فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 08 بهمن 1397 11:26

چکناواریان: «پردیس و پریسا» ادای دین به نسل جوان است

لوریس چکناواریان گفت: اپرای «پردیس و پریسا» ادای دینی است به نسل جوان ایرانی و امیدوارم منشا حرکات و جریانات خوبی برای موسیقی ما باشد.

«آلیک» - لوریس چکناواریان گفت: اپرای «پردیس و پریسا» ادای دینی است به نسل جوان ایرانی و امیدوارم منشا حرکات و جریانات خوبی برای موسیقی ما باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، لوریس چکناواریان آهنگساز برجسته کشور روز گذشته در نشست خبری اپرای «پردیس و پریسا» با اشاره به شرایط بدنی و کهولت سن خود گفت: دیگر توان سابق برای رهبری یک ارکستر را ندارم اما خوشحالم که این کار توسط جوانانی شایسته و توانمند انجام می‌شود.

وی درباره ماهیت موسیقی گفت: موسیقی کلاسیک ریشه های عمیق علمی دارد و یکبار مصرف نیست و همیشه باید دقت کنیم که ادامه حیات این موسیقی به جوانان هنرمند ما بستگی دارد.در این اجرا هم به علت انرژی کم و شرایط بدنی، بهتر دیدم به جوانان اعتماد کنم و رهبری این ارکستر را بدست آنها بسپارم.

این هنرمند بین المللی در قسمت دیگری از سخنان خود به لزوم بهره گیری از منابع مالی و اسپانسرها برای برگزاری کنسرت های بزرگی چون آثار سابق خود اشاره کرد و گفت: پروژه های بزرگ نیازمند بودجه های هنگفتی هستند که حضور اسپانسرها را در این عرصه ضروری میکنند.

این هنرمند ضمن اشاره به وضعیت ارکسترهای موسیقی کلاسیک کشور گفت: متاسفانه ما در ایران هنوز ارکسترهای قدرتمندی نداریم که قادر به اجرای اپراهای برگزیده جهان موسیقی یا حتی اپراهایی که توسط خود من نوشته شده است، باشد.

چکناواریان افزود: باید پذیرفت که ارتقاء کیفیت ارکسترها با تعصبات بومی غیرممکن است.در همه جای دنیا برای ارتقاء کیفیت ارکسترهای کلاسیک و جذب نوازندگان توانمند فراخوان های بین المللی می دهند.

چکناواریان در ادامه به لزوم دعوت از نوازندگان و رهبران مطرح بین المللی برای ارتقاء کیفیت ارکسترهای کلاسیک ایران اشاره کرد و گفت: ما اجازه نداریم نسبت به داشته های خود در عرصه موسیقی کلاسیک غلو کنیم. مهم نیست دیگران چه نظری دارند اما از نظر کارشناسان فن ارکسترهای ما در سطح بالایی قرار ندارند.

این هنرمند نام آشنا افزود: ما نباید برای ارتقاء سطح موسیقی، خود را دچار محدودیت هایی از قبیل تعصب ملی در استفاده از نوازندگان و رهبران کنیم.امروزه موسیقی کلاسیک و تمامی هنرها از مرزهای جغرافیایی خود عبور کرده و به میراثی جهانی تبدیل شده اند. امروزه دیگر کسی بتهوون را آلمانی نمی داند. او به فرهنگ جهانی تعلق دارد.

چکناواریان درباره فرم موسیقیایی اپرا گفت: خوانندگی در این رتبه حداقل 10 سال تمرین و آموزش سخت و مستمر لازم دارد و نمی توان هر خواننده ای را بعنوان خواننده اپرا معرفی کرد.

این اپرا قرار است در روزهای 15 و 16 بهمن در تالار وحدت به رهبری پیمان منصوری برگزار شود. تهیه کننده این رویداد هنری محمدباقر نحوی و مدیر اجرایی این برنامه احسان تارخ خواهند بود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։