فا

سیاست

چهارشنبه, 08 آبان 1398 11:38

مجلس نمایندگان آمریکا نسل کشی ارامنه توسط عثمانی را به رسمیت شناخت

مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته نسل کشی ارامنه در میان سال‌های  ۱۹۱۵ و ۱۹۱۷ توسط دولت عثمانی را به رسمیت شناخت.

«آلیک» - مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته نسل کشی ارامنه در میان سال‌های  ۱۹۱۵ و ۱۹۱۷ توسط دولت عثمانی را به رسمیت شناخت.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی "الجزیره" قطر گزارش داد: این طرح با ۴۰۵ رأی موافق و ۱۱ رأی مخالف به تصویب رسید.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت "وی مفتخر است که به همراه همکارانش، یکی از بزرگ‌ترین جنایت‌های قرن بیستم را دوباره مطرح کرده است، کشتار سیستماتیکی که در آن بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مرد، زن و کودک ارمنی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند."

ارمنستان قتل دسته‌جمعی مردم خود در میان سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ را به عنوان یک کشتار جمعی اعلام می‌کند.

آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با بیان این که هرگز منکر کشتار گروهی ارامنه نبودیم، افزود: "۱۹ سال جنگیدیم تا کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی به رسمیت شناخته شود."

از سوی دیگر جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا با استقبال از تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا برای به رسمیت‌شاختن کشتار ارامنه گفت: این اقدام، می‌تواند دوباره، قربانیان را مورد توجه قرار دهد.

روزنامه "وال استریت ژورنال" آمریکا پیشتر اعلام کرد که مجلس نمایندگان این کشور آماده می‌شود، قطعنامه به رسمیت شناختن کشتار دسته‌جمعی ارامنه بدست امپراتوری عثمانی را تصویب کند.

این نشریه آمریکایی گزارش داد: این اقدام پس از حمله ترکیه به شمال شرق سوریه و بیم نمایندگان حامی طرح به رسمیت شناختن کشتار ارامنه از حملات آنکارا علیه کردها صورت گرفته است.

 

** تحریم‌های ترکیه

همچنین براساس طرح تحریم مجلس نمایندگان آمریکا، مسئولان ترکیه‌ای که در حمله این کشور به شمال شرق سوریه نقش داشته‌اند، از جمله خلوصی آکار وزیر دفاع این کشور مشمول تحریم می‌شوند.

براساس این طرح، فروش سلاح و مهمات به آنکارا ممنوع و دسترسی مقامات ارشد ترکیه به دارایی‌های خود در ایالات متحده دشوارتر می‌شود.

همچنین سفر مقامات ترکیه‌ به آمریکا نیز با محدودیت رو به رو خواهد شد.

تحریم ترکیه از سوی مجلس نمایندگان آمریکا درحالی اعلام می‌شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور اول آبان اعلام کرد به وزارت خزانه‌داری این کشور دستور داده است، تمامی تحریم‌های وضع شده علیه ترکیه را که ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) به دلیل حمله این کشور به کردها در شمال شرقی سوریه صورت گرفت، لغو کند.

دولت ترامپ، ۲۳ مهر ماه، سه وزیر انرژی، دفاع و کشور ترکیه و دو وزارتخانه دفاع و انرژی ترکیه را بدنبال حمله آنکارا به شمال شرق سوریه تحریم کرده بود.

ترامپ هم‌چنین اعلام کرده بود، تعرفه‌های واردات فولاد ترکیه را از ۲۵ به ۵۰ درصد خواهد رساند، علاوه بر آن، وزارت بازرگانی نیز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با آنکارا را متوقف خواهد کرد.

لغو تحریم‌های دولت آمریکا پس از آن صورت می گیرد که واشنگتن و آنکارا ۲۵ مهر ماه برای برقراری آتش‌بس موقت در شمال شرق سوریه به توافق رسیده بودند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։