Print this page
پنج شنبه, 05 دی 1398 09:18

العیدانی نخست وزیر عراق معرفی می‌شود

برخی منابع رسانه‌ای و پارلمانی عراق شب گذشته از قطعی شدن اعلام معرفی اسعد العیدانی به عنوان نخست وزیر جدید عراق خبر دادند.

«آلیک» - برخی منابع رسانه‌ای و پارلمانی عراق شب گذشته از قطعی شدن اعلام معرفی اسعد العیدانی به عنوان نخست وزیر جدید عراق خبر دادند.

به گزارش ایرنا، بر اساس ادعای این منابع که به نامشان اشاره نشده است، برهم صالح امروز پنجشنبه العیدانی را به عنوان نخست وزیر جدید عراق معرفی خواهد کرد.

فراکسیون «سازندگی» به دنبال ناکامی در معرفی قصی السهیل و اعتراضات مردمی در بغداد و چند شهر دیگر عراق روز گذشته نام اسعد العیدانی استاندار پیشین بصره را به عنوان نامزد جدید مطرح کرد.

رسانه های عراق همچنین از دیدار برهم صالح و العیدانی و گفت و گوی آنان در عصر چهارشنبه خبر دادند.

فراکسیون سازندگی به عنوان ائتلاف اکثریت مجلس پیشتر السهیل وزیر کنونی آموزش عالی را به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی کرد که به دنبال اعتراض خیابانی به این گزینه، این فراکسیون از اعلام نامزدی خود انصراف داد.

تحلیلگران دیدار روز گذشته رییس جمهوری عراق با العیدانی و گفت وگوی آنان را نشانه‌های موافقت صالح با نخست وزیری استاندار پیشین بصره ارزیابی می‌کنند.

از سوی نیز برخی معتقدند با اعتراض‌های خیابانی که شب گذشته نسبت به اعلام نامزدی العیدانی در بصره و بغداد صورت گرفت، همچنان نخست وزیری وی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

استان های مرکزی، جنوبی و شرقی عراق در سه ماه گذشته شاهد اعتراضات به دولت بوده است.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی این کشور هشت آذر ماه در نتیجه این اعتراض‌ها از سمت خود استعفا کرد و با وجود اتمام مهلت قانونی معرفی جانشین وی که دوشنبه شب به پایان رسید، اختلافات سیاسی سبب شده نخست وزیر جدید تاکنون معرفی نشود.

براساس قانون اساسی عراق، فردی که توسط رییس جمهوری این کشور برای تصدی نخست وزیری معرفی می‌شود، ۳۰ روز مهلت خواهد داشت، اعضای کابینه پیشنهادی‌اش را به پارلمان معرفی کند.

اخبار مرتبط