فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 25 مهر 1396 14:46

صالحی در دیدار با همتای ارمنستانی خود بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه زبان فارسی در کشور ارمنستان بر تقویت آن در این کشور تاکید کرد و گفت: آمادگی گسترش این زبان و تدریس آن در مدارس و دانشگاه ها را داریم.

«آلیک» - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در دیدار با همتای ارمنستانی خود بر تقویت زبان فارسی در کشور ارمنستان تاکید کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار ضمن تاکید بر این مطلب گفت: با امضای موافقتنامه بین دو کشور در هفته گذشته و فصل جدیدی در روابط دو کشور ایجاد خواهد شد.

وی افزود: ایران و ارمنستان در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری اشتراکات فراوانی دارند که می توانند روابط خود را گسترش دهند.

صالحی با اشاره به ظرفیت های سینمای ایران ادامه داد: سینمای ایران دارای قوت است و در سال قریب به ١٠٠ فیلم سینمایی بلند تولید می کند.

وی افزود: سینمای مستند ایران نیز فعالیت های مطلوبی دارد و دارای جشنواره ای با عنوان جشنواره حقیقت است. فیلم کوتاه نیز در ایران جایگاه مناسبی دارد و در همین روزها در حال برگزاری این جشنواره در ایران هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دو کشور در زمینه فیلم سازی و تبادل تجربیات مشترک می توانند همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشند.

صالحی افزود: ما آمادگی برگزاری هفته های فیلم سینمایی ایران در ارمنستان را داریم. زیرا حوزه سینما می تواند در گسترش ارتباطات دو کشور موثر باشد.

عضو کابینه دوازدهم اظهار کرد: سینما دریچه خوبی برای ارتباطات فرهنگی و هنری کشورها به شمار می رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به کتاب و کتابخوانی در ایران اشاره کرد و گفت: یکی از ظرفیت های قابل توجه در ایران کتاب های کودک و نوجوان است.

وی تصریح کرد : هر سال بیش از ١٠ هزار کتاب در حوزه کتاب کوک و نوجوان منتشر می شود. ظرفیت فضای ایران هم در بخش نویسندگان کودک و نوجوان و هم در زمینه تصویرگری کودک و نوجوان قابل توجه است.

صالحی در ادامه به فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تئاتر اشاره کرد و گفت: آمادگی همکاری های مشترک در این زمینه با ارمنستان را داریم.

وی افزود: در تهران هر شب بیش از ١٠٠ تئاتر اجرا می شود. هم تعداد نمایش های اجرا شده در ایران قابل توجه است و هم سبک ها مختلف آن و تدریس اساتید این حوزه به لحاظ سبک های تئاتر قابل ملاحظه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: می توان در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه تئاتر همکاری های مشترکی داشت.

صالحی افزود: موسیقی نیز یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک است. موسیقی سنتی دو کشور و کشورهای منطقه می تواند موجب ارتباطات جدیدی بین ایران و ارمنستان شود. موسیقی در منطقه ای که ناآرام است می تواند به عنوان پیام صلح و آرامش محسوب شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری های مشترک میان دو کشور در زمینه های هنرهای تجسمی و کتابخانه های ملی نیز تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه زبان فارسی در کشور ارمنستان بر تقویت آن در این کشور تاکید کرد و گفت: آمادگی گسترش این زبان و تدریس آن در مدارس و دانشگاه ها را داریم.

وی افزود: ترجمه آثار به زبان دو کشور نیز ضروری است  و تاکنون سه اثر از زبان ارمنی به فارسی و از فارسی به ارمنی داشته ایم که می توان این تعداد را گسترش داد.

صالحی در ادامه سخنان خود به فعالیت های این وزارتخانه در زمینه رسانه و مطبوعات اشاره کرد و گفت: تبادل هیات های رسانه ای ایران و ارمنستان می تواند در گسترش روابط نقش موثری داشته باشد.

وی افزود: در ایران ٨ هزار نشریه، مطبوعات و رسانه های برخط وجود دارد که در این زمینه هیات های رسانه ای دو کشور می توانند تبادل تجربیات با یکدیگر داشته باشند.

وی در ادامه به موضوع گفت و گوی ادیان الهی اشاره کرد و گفت: اسلام و مسیحیت زمینه های مشترکی از جمله صلح، عدالت، خانواده، کودکان و ... برای گفت و گو دارند که می توان آن ها را گسترش داد.

در بخش دیگری از این دیدار آرمن امیریان وزیر فرهنگ ارمنستان بر گسترش روابط ایران و ارمنستان در زمینه های مختلف فرهنگ و هنری تاکید کرد.

وی گفت: ایران و ارمنستان هفته گذشته در زمینه سینمایی قرارداد همکاری مشترک بین بنیاد سینمایی فارابی و مرکز سینمایی ارمنستان امضا کردند که موجب گسترش همکاری های مشترک میان دو کشور می شود.

امیریان افزود: در زمینه تولیدات مشترک فیلم های سینمایی قراردادهایی بین دو کشور به امضا رسیده است که امیدوارم به زودی اجرایی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری هفته فیلم ارمنستان قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که این رویداد به صورت سالیانه برگزار شود.

وزیر فرهنگ ارمنستان گفت: در ارمنستان دوره توسعه سینما آغاز شده است و آمادگی همکاری با سینماگران ایران در زمینه تولید آثار سینمایی را داریم.

وی در بخش دیگری از این دیدار بر همکاری های مشترک میان دو کشور در بخش های رسانه ای، تئاتر، نقاشی و ارکستر سمفونیک تاکید کرد.

در ادامه این نشست علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عباس خامه یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به فعالیت های انجام گرفته در بخش کاری خود به ارایه پیشنهادهای همکاری های مشترک فرهنگی و هنری با کشور ارمنستان پرداختند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։