فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 08 مهر 1395 10:55

نقش پررنگ ارامنه در فرهنگ و هنر ایران

مجید ملانوروزی پس از بازدید از نمایشگاه نقاشی «رنگ‌ های سرزمین مادری» آدمان ایوازیان تاکید کرد: جامعه اقلیت‌ های مذهبی خصوصا ارامنه نقش پررنگی در تاریخ فرهنگ و هنر ایران داشته‌ اند.

مجید ملانوروزی پس از بازدید از نمایشگاه نقاشی «رنگ‌ های سرزمین مادری» آدمان ایوازیان تاکید کرد: جامعه اقلیت‌ های مذهبی خصوصا ارامنه نقش پررنگی در تاریخ فرهنگ و هنر ایران داشته‌ اند.

به گزارش ایلنا، مجید ملانوروزی (مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی) عصر روز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه با حضور در گالری فرهنگسرای نیاوران از نمایشگاه ادمان آیوازیان دیدن کرد.

وی در پایان این بازدید با اشاره به این نکته که هنر نقاشی خصوصا نقاشی معاصر ایران مدیون تلاش‌ ها و زحمات هنرمندان ایرانی ارمنی است، یادآور شد: آثار ادموند آیوازیان ساختاری دارد که برخواسته از نگاه آرشیتکتی اوست. در عین حال او با الهام از طبیعت از رنگ‌هایی استفاده می‌کند که آبستره خوبی را پدید می‌آورد.

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به غیبت طولانی مدت این هنرمند و آثارش در مجامع فرهنگی و هنری اظهار کرد: از فرهنگسرای نیاوران به خاطر برگزاری چنین نمایشگاهی سپاسگزارم. روحیات هنرمندان، مختلف و متفاوت است. از این رو باید کارشناسان و مدیران فرهنگی این آگاهی را داشته باشند و از هنرمندانی که به هر دلیل تمایل به برگزاری نمایشگاه ندارند دعوت کنند تا آثارشان را در معرض دید عموم قرار دهند.

ملانوروزی در پایان صحبت‌ هایش بیان کرد: بخشی از پیکره فرهنگ و هنر سرزمینمان را هنرمندان دورگه تشکیل داده‌ اند. تاکنون نمایشگاه‌ های بسیاری در موزه هنر های معاصر و مکان‌ های دیگر به منظور نمایش آثار این عزیزان داشته‌ ایم. همچنین در انتخاب ۳۰ اثر از هنرمندان معاصر ایران به منظور نمایش در نمایشگاه برلین و ماکسی ۴ اثر از هنرمندان دورگه وجود دارد که از آن میان می‌توان به مارکو گریگوریان، سیراک ملکونیان و سونیا بالاسانیان اشاره کرد. هنرمندانی که با فرهنگ و هنر ایران عجین شده‌ اند.

اِدمان آیوازیان نقاش، معمار و طراح ایرانی ارمنی تبار تاکنون نمایشگاه‌ های بسیاری به صورت گروهی و انفرادی، داخلی و بین‌ المللی داشته است که از آن میان می‌ توان به برگزاری نمایشگاه انفرادی در سالن گولبِنگیان لندن، برگزاری نمایشگاه انفرادی در گالری گیورکی در نیویورک، شرکت در نمایشگاه گروهی موزه کتابخانه بوستون، شرکت در نمایشگاه باشگاه هنر نوین انگلیسی در گالری مال لندن و ... اشار کرد.

نمایشگاه نقاشی‌ های «رنگ‌ های سرزمین مادری‌ ام» عصر روز جمعه ١٢ شهریورماه در فرهنگسرای نیاوران گشایش یافت و تا ٢٠ شهریورماه از ساعت ١٠ الی ١٩ و جمعه‌ ها از ساعت ١٤ تا ٢١ میزبان علاقمندان است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։