فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 22 آبان 1393 10:25

انتشار «تئا‌تر و سینمای آربی اُوانسیان» با پیشگفتاری از پیتر بروک

کتاب «تئا‌تر و سینمای آربی اُوانسیان» با گردآوری و پژوهش مجید لشگری و با پیشگفتاری از پیتر بروک در دو جلد منتشر شد.
به گزارش سایت ایران تئا‌تر، کتاب «تئا‌تر و سینمای آربی اُوانسیان» با گردآوری و پژوهش مجید لشگری و پیشگفتاری از پیتر بروک در دو جلد منتشر شد. این کتاب حاصل یک دهه گردآوری، پژوهش و تدوین نویسنده از طریق رویارویی با نوشته‌ها، گفت‌و‌گو‌ها، مطالب تاریخی به جا مانده و عکس‌هایی از آربی اُوانسیان به شمار می‌رود که انتشارات روزنه آن را به چاپ رسانده است.

کتاب «تئا‌تر و سینمای آربی اُوانسیان» با گردآوری و پژوهش مجید لشگری و با پیشگفتاری از پیتر بروک در دو جلد منتشر شد.
به گزارش سایت ایران تئا‌تر، کتاب «تئا‌تر و سینمای آربی اُوانسیان» با گرد آوری و پژوهش مجید لشگری و پیشگفتاری از پیتر بروک در دو جلد منتشر شد. این کتاب حاصل یک دهه گرد آوری، پژوهش و تدوین نویسنده از طریق رویارویی با نوشته‌ها، گفت‌ و‌ گو‌ها، مطالب تاریخی به جا مانده و عکس‌ هایی از آربی اُوانسیان به شمار می‌ رود که انتشارات روزنه آن را به چاپ رسانده است.

در جلد اول این کتاب رویداد نگاری زندگی و فعالیت‌ های هنری فرهنگی این هنرمند، گفت‌ و گوی مولف با آربی اُوانسیان، بازیگران و همکاران اُوانسیان و نوشته‌ های آن‌ ها و گفته‌ های صاحب نظران، کارهای تئاتری و سینمایی این هنرمند بررسی شده است.

در جلد دوم نمونه‌ هایی از نوشته‌ها و گفت ‌و گوهای آربی اُوانسیان و همچنین نمونه‌ هایی از نقد‌ها و نظرهای مندرج در مطبوعات درباره‌ کارهای او گردآوری و تدوین شده است. این جلد با پی گفتاری از آربی اُوانسیان و فهرست کاملی از مطالب چاپ شده به زبان فارسی و فهرست‌ هایی دیگری در ارتباط با کار این هنرمند پایان می‌ یابد.

در قسمت یادداشتی از نویسنده این کتاب آمده: «جست‌و‌جو درباره هنرمندی که کار‌هایش تاثیری ماندگار بر مخاطبان گذاشته، کاری است دشوار و هر اندازه دقیق و مستند پیش برود بی‌ تردید بخشی از حقایق پنهان خواهد ماند؛ چنان که بخشی از آثار هنری گذشته به دلیل پراکندگی و عدم ثبت و نگهداری آن‌ ها فراموش یا تنها به تصاویر مبهم و خاطره‌ هایی دور در حافظه‌ های نه چندان مطمئن بدل شده‌ اند.»

در پشت جلد خلاصه‌ ای از پیشگفتار پیتر بروک درج شده است: «آربی استثنا محسوب می‌ شود. کافی است تنها نامش را بشنوم تا نقش‌ هایش از «کالیدوسکوپ» در ذهنم به گردش در آیند. تا به امروز دانش او مرا شگفت زده کرده است او هم مردی شرقی و غربی ست، با پذیرشی یکسان از جهان پیدا و ناپیدا. با هوشمندی متفاوتی جریان‌های فرهنگی زمانه ما را مشاهده کرده، اما هرگز اسیر گرایش‌ های پراکنده نشده و همواره آزاد باقی مانده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։