فا

سیاست

سه شنبه, 26 آذر 1398 09:23

قطار نامزدهای نخست وزیری عراق به ایستگاه ریاست جمهوری رسید

خبرگزاری عراق شب گذشته اعلام کرد، برهم صالح فهرست نامزدهای نخست وزیری را دریافت کرده است.

«آلیک» - خبرگزاری عراق (واع) شب گذشته اعلام کرد، برهم صالح رییس جمهوری این کشور فهرست نامزدهای نخست وزیری را دریافت کرده است.

به گزارش ایرنا، واع به نقل از منابع محلی عراق اعلام کرد که بارزترین اسامی که در این فهرست به چشم می‌خورد شامل محمد شیاع السودانی، أسعد العیدانی و مصطفی الکاظمی است.

السودانی از حزب الدعوه، وزیر حقوق بشر دولت نوری المالکی  و وزیر کار و امور اجتماعی دولت العبادی، الکاظمی رییس دستگاه امنیت عراق و العیدانی فرماندار بصره  است.

این خبرگزاری اعلام کرد که صالح همچنین برخی اسامی پیشنهادی برای نخست وزیری را از معترضان دریافت کرده که بارزترین آن، رائد جوحی حقوقدان و بازرس کل وزارت دارایی عراق است.

واع با اعلام این‌که این اسامی با توجه به متغیرها و توافق جناح های سیاسی می‌تواند تغییر کند، افزود: رییس جمهوری عراق فردی  را مأمور تشکیل کابینه جدید خواهد کرد که مقبولیت داشته باشد و بتواند در پارلمان رأی آورد.

این خبر پس از آن منتشر می‌شود که رییس جمهوری عراق اخیرا از نمایندگان پارلمان این کشور خواست، بزرگترین توافق و ائتلاف را برای معرفی نامزد جایگزین عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی انجام دهند.

دفتر رسانه‌ای عبدالمهدی نیز روز یکشنبه اعلام کرد که دوره دولت موقت پنجشنبه آینده پایان می‌یابد و امور دولت به رییس جمهوری عراق واگذار می‌شود.

عبدالمهدی به دنبال گسترش اعتراضات، بروز ناآرامی و خشونت در کشور، ۸ آذر ماه با ارسال نامه ای رسمی استعفای خود را تقدیم مجلس کرد؛ پارلمان عراق هم یک روز پس از آن با استعفای وی موافقت کرد، اما با این وجود تا تعیین جانشین این سمت عهده دار پیشبرد امور اجرایی عراق است.

براساس قانون اساسی عراق، فردی که توسط رییس جمهوری این کشور برای تصدی نخست وزیری معرفی می‌شود، ۳۰ روز مهلت خواهد داشت، اعضای کابینه پیشنهادی‌اش را به پارلمان معرفی کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։