فا

سیاست

دوشنبه, 29 مهر 1398 11:30

تمدید وضعیت فوق العاده در کشور شیلی

به دنبال افزایش ناآرامی و شورش مرگبار معترضان، دولت شیلی بامداد امروز دوشنبه وضعیت فوق العاده در کشور را تمدید کرد.

«آلیک» - به دنبال افزایش ناآرامی و شورش مرگبار معترضان، دولت شیلی بامداد امروز دوشنبه وضعیت فوق العاده در کشور را تمدید کرد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، آندرس چادویک وزیر کشور دولت شیلی اعلام کرد: در پی کشته شدن حداقل هفت نفر در اثر درگیری های شدید و حملات آتش سوزی در آخر هفته، دولت وضعیت فوق العاده را در شهرهای شمال و جنوب خود تمدید خواهد داد.

چادویک در کنفرانس خبری در شهر سانتیاگو گفت: تصمیم تمدید وضعیت فوق العاده در میان "تشدید خشونت و خرابکاری" پس از اعتراض توسط دانشجویان در مورد افزایش کرایه حمل و نقل عمومی آغاز شد.

وزیر کشور شیلی به ۷۰ واقعه خشونت آمیز روز گذشته یکشنبه از جمله ۴۰ فقره غارت سوپر مارکت ها و مشاغل دیگر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نیروی ارتش و پلیس در سانتیاگو حضور دارند و در صورت لزوم تقویت می شوند.

وی افزود: ما با یک اعتراضات جدی روبرو هستیم که بدون شک برای ایجاد خسارت جدی به کشور و جان هر یک از شهروندان سازماندهی شده است.

چادویک بدون آنکه جزئیات بیشتری را بیان کند، گفت: هفت نفر تاکنون در حوادث مربوط به این اعتراضات کشته شده اند.

اعتراض ها در سانتیاگو و چند شهر شیلی به دلیل خشم عمومی نسبت به شرایط اجتماعی و اقتصادی این کشور از جمله فاصله زیاد میان وضعیت فقرا و ثروتمندان و افزایش بهای بلیت مترو آغاز شد.

معترضان در سانتیاگو و چند شهر دیگر ابتدا ماهیتابه و قابلمه به دست به خیابان آمده و اعتراض خود را با کوبیدن ظروف به یکدیگر نشان دادند. اما این اقدام در برخی مناطق سانتیاگو به درگیری برخی معترضان که صورت خود را پوشیده بودند با پلیس ضدشورش و سربازان ارتش منجر شد.

در برخی مناطق معترضان به تخریب اموالی عمومی از جمله آتش زدن اتوبوس‌ها پرداختند. در پی بروز این خشونت‌ها، دولت در پایتخت منع آمد و رفت اعلام کرد.

سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی جمعه گذشته اعلام کرد که بدنبال این ناآرامی ها، طرح افزایش بهای مترو را تعلیق کرده است.

مترو سانتیاگو با ۱۴۰ کیلومتر وسعت بزرگترین و مدرن ترین مترو در آمریکای جنوبی است و پیش از این رسانه ها اعلام کرده بودند که این مترو مایه افتخار مردم شیلی بود.

اخبار مرتبط

 • بزرگترین تظاهرات اعتراضی مردم شیلی برگزار شد
  بزرگترین تظاهرات اعتراضی مردم شیلی برگزار شد

  مردم شیلی هفتمین روز از اعتراض‌های خود به وضعیت اقتصادی و اجتماعی این کشور، بزرگترین تظاهرات از زمان آغاز اعتراض ها را برگزار کردند.

 • آغاز سفر دوره ای سرژ سرکیسیان به آمریکای جنوبی
  آغاز سفر دوره ای سرژ سرکیسیان به آمریکای جنوبی

  سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان در چارچوب سفر منطقه ای خود به آمریکای جنوبی وارد آرژانتین شد.
  به گزارش خبرگزاری "آرمن پرس" از رئیس جمهوری ارمنستان در فرودگاه بوئنس آیرس استقبال رسمی به عمل آمد.
  سرژ سرکیسیان روز 5 ژوئیه عازم آرژانتین شد. سفر سرژ سرکیسیان به آرژانتین تا 8 ژوئیه ادامه خواهد یافت.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։