فا
سه شنبه, 21 دی 1400 12:27

حضور سفیر کشورمان در برنامه زنده شبکه ایران کالا درباره بررسی وضعیت مناسبات تجاری میان ایران و ارمنستان

سفیر کشورمان در ارمنستان در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: یکی از سیاست‌های مهمی‌که کشورمان امروزه بیشتر بر آن تکیه دارد ارتباط و ارتقای سطح همکاری با کشورهای همسایه است.

«آلیک» - عباس بدخشان ظهوری سفیر کشورمان در ارمنستان در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: یکی از سیاست‌های مهمی‌که کشورمان امروزه بیشتر بر آن تکیه دارد ارتباط و ارتقای سطح همکاری با کشورهای همسایه است. با تأکیدات مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته مبنی بر گسترش همکاری‌ها و ارتباطات، دولت جدید در فکر افزایش همکاری‌ها و مراودات تجاری تا حد مطلوب است. ارمنستان کشوری با تمدنی تاریخی است و ارتباطات سیاسی مطلوب کشورمان با این همسایه قدیمی، بستر مناسب برای ایجاد ارتباط در ابعاد مختلف خصوصاً در بعد اقتصادی است وکشورمان برای سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی در ارمنستان مشکلی ندارد.

به گزارش تارنمای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، سفیر کشورمان درباره تصویر کلی وضعیت تجارت خارجی ارمنستان و جایگاه ایران در بازار این کشور اظهار داشت: در حال حاضر نیازمند بررسی آسیب‌شناسانه‌ای در مورد مطلوب نبودن سطح تبادلات تجاری دو کشور هستیم. در طی سی سال که از استقلال ارمنستان می‌گذرد میزان ارتباطات تجاری کشورمان با ارمنستان در حد مطلوب نبوده است. ارمنستان با سه میلیون جمعیت در همسایگی شمال غربی ما قرار دارد و دارای ۴۴ کیلومتر مرز زمینی با ایران است. میزان تبادلات تجاری ارمنستان ۷ میلیارد دلار است که حدود ۵ میلیارد دلار واردات این کشور است. بدیهی است که دو همسایه ایران و گرجستان که مرز زمینی با این کشور دارند در اولویت تبادلات تجاری این کشور هستند. سهم کشورمان از این ۵ میلیارد دلار بسیار اندک است و از سه سال پیش که توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا اجرایی شد، کمی افزایش یافت.

ظهوری افزود: در سال ۱۴۰۰ علی‌رغم شیوع بیماری کرونا و برخی مسائل داخلی ارمنستان توانستیم در برخی اقلام میزان صادرات به این کشور را ۶۰ درصد افزایش دهیم که نتیجه آن در کارنامه یک ساله تبادلات مشخص خواهد شد. در حال حاضر باید بیش از حدود ۴۰۰ میلیون دلار تبادلات تجاری با این کشور داشته باشیم و در چشم‌انداز تعریف شده به دنبال رساندن این رقم به یک میلیارد دلار در سال هستیم. این امر با حمایت‌های داخلی و بررسی آسیب‌شناسانه ارتباطات میسر خواهد شد. برخی موانع و مشکلات داخلی و قوانین دست و پاگیر سر راه تولیدکنندگان و صادرکنندگان حرفه‌ای کشور وجود دارد که مانع از ورود این افراد به بازار رقابتی ارمنستان است. با توجه به شرایط ارتقا یافته تجاری در برخی از کشورها به راحتی می‌توانیم شرایط اقتصادی را به نقطه مطلوب برسانیم. امیدواریم به دنبال ریل‌گذاری مناسب در فرآیند صادرات، قوانین داخلی دست و پاگیر کشور رفع شود و همه با این ریل‌گذاری همراستا شوند تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان بتوانند به راحتی مشغول به فعالیت شوند.

سفیر کشورمان درباره فرصت‌های موجود در بازار ارمنستان و مسیر استفاده بهتر از این فرصت‌ها، گفت: این افراد باید به شکل حرفه‌ای وارد بازار رقابتی ارمنستان شوند. این کشور به جز بازار داخلی جذاب ۷ میلیارد دلاری‌اش، از نظر جمهوری اسلامی ایران پل ارتباطی خوبی بین ما و سایر کشورهاست. اتحادیه اوراسیا یکی از این مجموعه‌هاست که با ورود به بازار حدود ۲۰۰ میلیون نفر جمعیتی آن می‌توانیم در زمینه اقتصادی منتفع شویم. باید توجه داشته باشیم یکی از حلقه‌های مفقوده تجارت بین‌الملل، عدم آشنایی و شناخت نسبت به ظرفیت‌های بالای کشورمان است. علی‌رغم تحریم‌های اعمال شده بر کشور طی سال‌های گذشته توانسته‌ایم در برخی محصولات خودکفا شویم و برندسازی کنیم. ولی متأسفانه با تمام تلاش‌های انجام شده محصولات ما نتوانستند در حد مطلوب به بازارهای جهانی راه یابند. در حاضر در تلاشیم با کمک هیئت‌های کارشناسی و افرادی که در امر تجارت و صادرات توانا هستند بتوانیم انعکاس درستی از شرایط و اقتصاد کشور به نمایش بگذاریم. ما در تلاشیم با حضور شرکت‌ها نمایشگاه‌های حرفه‌ای راه‌اندازی کنیم. سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت هم برنامه‌ای جهت برپایی نمایشگاه‌های دائمی و ثابت در این کشور دارند. البته این برنامه به جز خدمات و هزینه‌ها و تحقیقات پیرامون آن نیازمند همکاری بخش‌های مختلف اقتصادی است. در نمایشگاه‌های تخصصی، شرکت‌ها نیز باید به شکل تخصصی حضور پیدا کنند. نمایشگاه‌های بزرگی که برای نشان دادن توانمندی‌های چند کشور بر پا می‌شود علاقه‌مندانی را به خود جذب می‌کند. بنابراین اگر نمایشگاهی به شکل اختصاصی برای معرفی ایران و محصولات آن برپا شود بسیار مطلوب است در غیر این صورت با حضور چندین کشور در یک نمایشگاه ممکن است از علاقه‌مندی نسبت به محصولات کشورمان کاسته شود.

ظهوری افزود: محصولات ما باید بر مبنای استانداردهای جهانی تولید شود در غیر این صورت از بازار منطقه عقب خواهیم ماند. بسته‌بندی حرفه‌ای، شناسایی نیازهای منطقه و ذائقه مخاطب از توانایی‌های است که می‌تواند کشورمان را به بازارها هدایت کند. توجه به تعهدات در نمایشگاه‌ها و قراردادهای فروش فعالان اقتصادی نیز باید مورد توجه تولیدکنندگان و صادرکنندگان باشد. بخش‌های اقتصادی کشور باید مازاد محصولات خود را برای صادرات عرضه کنند و از آن‌ها حمایت شود. استمرار تولید محصول و برطرف کردن موانع موجود در مقررات و بخشنامه‌هایی که برای ممنوعیت صادرات وجود دارد می‌تواند در پیشرفت فعالیت‌های اقتصادی مؤثر باشد زیرا وقتی صادرات محصول طبق قرارداد برای یک سال در نظر گرفته شود نمی‌توان آن را قطع یا کاهش داد. بنابراین با برنامه‌ریزی صحیح و حمایت از تولیدکننده‌ای که توانایی برطرف کردن نیاز داخلی کشور را دارد ولی در عرصه صادرات برایش مانع ایجاد شده است می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

سفیر کشورمان با یادآوری تجربه سال گذشته و عدم استفاده بهینه از فرصت ایجاد شده ناشی از منع واردات کالاهای ترکیه به ارمنستان، گفت: باید از فرصت‌های به دست آمده پیش رو جهت اثبات توانمندی‌های کشور استفاده کنیم در غیر این صورت مشخص نیست تا چه زمانی این بازارها در اختیار ما خواهند بود. در مبحث صادرات سه مبحث قیمت، کیفیت و استمرار سه شرط موفقیت است و امیدواریم با رعایت این شروط باب محصولات جدید به سبد صادرات غیرنفتی کشورمان گشوده شود.

ظهوری در بخش پایانی این برنامه و در خصوص فرصت‌های تولید مشترک با ارمنستان گفت: تولید مشترک سیاستی است که از اهمیت فراوانی برخوردار است. به وجود آمدن این سیاست بین کشورمان و کشور هدف که اینجا ارمنستان است باید در جهت منافع تولید و صادرات مشترک باشد. اقدامات اولیه در خصوص تولید مشترک بین ایران و ارمنستان با حضور تعدادی از تولیدکنندگان آغاز شده ولی هنوز عملیاتی نشده است. تولیدکنندگان کشور، اول باید محصولات خود را عرضه کنند و بعد از اثبات کیفیت کالاها این پروژه عملیاتی شود. اشتغال‌زایی و سود مشترک نتیجه اجرای این فرآیند برای هر دو کشور است. باید توجه کنیم به دلیل وجود تحریم‌ها، برای تولید و فعالیت‌هایی از این دست کشورمان را در بخش فروش دچار مشکل می‌کند. ارمنستان در کنار داشتن ظرفیت بازار داخلی، می‌تواند راهی برای ورود با به بازار سایر کشورها نیز باشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։