فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 13 شهریور 1397 12:30

تندیس زاون قوکاسیان سینماگر فقید اصفهانی رونمایی شد

تندیس زاون قوکاسیان سینما گر فقید اصفهانی روز گذشته در حاشیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ های کودکان و نوجوانان در میدان جلفای اصفهان رونمایی شد.

«آلیک» - تندیس زاون قوکاسیان سینما گر فقید اصفهانی روز گذشته در حاشیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ های کودکان و نوجوانان در میدان جلفای اصفهان رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان عصر روز گذشته در این آئین با اشاره به خصوصیات اخلاقی و فنی زاون قوکاسیان گفت: این هنرمند به هنر و اصفهان علاقمند بود و در عرصه اجتماعی سرمایه بزرگی به شمار می رفت.

وی اظهار داشت: زوان قوکاسیان هویت سینمایی شهر اصفهان بود و در هیچ شرایطی شهرش را ترک نکرد.

وی با اشاره به رد پای زاون در جشنواره های فیلم در اصفهان یادآور شد: این هنرمند فقید همیشه برای این شهر ماندگار است و همه او را دوست داشتند.

شهردار اصفهان تصریح کرد: هنرمندان همیشه زنده هستند و هیچ وقت از خاطرات و ذهن مردم خارج نمی شوند چون مردم به آن ها علاقمند هستند.

نوروزی تصریح کرد: در زمان حاضر شهر اصفهان میزبان دو رویداد بزرگ بین المللی جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان و کنگره علمی با محوریت شهرک علمی تحقیقاتی با حضور بیش از 200 دانشمند است.

وی اصفهان را مهد تمدن، فرهنگ و هنر برشمرد و گفت: این شهر ظرفیت بالایی در همه عرصه ها دارد و قومیت ها سرمایه های این شهر هستند.

غلامرضا مهیمن، فیلمساز پیشکسوت اصفهانی در این آیین با بیان این که زاون بیش از 50 سال برای هنر و مردمش از خودگذشتگی و خوبی کرد گفت: نام نیک زاون به راحتی به دست نیامد، زندگی او برای ما یک الگو بود.

وی با تاکید بر بعد اخلاقی این هنرمند اصفهانی تصریح کرد: زاون به انسان بودن اهمیت می‌داد و این میراثی بود که زاون به غیر از بعد فنی برای ما به یادگار گذاشت.

در این آیین، فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، اسقف سیپان کاشجیان پیشوای مذهبی ارمنیان اصفهان و جنوب ایران، واهیک طوروسیان به نمایندگی از شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جعفر نجیبی سازنده تندیس زنده یاد زاون قوکاسیان و برخی از شاگردان و علاقمندان و هنرمندان سینما حضور داشتند.

زاون قوکاسیان سینما گر و منتقد برجسته هنر هفتم که از هموطنان ارمنی زاده اصفهان بود یکم اسفند سال 93 به سبب ابتلا به سرطان معده در اصفهان درگذشت و در آرامستان ارامنه اصفهان به خاک سپرده شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։