فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 12 دی 1401 14:33

برای زادروز ژان گرزو، نقاش و تصویرگر؛ کتاب‌های کامو و همینگوی را با خط‌خطی‌هایش زنده کرد!

۱۱۶ سال قبل در چنین روزهایی هم‌زمان با شروع سال جدید میلادی، ژان گرزو، نقاش و تصویرگر ارمنی ـ فرانسوی با نام اصلی گارنیگ زولومیان در حلب، سوریه متولد شد.

«آلیک» - ۱۱۶ سال قبل در چنین روزهایی هم‌زمان با شروع سال جدید میلادی، ژان گرزو، نقاش و تصویرگر ارمنی ـ فرانسوی با نام اصلی گارنیگ زولومیان در حلب، سوریه متولد شد. سبک نقاشی او را می توان سورئالیسم دانست؛ همچنین رنگ روغن ابزاری بود که او در تابلوهای نقاشی‌اش از آن استفاده کرده است. قابل توجه است که تصویرگری رمان‌های آلبر کامو و ارنست همینگوی از جمله آثار او به حساب می‌آید.

به گزارش ایسنا، ژان گرزو وحشت و ترس خود را از پدیده‌هایی چون جنگ و نسل‌کشی با استفاده از خط های ممتد سیاه که گاه به خط خطی می ماند با خلق مناظر ویران شده، کاخ‌های مخروبه، بلوک‌ها و ریل‌های پیچیده به تصویر می‌کشید. همچنین ترس او از دنیای صنعتی را می‌توان درآثارش مشاهده کرد.

اما نکته قابل توجه در آثار این هنرمند این است: در عین حال که ژان از دنیای صنعتی و جنگ وحشت داشت، در نقاشی‌هایش هاله‌ای از امید و زنده شدن دوباره زمین به چشم می خورد.

گرزو در قاهره مصر تحصیل کرد و سپس در سال ۱۹۲۴ میلادی برای آموزش معماری به پاریس رفت. در سال ۱۹۷۷ میلادی او به عضویت فرهنگستان هنرهای زیبای بنیاد فرانسه درآمد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։