فا

سیاست

دوشنبه, 02 دی 1398 13:15

فرمانده کل ارتش: به احترام شهدای ادیان توحیدی تمام قد می‌ایستیم

مراسم گرامیداشت شهدای ارامنه، همزمان با آغاز ایام سال نو میلادی شب گذشته در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.

«آلیک» - مراسم گرامیداشت شهدای ارامنه، همزمان با آغاز ایام سال نو میلادی شب گذشته در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم گفت: ما به احترام ایثارگران، آزادگان، شهدا و خانواده‌های عزیز ادیان توحیدی کشورمان تمام قد می‌ایستیم و کلاه از سر برمی‌داریم.

سرلشکر موسوی افزود: جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع‌مقدس یک تابلو بی‌نظیر از ارزش‌های مختلف را به مردم جهان عرضه کرد. از نخستین شهید ارامنه در پیرانشهر تا آخرین آنها، یک نقش تأثیرگذار در این تابلوی‌بی‌نظیر ایفا کردند.

فرمانده کل ارتش گفت: نگاه پدرانه و محبت‌آمیز رهبر انقلاب به ارامنه، نشان‌دهنده احترام عمیق ایشان به هموطنان ارامنه است و تکلیف را برای ما روشن کرده‌اند.

وی با اشاره به دیدار با خانواده‌های ایثارگران ارامنه افزود: سال گذشته علاوه بر دیدار با یک خانواده شهید ارامنه، با یکی از جانبازان آزاده ارمنی هم دیدار کردیم و ایشان خاطرات بسیار زیبایی بیان کردند که همان چند دقیقه خاطرات این جانباز آزاده، می‌تواند دست‌مایه ساخت چند فیلم سینمایی قرار بگیرد.

سریشگر موسوی تصریح کرد: ارامنه علاوه بر عرصه رزم و مبارزه با دشمن، در پشتیبانی از جبهه نیز فعال و کوشا بودند. ارامنه متخصصان و صنعت‌گران بسیار خوبی در دوران دفاع مقدس بودند و در این دوران هموطنان ارمنی در نگهداری و تعمیر ادوات موتوری بسیار خوب عمل می‌کردند.

فرمانده کل ارتش تاکید کرد: دشمنی دشمنان ما در ۴۰ سال گذشته راه به جایی نبرده است. انسجام و اتحاد ایرانی‌ها در برابر دشمنان، سرانجام دشمن را دچار سرنگونی خواهد کرد.

سرلشکر موسوی افزود: تمام شهدای ارامنه ارتشی بودند. اگر حجم شهدای ادیان توحیدی را به جامعه آن‌ها بسنجیم خواهیم فهمید که نسبت قابل ملاحظه و بسیاری است.

در بخش دیگر این مراسم، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان در سخنانی با اشاره به اینکه در ایام شادی به سر می‌بریم گفت: اکنون باید در کنار یکدیگر همبستگی داشته باشیم. خداوند انسان را آفرید تا با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی افزود: هدف ما این است که در کنار یکدیگر زندگی کنیم و در راه کشور از خودگذشتگی و فداکاری کنیم. افرادی که در راه وطن جان خود را فدا می‌کنند در نگاه اسلام و مسیحیت زنده هستند و آیاتی در قرآن و فراز‌هایی انجیل این مسئله را یادآور شده است.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان گفت: حضرت مسیح علیه السلام الگویی برای صلح و انسان‌هاست. ما ایمان داریم که در این مراسم شهیدان حضور دارند.

در بخش دیگر این مراسم، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با قرائت متنی گفت: برگزاری چنین مراسمی پاسخی به نگرش‌های متحجرانه است.

آقای محسن هاشمی رفسنجانی افزود: حضرت مسیح علیه السلام پیام‌آور صلح و دوستی است و در شرایطی که دشمن به دنبال فرفه‌گرایی و خشونت است برگزاری چنین مراسم‌هایی موجب همبستگی خواهد بود.

در ادامه این مراسم، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: نام شهدای ادیان توحیدی همواره در تاریخ خواهد درخشید و در هر موقعیت و زمانی بهتر از شما نخواهیم یافت. پیام این جلسه همین کافی است که اگر هزار سال دیگر بگذرد بهتر از ایثارگران گزینه بهتری روی میز تقدیر نخواهد بود.

حجت‌الاسلام کاویانی افزود: هر وقت در جامعه مدیریت مسئولی کم بیاورد به راه شهدا و ارزش‌های آن‌ها چه مسلمان چه غیر مسلمان نگاه کند.

همچنین در این مراسم امیر سرتیپ نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم سید محمدرضا حسینی فرمانده کل دژبان ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم محمدرضا فولادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم شاهین تقی خانی، معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ فهمیده جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سرهنگ سیدبهزاد میراحمدی معاون انتشارات و رسانه سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمع دیگری از فرماندهان رده‌های مختلف نیرو‌های چندگانه ارتش، حمید علی صمیمی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ و خانواده‌های شهدا و ایثارگران ارامنه حضور داشتند.

در پایان این مراسم با حضور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهورس اسلامی ایران و اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، آلبرت محمودلو جانباز ۵۰ درصد در مریوان، هاسو کشیش دانیالیان جانباز ۷۰ درصد در مریوان، ریموند گریگوریان جانباز و آزاده، واروژ طهماسبی جانباز ۵۰ درصد، مادر شهید زوریک مرادی‌مسیحی و مادر رازمیک خاچاطوریان تجلیل شدند.

اجرای چند قطعه سرود توسط گروه هنری ارامنه و همچنین گروه رزم نوازان ارتش از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։