فا

سیاست

شنبه, 25 بهمن 1399 12:11

در گفت و گوی آنلاین شهردار اصفهان و سفیر ایران در ارمنستان: برقراری خط هوایی ایران و ارمنستان پیگیری می شود

نوروزی گفت: ایروان و اصفهان دو خواهرخوانده با عمری ۲۰ سال هستند و باید از قرابت این دو شهر برای رشد و شکوفایی هر دو به‌درستی استفاده شود.

«آلیک» - شهردار اصفهان گفت: ایروان و اصفهان دو خواهرخوانده با عمری ۲۰ سال هستند و باید از قرابت این دو شهر برای رشد و شکوفایی هر دو به‌درستی استفاده شود.

به گزارش ایمنا، قدرت الله نوروزی در گفت و گوی آنلاین با سفیر ایران در ارمنستان اظهار کرد: بخشی از جمعیت اصفهان را ارامنه تشکیل می‌دهد که شهروندان نجیب، خوب و خوش‌نامی هستند. ضمن اینکه رابطه ما نیز با شورای خلیفه‌گری ارامنه بسیار خوب است.

وی تأکید کرد: خانواده شهدای ارامنه نیز در اصفهان برای ما بسیار ارزشمند هستند و محله ارامنه برای ما اهمیت زیادی دارد چرا که ظرفیت قابل‌توجهی داشته و از نظر جاذبه‌های گردشگری بسیار با اهمیت است؛ از سوی دیگر در حوزه‌های آموزشی در دانشگاه اصفهان، دانشکده ارمنولوژی داریم که ارامنه در آنجا نقش مهمی ایفا می‌کنند. هم‌چنین محله جلفای اصفهان با شهر ایسی فرانسه تفاهم نامه خواهرخواندگی منعقد کرده است چرا که ساکنان این شهر ارمنی هستند. این ارتباط و خواهرخواندگی در همین دوره از مدیریت شهری صورت گرفته است.

شهردار اصفهان ادامه داد: این اقدامات زیرساخت‌هایی است تا با ارامنه ارتباط بهتر و بیشتری برقرار کنیم؛ همچنین با توجه به ظرفیت‌هایی که در ارمنستان وجود دارد، می‌توانیم این تعاملات را قوی‌تر کنیم تا ارامنه هم بتوانند از ظرفیت‌های اصفهان بیشتر استفاده کنند؛ با اینکه ارمنستان کشور کوچکی است اما قطب گردشگری مهمی به شمار می‌رود چرا که تعداد گردشگران آن بسیار زیاد بوده و مورد توجه جهانیان قرار دارد.

نوروزی خاطرنشان کرد: اصفهان با عظمت و سابقه تاریخی و میراثی که عنوان یک شهر جهانی و بین‌المللی دارد، ضمن عضویت در ۱۰ سازمان و شبکه شهر بین‌المللی، با ۱۳ شهر در کشورهای مختلف رابطه خواهرخواندگی دارد؛ در کنار اینها عضو شبکه شهرهای خلاق جهان بوده و به تازگی نشان کاندیداتوری شهر دوستدار کودک را دریافت کرده است. بنابراین از شما انتظار داریم همکاری و حمایت کنید تا از این ظرفیت‌ها بهره گرفته و ارتباطات را در دو کشور ارتقا دهیم.

وی اظهار کرد: در اصفهان حدوداً بیش از ۷-۸ هزار ارمنی زندگی می‌کنند که مقیم ایران بوده و شهروند اصفهان هستند؛ بنابراین مهم است که بین ارامنه ایران و کشور ارمنستان پل ارتباطی قوی ایجاد کنیم؛ در این میان شورای خلیفه‌گری نیز می‌تواند نقش مهمی در ارتباطات رسمی و حوزه‌های مختلف داشته باشد؛ بنابراین با بهره گیری بیشتر از ظرفیت‌های سفارت، می‌توان فرصت‌ها را بیشتر مورد استفاده قرار داد.

نوروزی به طرح شهروند دیپلمات نیز اشاره کرد و گفت: این ایده ابتکار جدید، نوآورانه و خلاقانه‌ای است که با مشارکت شهروندان اصفهان دنبال می‌شود و در کشورهای دیگر هم از این برنامه استقبال شده است.

وی ادامه داد: در طرح شهروند دیپلمات، محور شهروندان و استفاده از ظرفیت‌های آنان در فضای ارتباطات بین المللی است. در این راستا چند تجربه خوب از جمله با انجمن دوستی ایران و فرانسه داشتیم؛ به این ترتیب که ایرانی‌های مقیم آنجا هفته فرهنگی اصفهان در پاریس را برگزار کردند و ما نیز در آن حضور یافتیم که چیزی حدود ۳۸ برنامه اجرا شد و از کارهای خیلی موفق بود؛ علاقه‌مند بودیم در کشورهای دیگر از جمله اتریش و آلمان نیز برگزار شود ولی بحران کرونا مانع از آن شد. 

شهردار اصفهان اضافه کرد: در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی را در اصفهان برگزار خواهیم کرد که هویت فرهنگی داشته و توسعه اقتصادی را نیز به دنبال دارد. مهم‌تر از همه با توجه به ظرفیت گردشگری این رویداد می‌توانیم از مسئولان و مردم خوب ارمنستان برای بازدید آن دعوت به عمل آوریم. در این زمینه، اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان و ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان نیز نقشی جدی و اساسی دارند.

نوروزی همچنین اظهار کرد: از شما درخواست داریم که تلاش کنید خط هوایی بین دو کشور که استاندار ما نیز پیگیر آن بوده است، برقرار شود تا با صرف زمان کمتر، این ارتباطات را توسعه دهیم.

 

انجمن دوستی اصفهان و ایروان ایجاد شود

عباس بدخشان ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی در ارمنستان نیز در این دیدار بر خط گفت: کشور ارمنستان ۳۰ سال پیش به استقلال رسیده است و جز کشورهایی است که در حوزه سی آی اس (CIS) فعال بوده و از همسایگان خوب ایران به شمار می‌رود چرا که از ابتدای استقلال این کشور، همواره از همراهی آنها در موضوعات مختلف و مجامع بین‌المللی بهره‌مند بوده و هیچ‌گاه از مقامات و مسئولان تمام ادوار ایران کوتاهی و بی‌توجهی ندیده است.

وی ادامه داد: چیزی حدود ۴۰۰-۵۰۰ سال است که میزبان ارامنه در ایران و در تمام شهرها به‌ویژه اصفهان هستیم و هم‌وطنان ارمنی ما مثل خود ما صاحب افتخاراتی در حوزه‌های علمی، فرهنگی و هنری هستند بنابراین ظرفیت و همگرایی خوبی بین ما و ارامنه وجود دارد.

سفیر ایران در ارمنستان تصریح کرد: این ارتباط و همگرایی مدل موفقی از همزیستی مسالمت‌آمیز است و می‌تواند این پیام را به جهانیان برساند که برخلاف فضای اسلام هراسی و ایران هراسی که آنها مطرح کرده‌اند، ایران با سعه‌صدر و آغوشی باز با همه ادیان پذیرفته‌شده الهی ارتباط منطقی دارد؛ بنابراین این مدل موفق همکاری ما با ارامنه می‌تواند در فضای دیپلماسی پیام خیلی مهمی را به جهانیان برساند که ایران با چهارچوب‌های انسانی موجود در سراسر دنیا سازگاری دارد و تقابلی با حوزه‌های مختلف فکری، فرهنگی و معرفتی ندارد.

وی به موضوعات اقتصادی و گردشگری و خواهرخواندگی ها اشاره کرد و گفت: در مدت ۱۰ ماه فعالیتی که در سفارت ایران در ارمنستان داشته‌ام ارزیابی و بررسی‌ها ما را به این نتیجه رساند که مهمترین حلقه مفقوده در این میان، نبود شناخت این دو کشور نسبت به یکدیگر است.

ظهوری افزود: ظرفیتی در ارامنه و کشور ارمنستان نسبت به ایران وجود دارد که مسئولیت ما را نسبت به برقراری و توسعه این ارتباط سنگین‌تر می‌کند؛ بنابراین باید به‌درستی این خلأ را شناخت و آن را در تمام حوزه‌ها برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم بعدی مسئله ارتباطات قبلی است که برخی از تجار و فعالان ما با ارمنستان داشته‌اند که متأسفانه این نگاه گسترده نبود و ما به همه ابعاد و پتانسیل‌های کشور ارمنستان توجه نکرده‌ایم. درحالی‌که ارمنستان به‌عنوان یک کشور خوب و همسایه‌ای نجیب و همراه برای ایران مطرح است و می‌تواند به‌عنوان یک پل پراهمیت و ارزشمند باشد که از طریق آن بسیاری از فعالیت‌های خود در عرصه‌های مختلف به‌ویژه اقتصادی را ارتقا دهیم.

سفیر ایران در ارمنستان تصریح کرد: در این راستا اقداماتی صورت گرفته است؛ به این ترتیب که گفت وگوهای زیادی انجام شده و هیأت‌های مختلفی بین دو کشور تبادل شده، اما متأسفانه به دلیل کرونا در این امر محدودیت‌هایی برای تردد به وجود آمد که مثل همین گفت‌وگو باید به صورت مجازی ادامه یابد تا در پرداختن به اقداماتی که مدنظر ما و ارمنستان است وقفه و فاصله ایجاد نشود.

ظهوری خاطر نشان کرد: در حوزه اقتصادی از اول ژانویه ارتباطات اقتصادی خوبی با ایران صورت گرفت.

وی ادامه داد: در ارزیابی و آسیب‌شناسی وضعیت کنونی به این نتیجه رسیدیم که از ظرفیت‌هایی موجود در ارمنستان به‌خوبی استفاده نکردیم اما پیش‌بینی ما این است که میزان تبادلات موجود را می‌توان به دو برابر افزایش داد. مشروط بر اینکه با آگاهی و بهره‌مندی از تجربیات گذشتگان به همراه اقدامات حرفه‌ای که توسط صادرکنندگان وجود دارد به این مهم بپردازیم.

سفیر ایران در ارمنستان گفت: اگر مسیرمان را به‌درستی تفسیر کنیم حجم تبادلات به خوبی افزایش پیدا می‌کند.

وی در ارتباط با موضوع شهروند دیپلمات اظهار کرد: از این ابتکار جالب شهروندان و شهرداری اصفهان تشکر می‌کنیم. معتقدم می‌توانیم با خلاقیتی که در طرح شهروند دیپلمات وجود دارد بسیاری از امور را علی‌رغم اینکه وحدت منسجم دیپلماتیک وجود ندارد، توسعه دهیم.

سفیر ایران در ارمنستان گفت: مسئله دیگری که در حوزه اقتصادی وجود داشته و با حوزه فرهنگی نیز مرتبط است، استفاده از پل ارتباطی ارمنستان به‌واسطه ارتباطات گسترده‌ای است که با کشورهای مختلف اروپایی دارد. به این ترتیب که باید زمینه مناسبی ایجاد شود تا محصولات فرهنگی و اقتصادی‌مان را از طریق این پل به کشورهای دیگر معرفی کرده و بسط و گسترش دهیم. ارمنستان در پی ارتباط قابل قبولی که با بسیاری از کشورها دارد می‌تواند کانال‌های ارتباطی برای ما برقرار کرده تا به این ترتیب کارهای مشترکی انجام دهیم.

وی اظهار کرد: به توسعه ارتباط موجود میان جامعه نخبگان ارمنی و ارامنه متولد شده در اصفهان، تأکید دارم چون آنها می‌توانند گام‌های مؤثری بردارند؛ بنابراین باید با تقویت ارتباط شهروندی ایجاد انجمن دوستی اصفهان و ایروان در دستور کار قرار گیرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։