ی سن لاتزارو در ونیز، موزه ‌ی آرام خاچاطوریان در ایروان، موزه‌ ی مانوکیان در تهران، گالری ملی ایروان و موزه ‌ی دریایی در کورن‌ وال بریتانیا دید.
آثار این هنرمند در کلیسای سرکیس مقدس تهران، کلیسای ارامنه آبادان، کلیسای ارامنه‌ ی اهواز، شرکت نفت تهران، موزه‌ ی ملی و موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، موزه‌ ی ملی ریاض، موزه ‌ی ملی تاریخی عبدالعزیز عربستان wعودی، طرح داخلی مسجد بزرگ فرودگاه ریاض، و... جای گرفته‌ اند.
پرتره آرام خاچاطوریان - آهنگساز ارمنی - و تصاویر یادنامه تومانیان از آثار شاخص او به ‌شمار می ‌آیند. در خانه توماس توماسیان نقاشی دیواری ۸.۶ رنگ روغن که صحنه ‌ای از داستان حماسی «داوید ساسون» است نیز یکی از زیباترین نقاشی‌ های او است.
ادمان آیوازیان ۴۰ سال بعد از مهاجرت، آبان ‌ماه ۱۳۸۹ به تهران بازگشت و رباعیات انتزاعی ‌اش و مجموعه ‌ای از آبرنگ ‌ها را آورد. آن نمایشگاه در آرت ‌سنتر تهران برگزار شد و در دقایق نخست پس از افتتاح نمایشگاه، همه آثارش فروخته شدند.
نمایشگاه نقاشی‌ های «رنگ ‌های سرزمین مادری ‌ام» از ۱۲ تا ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۵ از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه‌ ها از ساعت ۱۴ تا ۱۹ در گالری فرهنگسرای نیاوران برپاست.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։