فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 14:05

مرمت مسجد کبود ایروان توسط استادکاران ایرانی

تیم استادکار و مرمت کار ابنیه های تاریخی که به منظور حفظ و مرمت مسجد کبود ایروان به ارمنستان سفر نموده اند، روز گذشته با سفیر کشورمان در ایروان ملاقات نموده و گزارشی از اقدامات خود در خصوص مرمت بخش های مختلفی از این بنای تاریخی ارائه نمودند.

«آلیک» - تیم استادکار و مرمت کار ابنیه های تاریخی که از سوی بنیاد مستضعفان به منظور حفظ و مرمت مسجد کبود ایروان به ارمنستان سفر نموده اند، روز گذشته با سید کاظم سجادی سفیر کشورمان در ایروان ملاقات نموده و گزارشی از اقدامات خود در خصوص مرمت بخش های مختلفی از این بنای تاریخی ارائه نمودند.

به گزارش تارنمای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، بدلیل فرسایش ایجاد شده در برخی از حجره ها و ایوان های مسجد کبود ایروان، گروهی از استادکاران ایرانی با هماهنگی ایجاد شده با سازمان میراث فرهنگی و بنیاد مستضعفان کشورمان (پیمانکار اصلی مرمت این بنای تاریخی)، در حال بازسازی این اثر تاریخی می باشند.

در خاتمه این دیدار مقرر گردید گزارش خدمات صورت گرفته در این بنای تاریخی به شهرداری ایروان منعکس گردد تا با استفاده از تسهیلات و همکاری های این مراکز بتوان برای حفظ این اثر تاریخی و ابنیه قدیمی اقدام شایسته ای صورت پذیرد.

بدنبال تلاش های صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان جهت معرفی مسجد کبود ایروان بعنوان میراث معنوی بشری توسط سازمان یونسکو، اقدامات متعددی در دستور کار سفارت کشورمان در ایروان جهت ترمیم و بازسازی بخش های تخریب شده این مسجد قرار گرفت بطوریکه با سفر نماینده بنیاد مستضعفان به ایروان در سال گذشته مقرر گردید هزینه لازم برای مرمت این مکان تاریخی و مذهبی اختصاص یابد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։