فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 02 تیر 1398 12:06

موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان گشایش یافت

در موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان، مردم شناسی، فرهنگ و آداب و رسوم، لباس و وسایل زندگی همچنین تجارت ساکنان محله ارمنی نشین جلفای اصفهان به نمایش گذاشته شده است.

«آلیک» - موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان شب گذشته با حضور استاندار، اسقف ارامنه اصفهان و جنوب ایران، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی استان در کلیسای وانک گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، در این موزه مردم شناسی، فرهنگ و آداب و رسوم، لباس و وسایل زندگی همچنین تجارت ساکنان محله ارمنی نشین جلفای اصفهان به نمایش گذاشته شده است.

بخش اول این موزه مربوط به هنرهای تزئینی ارامنه، صنعت چاپ و وسایل منزل ارامنه ساکن اصفهان اختصاص دارد و در بخش دوم آن اتاق خانم‌ها و دفتر کار آقایان و وسایل پخت و پز آنها در طی دوره تاریخی صفویه تا پهلوی در معرض دید علاقه مندان قرارگرفته است.

بخش سوم این موزه به کلیسا، مدرسه و آلات موسیقی قدیمی ارامنه اصفهان اختصاص یافت و در بخش چهارم آن تصاویر ۳۰ نفر از نامداران محله جلفا همراه با عکس‌های ارنست هولستر عکاس نامدار آلمانی که در دوره قاجار به ایران آمد به نمایش درآمده است.

ارنست هولتسر مهندس آلمانی و از عکاسان پیشگام نیمهٔ دوم قرن نوزدهم میلادی بود. او در دوران حکومت ناصر الدین شاه قاجار به ایران آمد و حدود ۲۰ سال در اصفهان بود و عکس‌های ارزشمندی از این شهر و اطراف آن از جمله محله جلفا تهیه کرد.

کلیسای وانک (در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع) یا آمناپرکیج در سال ۱۰۶۵ هجری مطابق با ۱۶۵۴ میلادی، در زمان شاه عباس دوم ساخته شد.

وانک از نظر طلاکاری سقف و سطح داخل گنبد و نقاشی‌های تاریخی از زیباترین کلیساهای جلفای اصفهان است.

داخل کلیسا و تمام دیوارهای اطراف و جوانب آن از تزئینات نقاشی رنگ و روغن و آب طلا به سبک ایرانی و تصاویری از زندگی حضرت مسیح (ع) متاثر از نقاشی ایتالیایی است.

برج ناقوس روبروی در اصلی کلیسا به سبک ایرانی در زمان شاه سلطان حسین ساخته شد.

حدود هفت هزار نفر از ارامنه کشور در استان اصفهان سکونت دارند.

پیشینه سکونت ارامنه مسیحی در اصفهان به دوره صفویه بازمی گردد و علاوه بر محله جلفا در برخی روستاها و شهرستان‌های تابعه این استان نیز زندگی می‌کنند.

ارامنه دارای کلیساهای متعدد در گوشه و کنار استان اصفهان و آزادی در انجام مناسک وبرپایی آیین‌های مذهبی و اجتماعی خود هستند.

 

استاندار اصفهان: زندگی ارامنه در اصفهان نمود واقعی همدلی ایرانیان است

استاندار اصفهان گفت: زندگی مسالمت آمیز ارامنه مسیحی در کنار هموطنان مسلمان خود در این استان نمود واقعی همدلی، همزبانی و انسجام ملی ایرانیان است.

به گزارش ایرنا، عباس رضایی شب گذشته در مراسم گشایش موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان در کلیسای وانک این شهر اظهار داشت: هموطنان ارمنی مسیحی در این استان طی قرون گذشته در کنار هموطنان مسلمان خود زندگی مسالمت آمیزی داشته‌اند و در پیشرفت و توسعه کشور و استان نقش آفرینی کرده‌اند که مشارکت آنها در عرصه‌های مختلف جامعه ما، شکوه همنوایی، انسجام و وحدت ملی را در این استان متجلی کرده است.

وی با اشاره به نقش و مشارکت ارامنه در پیشرفت علمی کشور به حضور برخی از ارامنه به عنوان استاد در دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و افزود: دکتر گاسپارین نمونه‌ای از این دانشمندان ارامنه است که به عنوان استاد ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منشأ خدمات بزرگی برای تربیت دانشجویان این رشته بود که همواره از وی به نیکی یاد می‌شود.

استاندار اصفهان اضافه کرد: ارامنه در شهر تاریخی اصفهان در کنار هموطنان مسلمان خود با نشاط و سرور زندگی کرده‌اند که نمود جامعه مترقی است.

رضایی به گشایش موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان در این کلیسا اشاره و اضافه کرد: تأسیس چنین موزه‌ای نشان از قدرت تاریخی محله ارمنی نشین جلفای اصفهان دارد و تأثیر بسزایی در معرفی بیش از پیش فرهنگ ارامنه این شهر و زندگی مسالمت آمیز آنها با هموطنان مسلمان خود به بازدیدکنندگان کلیسای وانک خواهد داشت.

همچنین نماینده سابق ارامنه اصفهان و جنوب ایران در مجلس شورای اسلامی در سخنانی، گشایش این موزه را گامی دیگر در عرصه فرهنگ استان اصفهان دانست و افزود: اصفهانی‌ها موفق شدند یک کار فرهنگی دیگر را در این خطه به سرانجام برسانند.

روبرت بیگلریان ادامه داد: زندگی ارامنه اصفهان در دوره‌های تاریخی با فراز و نشیب‌ها، آداب و رسوم‌ها و ابزار و ادوات خاصی همراه بوده است که اکنون از آنها به عنوان میراث فرهنگی حفاظت می‌شود و با گشایش موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان در معرض دید عموم اعم از گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه ارامنه اصفهان از برکات کلیسای وانک و محله تاریخی جلفا بهره مند هستند، تصریح کرد: در شرایط کنونی دنیا، تأسیس موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان، همدلی، همزبانی، اتحاد و همزیستی مسالمت آمیز ارامنه این خطه با سایر هموطنان خود را برای جهانیان به تصویر می‌کشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։