فا

سیاست

سه شنبه, 21 آبان 1398 09:44

اروپا: ایران از انجام اقدامات ناسازگار با برجام دوری کند

طرف‌های اروپایی عضو برجام در بیانیه مشترک خود تصریح کردند که ایران باید به اجرای کامل تعهداتش طبق برجام بازگردد.

«آلیک» - وزرای خارجه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته با صدور بیانیه مشترکی، اهمیت اجرای کامل و موثر برجام از سوی تمام طرف ها را مورد تاکید قرار داده و در عین حال تصریح کرده اند که ایران از انجام اقداماتی که با توافق برجام ناسازگار است، دوری کند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده، همچنین آمده است که طرف‌های اروپایی برجام از اقدام اخیر ایران برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات فردو بشدت نگران هستند.

در ادامه این بیانیه تصریح شده؛ اقدام ایران بروشنی با مفاد صریح برجام در خصوص فردو مغایرت و پیامدهای زیادی در زمینه اشاعه دارد. «این اقدام به طور تأسف آوری نشان‌دهنده تسریع در فاصله گرفتن ایران از تعهداتش مطابق با برجام است».

این بیانیه می‌افزاید: از ایران می‌خواهیم تمام اقداماتی که با برجام ناسازگار است از جمله تجاوز از حد مجاز میزان ذخائر اورانیوم و محدوده مجاز غنی‌سازی و همچنین فعالیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه را به عقب برگرداند.

طرف‌های اروپایی عضو برجام در این بیانیه مشترک تصریح کردند که ایران باید به اجرای کامل تعهداتش طبق برجام بازگردد.

آنها همچنین از ایران خواسته‌اند تا طبق تعهداتش در برجام با آژانس بین المللی انرژی اتمی، به ویژه در چارچوب توافق جامع پادمانی و پروتکل الحاقی همکاری کند. در این بیانیه نسبت به آنچه عدم همکاری بموقع ایران که در نشست هفته گذشته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شد، ابراز نگرانی شده است.

در این بیانیه مشترک، بدون اشاره به تعلل و بدعهدی طرف اروپایی در اجرای تعهداتش طبق برجام، افزوده شده است: سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهدات خود از جمله لغو تحریم‌ها پایبند است. از این رو پایبندی ایران به برجام و همکاری با تمام طرف ها برای کاهش تنش‌ها امری حیاتی است.

در پایان این بیانیه، طرف های اروپایی نسبت به ادامه تلاش های دیپلماتیک برای کاهش تنش ها در خاورمیانه در جهت استقرار امنیت و صلح بین المللی اعلام آمادگی کردند. هرچند که در این بیانیه ادعا شده، ادامه کار در این زمینه با اقدامات اخیر ایران دشوار شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։