فا

فرهنگ و هنر

شنبه, 06 بهمن 1397 11:39

پاسداشت یکصدمین سالگرد تدریس زبان فارسی در دانشگاه دولتی ایروان

در این دیدار طرفین بر افزایش فرصت های مطالعاتی، برگزاری دوره های علمی و افزایش تعاملات دانشگاهی بین دو کشور تاکید نمودند.

«آلیک» - به مناسبت یکصدمین سالگرد تدریس و آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی ایروان، نشست هم اندیشی با حضور دکتر وارتان وسکانیان رئیس مرکز ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان، اساتید و دانشجویان دکتری این مرکز و با شرکت سیدکاظم سجادی سفیر کشورمان در ایروان روز گذشته در سالن اجتماعات سفارت برگزار گردید.

در آغاز این مراسم دکتر وسکانیان با تشکر از ابتکار سفارت در برگزاری این مراسم با اشاره به قدمت تدریس زبان فارسی و ایران شناسی در ارمنستان، مرکز ایران شناسی این دانشگاه را یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش زبان فارسی و ایران شناسی در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز دانستند که از ابتدای تاسیس دانشگاه دولتی ایروان در سال 1919 در ارمنستان راه اندازی شده است.

رئیس مرکز ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان بر نقش اساتید و ایران شناسان ارمنی در راه اندازی مراکز ایران شناسی در کشورهای روسیه، آلمان، اتریش و دیگر کشورهای جهان تاکید نموده و افزودند در حال حاضر بیش از 136 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و در رشته های زبان و ادبیات فارسی، ایران شناسی، دین شناسی و زبان های مختلف ایرانی در این مرکز مشغول تحصیل می باشند و تعداد 22 استاد، دانشیار و مدرس امر تدریس و راهنمایی آنان را برعهده دارند.

در ادامه این دیدار سفیر کشورمان ضمن تشکر از خدمات و تلاش های اساتید آموزش زبان فارسی مرکز ایران شناسی، افزایش تعداد فراگیران زبان فارسی در ارمنستان طی چند سال اخیر را نتیجه تلاش های اساتید، مدرسین و معلمین در دانشگاهها و مدارس ارمنستان و حمایت های همه جانبه سفارت دانستند و افزودند عجین بودن فرهنگ و تمدنی ارامنه و دیگر اقوام با ایرانیان طی قرون های گذشته به گونه ای بوده است که در حال حاضر نیز اقوام و طوایف ایرانی در کنار یکدیگر و زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران با صلح و صفا با یکدیگر زندگی می نمایند.

سفیر کشورمان با اشاره به اینکه فعالیت های فرهنگی بستر و پشتوانه هر گونه فعالیتی در حوزه های تجاری و اقتصادی می باشد از اساتید و دانشجویان ارمنی خواستند با انجام مصاحبه ها، درج مقالات و پاسخ گویی به سوالات علاقمندان به توسعه روابط ایران و ارمنستان، واقعیت های کنونی ایران اسلامی را به ارامنه و جهانیان معرفی نمایند.

در این دیدار طرفین بر افزایش فرصت های مطالعاتی، برگزاری دوره های علمی و افزایش تعاملات دانشگاهی بین دو کشور تاکید نمودند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։