فا

سیاست

شنبه, 04 آبان 1398 09:24

ادامه درگیری‌ها در بولیوی پس از اعلام پیروزی مورالس

بولیوی با وجود اعلام نتیجه نهایی انتخابات و پیروزی مورالس، همچنان شاهد تظاهرات و درگیری گروه‌های رقیب است.

«آلیک» - بولیوی با وجود اعلام نتیجه نهایی انتخابات و پیروزی مورالس، همچنان شاهد تظاهرات و درگیری گروه‌های رقیب است.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوان عالی انتخابات بولیوی روز گذشته (به وقت محلی) پس از شمارش ۹۹.۹۹ درصد آرا اعلام کرد که اوو مورالس با ۴۷.۱ درصد آرا برای چهارمین دوره متوالی پیروز انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شد.

در مقابل کارلوس مسا که ۳۶.۵ درصد از رای‌ها را کسب کرده و بدین ترتیب مورالس توانست فاصله لازم برای پیروزی در دور اول را به دست آورد.

با این وجود، بولیوی روز گذشته همچنان شاهد درگیری حامیان دو رقیب انتخاباتی، مسدود شدن خیابان‌ها و تظاهرات در شهر لاپاز پایتخت بود و معترضان با لاستیک، طناب و سطل‌های زباله خیابان‌ها را بند آوردند.

مسا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ رئیس جمهوری بولیوی بود، مورالس و حزب او «جنبش سوسیالیسم» را متهم به تقلب کرد.

شمارش بخشی از آرا تا روز یکشنبه حاکی از آن بود که مورالس و مسا باید در دور دوم انتخابات رو در روی هم قرار گیرند، اما روز دوشنبه اوضاع تغییر کرد و کمیسیون انتخابات بولیوی با انتشار آمار جدید، عملا مورالس را پیروز انتخابات دانست.

این تغییر ناگهانی در آرای نامزدها، اعتراض گروه‌های مخالف را برانگیخت و معترضان با تظاهرات در خیابان‌ها، دفاتر انتخاباتی را به آتش کشیدند.

روز پنجشنبه اتحادیه اروپا، آمریکا، برزیل، آرژانتین و کلمبیا خواستار برگزاری انتخابات دور دوم برای بازگشت اعتماد مردم به انتخابات شدند.

«سازمان کشورهای قاره آمریکا» که از سوی دولت مورالس برای نظارت به انتخابات دعوت شده بود، از تغییر ناگهانی در نتایج شمارش آرا در روز دوشنبه اظهار «شگفتی و نگرانی» کرده و پذیرفت که نتایج را به دقت بررسی کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։