فا
پنج شنبه, 17 بهمن 1398 10:00

در دیدار سفیر ارمنستان در ایران با استاندار کرمان مطرح شد: لزوم افزایش همکاری‌های تجاری، فرهنگی و آموزشی میان کرمان و ارمنستان

سفیر ارمنستان در کشورمان گفت: باتوجه به موقعیت کنونی ایران از قبیل تحریم و مشکلات بانکی ترغیب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در ایران مشکل است اما امکان همکاری و انجام کارهای مشترک در زمان تحریم وجود دارد.

«آلیک» - استاندار کرمان با تاکید بر همکاری‌های علمی، دانشگاهی و تحقیقاتی میان استان کرمان و ارمنستان و مبادله دانشجو در رشته‌های مختلف میان طرفین تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم که سفیر ارمنستان از مراکز صنعتی، دانشگاهی و معدنی و همچنین از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی استان کرمان بازدید کنند زیرا این بازدیدها به شناخت بیشتر شما از کرمان کمک شایانی خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان دکتر محمدجواد فدائی صبح روز گذشته (چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه) در دیدار سفیر ارمنستان در ایران گفت: علاقمندیم ارتباطات استان کرمان با کشور ارمنستان در زمینه های مختلف داشته باشیم و این همکاری نیازمند شناخت خوب از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان کرمان است.

وی استان کرمان را پهناورترین استان کشور دانست و بیان کرد: این خطه ۱۱ درصد وسعت کشور را در بر گرفته است، به‌طوری که وسعت استان کرمان بیشتر از برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی است.

استاندار کرمان با اشاره به ظرفیت‌ها و امکانات استان کرمان عنوان کرد: پروژه‌های زیادی در استان کرمان داریم که برخی از آنها در دست اجراست که می‌تواند فرصت خوبی برای همکاری این استان با کشور ارمنستان باشد.

وی استان کرمان را بهشت معادن ایران عنوان و بیان کرد: معادن سنگ آهن، مس، روی و کرومیت مهمترین معادن استان کرمان هستند که سالانه حدود ۹۰ میلیون تن از این معادن استخراج می‌شود.

فدائی با بیان این مطلب که سالانه ۲۷.۵ میلیون تن کنسانتره آهن، ۱۷.۵ میلیون تن گندله، ۲.۴ میلیون تن شمش و ... در استان کرمان تولید می‌شود، ادامه داد: مهمترین معدن استان کرمان سنگ آهن است که زنجیره کامل تولید آهن در استان کرمان نیز وجود دارد، بنابراین امکان سرمایه‌گذاری در تولید سنگ آهن در استان کرمان وجود دارد.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان با بیان اینکه مس یکی از ظرفیت‌های دیگرحوزه معدنی استان کرمان است، تصریح کرد: سالانه به‌طورمتوسط ۳۴۰ هزار تن قطعه مس در استان کرمان تولید می‌شود قابل ذکر است که در فرآوری مس مخصوصا کنسانتره مس، ظرفیت های زیادی در پهناورترین استان کشور داریم که از سرمایه‌گذاران در این بخش استقبال می‌کنیم.

استاندار کرمان معادن ذغال‌سنگ را یکی دیگر از ظرفیت‌های استان کرمان برشمرد و عنوان کرد: در حال کار کردن برای مدرنه کردن استخراج ذغال‌سنگ در استان کرمان هستیم و از افرادی که در این زمینه به ما کمک کنند، حمایت خواهیم کرد، ضمن آنکه معدن روی بسیار خوبی نیز در استان داریم که در دهه فجر امسال یک کارخانه تولید ۵۰ تنی سرب و روی در روز، در استان کرمان کلنگ زنی شده است.

وی کشاورزی را از دیگر ظرفیت‌های خوب استان کرمان ذکر کرد و افزود: سالانه حدود ۶.۵ میلیون تن محصولات زراعی و باغی در استان کرمان تولید می‌شود و در برخی از اقلام کشاورزی مانند پسته و خرما، استان کرمان، رتبه اول تولید در کشور را به خود اختصاص داده است، همچنین در جنوب استان کرمان تنوع محصولات کشاورزی زیادی داریم به‌طوری که جنوب استان کرمان، هند ایران لقب گرفته است و برخی از محصولات تولیدی جنوب استان به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.

فدائی از ظرفیت توریستی و گردشگری استان کرمان سخن به میان آورد و اظهار کرد: جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی زیادی در استان کرمان وجود دارد که می‌تواند جاذبه خوبی برای سرمایه‌گذاری و همچنین گردشگری باشند.

وی عنوان کرد: از سرمایه‌گذاران ارمنستانی برای سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم یا به صورت فاینانس در بخش‌های معدنی، گردشگری و صنعتی استقبال می‌کنیم همچنین خواهان افزایش مبادلات بازرگانی با کشور ارمنستان هستیم زیرا ما تولیدات مازاد مصرف در برخی کالاها را داریم، در عین‌حال نیازهای نیز داریم که می‌توانیم با افزایش ارتباطات نیازهای یکدیگر را برطرف کنیم.

استاندار کرمان با تاکید بر همکاری‌های علمی، دانشگاهی و تحقیقاتی میان استان کرمان و ارمنستان و مبادله دانشجو در رشته‌های مختلف میان طرفین تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم که سفیر ارمنستان از مراکز صنعتی، دانشگاهی و معدنی و همچنین از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی استان کرمان بازدید کنند زیرا این بازدیدها به شناخت بیشتر شما از کرمان کمک شایانی خواهد کرد.

 

* فزایش همکاری میان دانشگاه های استان کرمان و ارمنستان

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان آرتاشس تومانیان نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و وسعت استان کرمان گفت: مکان ها و شهرهای مختلفی به بنده برای بازدید پیشنهاد شده است که اگر بخواهیم فقط ۱۰ درصد از آنها را بازدید کنیم، به زمانی حدود دو ماه نیاز داریم بنابراین اطلاعات استان کرمان را کسب و در اختیار دوستانمان در کشور ارمنستان قرار خواهیم داد.

وی با بیان این مطلب که استان کرمان سیزدهمین استانی است که بازدید کرده‌ایم، تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران و ارمنستان با یکدیگر همسایه و مرز خشکی با یکدیگر دارند، لذا میزان همکاری بین دو کشور بیشتر از این می‌تواند باشد که این موضوع دلایل مختلفی دارد.

سفیر ارمنستان در ایران ادامه داد: باتوجه به موقعیت کنونی ایران (تحریم‌ها و مشکلات بانکی ایران) ترغیب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در ایران مشکل است اما امکان همکاری و انجام کارهای مشترک در زمان تحریم وجود دارد ضمن آنکه زمینه همکاری های زیادی میان دو کشور وجود دارد که این همکاری‌ها براساس اولویت‌های دو کشور باید شناسایی و احصاء شود.

وی با بیان این مطلب که ایران امکانات و منابع خوب اقتصادی دارد، عنوان کرد: همسایه بودن ایران و ارمنستان و عضویت کشور ارمنستان در اتحادیه کشورهای اوراسیاست، از ظرفیت‌های برجسته کشور ارمنستان است که می تواند موجب افزایش ارتباطات دو کشور افزایش تعاملات اقتصادی میان ایران و ارمنستان شود.

تومانیان با تاکید بر همکاری میان ایران و ارمنستان در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی تصریح کرد: کشور ارمنستان در زمینه IT در سطح شاخص‌های بین‌المللی دنیا قرار دارد به طوری که بیش از نیم میلیارد دلار تولیدات IT این کشور است که ۸۰ درصد این تولیدات به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شود.

وی با پیشنهاد انعقاد تفاهنمامه همکاری میان استان کرمان و یکی از استان‌های ارمنستان اظهار کرد: پروسه های کاری در ارمنستان سریع انجام می‌شود اما می‌دانیم این پروسه‌ها در ایران زمان بر است که انتظار داریم این فرآیندها هرچه سریعتر انجام تا بتوانیم وارد فاز عملیاتی شویم.

سفیر ارمنستان در ایران با تاکید بر افزایش همکاری میان دانشگاه های استان کرمان و ارمنستان عنوان کرد: در زمینه گردشگری نیز می‌توانیم همکاری داشته باشیم و سفارت ارمنستان در ایران آماده هرنوع همکاری با ایرانی ها در این راستا را دارد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։