فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 18 مرداد 1401 12:03

شاهین بازیل درگذشت

شاهین بازیل پس از تحمل یک دوره سخت بیماری روز یکشنبه (۱۶ مرداد) دار فانی را وداع گفت.

«آلیک» - شاهین بازیل تاثیر زیادی در پخش و شناساندن سینمای جهان در ایران داشت.

او دانش آموخته رشته معماری دانشگاه دولتی بود. وی سپس در رشته مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه آزاد ادامه تحصیل داد. او به عنوان پایان نامه مجموعه داستان های کوتاه ارنست همینگوی به عنوان «در زمان ما» را ترجمه و منتشر کرد.

شاهین بازیل در تهران و در خانواده ای ارمنی که از نوادگان سلسله پادشاهی بازیل ارمنستان بود بدنیا آمده بود.

وی فعالیت های هنری اش را از سال ۱۳۶۹ در بنیاد سینمایی فارابی به عنوان مسئول خرید فیلم های خارجی و برنامه ریز آغاز کرد که تا سال ۱۳۸۲ ادامه داشت. وی همزمان دردفاتر تلویزیون ایران نیز حضوری فعال داشت.

شاهین بازیل با بخش فروش و بازارهای فیلم های جشنواره های بین المللی فجر، کن، برلین، لندن، بیروت، قاهره، و میلان همکاری داشته است.

وی در سال های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ اولین تلاش‌ها را جهت امکان ثبت حقوق اختصاصی فیلم در ایران را در موسسه رسانه‌های تصویری آغاز کرد. دوسال بعد سمت مدیر اجرایی بخش ثبت حقوق آثارسینمایی را در شرکت رسانه‌های تصویری قرن ۲۱ را که در خصوص حق معنوی آثاربرای دی وی دی، شبکه های تلویزیونی و کلیپ های ویدئویی با سایر تولیدکنندگان در ایران مذاکره می کرد را بر عهده گرفت.

شاهین بازیل پس از تحمل یک دوره سخت بیماری روز یکشنبه (۱۶ مرداد) دار فانی را وداع گفت.

اخبار مرتبط

  • شاهین بازیل که بود؟
    شاهین بازیل که بود؟

    شاهین بازیل هنرمند و فعال عرصه سینما طی چند روز گذشته از دنیا رفت؛ او به گفته محمد اطبایی دوست و همکارش؛ «از جمله انسان هایی است که در حوزه های تخصصی‌اش جای پای بزرگی دارد و البته خود نیز نخواست که چندان دیده شود و اعتبار کارهایش ماند برای دیگران».

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։