فا
سه شنبه, 06 خرداد 1399 12:42

در دیدار رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با سفیر ارمنستان مطرح شد؛ ایجاد نهادهای مشترک تجاری برای گسترش همکاری‌های اقتصادی

سفیر ارمنستان در ایران ابراز امیدواری کرد تا با بازگرداندن فعالیت‌ها و روابط تجاری دو کشور به شرایط قبل از کرونا و انجام تهاتر کالایی، مبادلات تجاری میان دو کشور احیا شود.

«آلیک» - معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ملاقات با سفیر کشور جمهوری ارمنستان در تهران ضمن تاکید بر اهمیت گسترش روابط تجاری با کشور ارمنستان، با توجه به عضویت آن در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دسترسی این کشور به بازار ۴ کشور عضو دیگر این اتحادیه یعنی روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس بدون موانع تعرفه‌ای و برخورداری از مرز مشترک زمینی با ایران، از برگزاری اولین نشست کمیته صنعت، معدن و تجارت دو کشور به صورت ویدئو کنفرانس استقبال کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، در ملاقات با آرتاشس تومانیان، سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر لزوم گسترش مناسبات تجاری میان دو کشور اظهار داشت: در شرایط شیوع ویروس کرونا و نیاز به اقلام بهداشتی و پزشکی، همکاری‌های خوبی میان طرفین انجام شده و همچنان انتظار داریم با توجه به وجود ظرفیت‌های بسیار زیاد همکاری میان دو طرف، شاهد گسترش مبادلات تجاری میان دو کشور باشیم.

وی افزود: البته شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا نشان داد کشورها وقتی در شرایط بحران و اضطرار قرار بگیرند، تصمیماتی متناسب با منافع خودشان در تجارت بین‌الملل می‌گیرند؛ مانند محدودیت در صادرات و واردات. ایران هم قطعا برای نحوه حضور در تجارت بین‌الملل براساس منافع خود تصمیم می‌گیرد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: انتظار داریم طرفین با پیگیری‌های مستمری که انجام می‌دهند، گسترش همکاری‌های گمرکی، توسعه منطقه آزاد تجاری مغری، تشکیل کارگروه صنعتی و تجاری و تهاتر کالا با کالا را به صورت جدی در دستور کار سال جاری خود قرار دهند.

سفیر ارمنستان در تهران نیز در این دیدار با اشاره به حجم مبادلات میان دو کشور در سال گذشته اظهار داشت: دولت ارمنستان خواهان گسترش روابط تجاری با ایران بیش از پیش  است. وی ابراز امیدواری کرد: با بازگرداندن فعالیت‌ها و روابط تجاری با کشور دوست ایران به شرایط قبل از کرونا و انجام تهاتر کالایی، مبادلات تجاری میان دو کشور احیاء شود.

سفیر ارمنستان در تهران همچنین خواستار دریافت اطلاعات بیشتری در زمینه توانمندی‌های صادراتی کشور در حوزه محصولات مرتبط با کرونا شد.

گفتنی است، در پایان این دیدار مقرر شد اولین جلسه کارگروه صنعتی و تجاری در اوایل خردادماه جاری پس از هماهنگی با طرف ارمنی، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شود و طی آن طرفین راه‌های عملی گسترش مبادلات تجاری، حذف و رفع برخی موانع را با یکدیگر مطرح و بررسی کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։