فا

سیاست

شنبه, 22 دی 1397 14:15

هیلی و ایوانکا گزینه های احتمالی ریاست بانک جهانی هستند

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و ایوانکا ترامپ دختر و مشاور رئیس جمهور آمریکا از گزینه های احتمالی جانشینی رئیس مستعفی بانک جهانی هستند.

«آلیک» - خبرگزاری فرانسه گزارش داد: نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و ایوانکا ترامپ دختر و مشاور رئیس جمهور آمریکا از گزینه های احتمالی جانشینی رئیس مستعفی بانک جهانی هستند.

این خبرگزاری امروز شنبه به نقل از روزنامه فایننشال تایمز نوشت: از وقتی جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی اعلام کرد که دوره خدمتش را کوتاه و کناره گیری می کند، ایوانکا ترامپ به عنوان گزینه احتمالی جانشینی او مطرح شده است.

بر اساس این گزارش، ایوانکا و نیکی هیلی در میان نامزدهای احتمالی آمریکا برای جانشینی با کیم هستند که دوشنبه هفته گذشته در تصمیمی ناگهانی و در حالی که بیش از سه سال تا پایان دوره دوم ریاستش باقی مانده است، کنار رفت.

این گزارش افزود: اسامی دیگری نیز مطرح شده است که از جمله آنها دیوید مالپاس معاون خزانه داری آمریکا در امور بین المللی و مارک گرین رئیس سازمان آمریکایی توسعه بین المللی است.

ایوانکا ترامپ درسال 2017 در راه اندازی صندوقی با اعتبار 1 میلیارد دلار از سوی بانک جهانی برای کمک به زنان کار آفرین نقش داشت؛ پیشنهادی که همچنین مورد حمایت عربستان نیز بود.

فرانس پرس نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته از اظهارنظر درباره نامزدهای احتمالی ریاست بانک جهانی خودداری کرد.

سخنگوی این وزارتخانه گفته است که سازمان متبوعش توصیه های قابل توجهی را در این زمینه دریافت کرده است.

وی گفت:بررسی های داخلی درباره روند نامزد آمریکا آغاز شده است و ما منتظر همکاری با فرمانداران درباره انتخاب رئیس جدید هستیم.

براساس یک قانون نانوشته، آمریکا به عنوان بزرگترین سهامدار بانک جهانی همواره از زمان تاسیس بانک جهانی بعد ازجنگ جهانی دوم، رئیس آن را انتخاب کرده است. کیم اولین نامزد غیرآمریکایی پیشنهادی آمریکا در سال 2012 بود و هیات مدیره بانک جهانی اعلام کرد که روند انتخاب وی «آزاد، بر اساس شایسته سالاری و شفاف خواهد بود»؛ موضعی که نشان می داد با نامزدهای غیر آمریکایی مخالفت نخواهد شد.

بانک جهانی اعلام کرد که روند پذیرش نامزدها را از ماه آینده میلادی آغاز و در اواسط ماه آوریل رئیس جدید را معرفی می کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։