فا

سیاست

سه شنبه, 08 بهمن 1398 09:43

آمریکا سقوط هواپیمای نیروی هوایی خود را در افغانستان تایید کرد

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز گذشته خبر سقوط یک فروند هواپیمای نیروی هوایی ایالت متحده در استان غزنی افغانستان را تایید کرد.

«آلیک» - یک مقام ارشد دولت آمریکا روز گذشته خبر سقوط یک فروند هواپیمای نیروی هوایی ایالت متحده در استان غزنی افغانستان را تایید کرد.

به گزارش ایرنا، شبکه سی بی‌اس به نقل از مقامات امریکایی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای‌ ای ۱۱ نیروی هوایی ایالت متحده در استان غزنی افغانستان سقوط کرده است.

با انتشار برخی از تصاویر هواپیمای ساقط شده در استان غزنی کامل مشخص است که نشان نیروی هوایی آمریکا روی آن نوشته شده است.

هواپیمای‌ ای ۱۱ هواپیمای دوموتوره نیروی هوایی آمریکا است که برای جمع آوری اطلاعات میدانی توسط ارتش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طالبان شامگاه دیشب با صدور بیانیه‌ای رسمی مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی در استان غزنی افغانستان را برعهده گرفت.

در ادامه این بیانیه که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان آن را صادر کرده، آمده است که این هواپیمای نظامی حامل تعدادی از جاسوسان آمریکایی بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های محلی در استان غزنی افغانستان اعلام کرد که نزدیک به ۱۰۰ جسد در محل سقوط هواپیما پیدا شده که روز دوشنبه (هفتم بهمن ماه) در شهرستان «ده یک» استان غزنی سرنگون شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این خبر را به نقل از عارف نوری سخنگوی والی غزنی اعلام کرده است.

برخی گزارش‌ها بیانگر آن است که این هواپیما، نظامی و متعلق به ارتش آمریکا بوده که در منقطه تحت کنترل طالبان افغانستان سقوط کرده است.

اخبار مرتبط

 • روسیه: آمریکا از عملکردش در افغانستان به شورای امنیت گزارش دهد
  روسیه: آمریکا از عملکردش در افغانستان به شورای امنیت گزارش دهد

  ماریا زاخارووا گفت: آمریکا باید در مورد عملکرد نیروهای این کشور در افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل گزارش بدهد.

 • روسیه: مخالف پیوستن ایران به "تروئیکای گسترش یافته" افغانستان نیستیم
  روسیه: مخالف پیوستن ایران به "تروئیکای گسترش یافته" افغانستان نیستیم

  سرگئی لاوروف اعلام کرد که مسکو مخالف ملحق شدن ایران و هند به فرمت "تروئیکای گسترش یافته" در مورد افغانستان شامل کشورهای روسیه، آمریکا، چین و پاکستان نیست.

 • ۲۴ تیر ۱۴۰۰، دوازدهمین سالگرد سقوط هواپیمای TU-۱۵۴ به شماره پرواز ۷۹۰۸ خطوط هوایی کاسپین به مقصد ایروان
  ۲۴ تیر ۱۴۰۰، دوازدهمین سالگرد سقوط هواپیمای TU-۱۵۴ به شماره پرواز ۷۹۰۸ خطوط هوایی کاسپین به مقصد ایروان

  امروز، ۲۴ تیر ۱۴۰۰، دوازدهمین سالگرد سقوط هواپیمای TU-۱۵۴ به شماره پرواز ۷۹۰۸ خطوط هوایی کاسپین به مقصد ایروان است.

 • ابراز تردید دومای روسیه به وعده های طالبان
  ابراز تردید دومای روسیه به وعده های طالبان

   

  «آلیک» - یوری شویتکین رئیس کمیته دفاع مجلس روسیه در مورد وعده های نمایندگان طالبان افغانستان مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و نپیوستن داعش به آنها ابراز تردید کرد. 

  به گزارش روز شنبه ایرنا از مسکو، معاون رئیس کمیته دفاع دومای دولتی روسیه معتقد است که باید با احتیاط با وعده های نمایندگان طالبان افغانستان (ممنوع در روسیه) مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی رفتار کرد. 

  به گزارش اینترفکس شویتکین گفت: «من از اینکه طالبان شرایط تأمین امنیت و جلوگیری از نفوذ داعش را تحقق می بخشند تردید دارم.» وی تصریح کرد که «حرف زدن یک چیز است، تفکر چیز دیگری است و انجام کار مرحله سوم». 

  این نماینده مجلس روسیه یادآور شد: «در حقیقت، کودتا در افغانستان در حال وقوع است و طالبان متحدان ما نیستند، طالبان سازمانی است که در روسیه ممنوع است». 

  به نظر وی، «اگر تلاش هایی برای نفوذ به باندهای طالبان از طریق تاجیکستان انجام شود، آنها می توانند عامل بی ثباتی در کشورهای آسیای میانه باشند». 

  شویتکین گفت: «ما در این شرایط نمی توانیم ناظر باشیم. ما باید سریعاً اقدامات پیشگیرانه ای را برای تقویت مرزهای خود انجام دهیم، تمرینات مختلفی را نه تنها در قالب روسیه و تاجیکستان، بلکه به طور مشترک با سایر کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی نیز انجام دهیم». 

  در اوایل روز جمعه  نمایندگان طالبان افغانستان در جریان گفت و گوها در مسکو به روسیه اطمینان دادند که خطری برای کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی نخواهند داشت. 

  محمد سهیل شاهین، نماینده رسمی دفتر سیاسی طالبان در قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «روسیه هیچ نگرانی نداشه باشد. ما مذاکراتی انجام داده ایم، به طور منظم در تماس هستیم. ما به آنها اطمینان داده ایم که دیگر کشورها را تهدید نمی کنیم». 

  علاوه بر این، وی گفت که طالبان شمال و شرق افغانستان را از وجود داعش پاکسازی کرده و متعهد به جنگ با آنها هستند. 

  شاهین تصریح کرد: «فعالیت های داعش نباید در افغانستان امکان پذیر باشد، در این حالت، ما قادر به ایجاد یک حکومت اسلامی نخواهیم بود. داعش یک پدیده خارجی برای افغانستان است، آنها هیچ ارتباطی در کشور ندارند، ما کاملا متعهد هستیم که از آنها جلوگیری کنیم». 

  وی مدعی شد که طالبان با داعش در شمال و شرق کشور مبارزه سختی انجام دادند و «این مناطق را از آنها پاکسازی کردند». 

  با تصمیم دادگاه عالی روسیه در ۱۴ فوریه ۲۰۰۳، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده و در روسیه ممنوع اعلام شده است. 

  با این وجود  از سال ۲۰۱۸، نمایندگان این جنبش چندین بار در مذاکرات مسکو در مورد حل و فصل درگیری ها در افغانستان شرکت کرده اند. 

  مقام‌های روس امیدوارند که بتوانند گروه طالبان را در مذاکرات صلح افغانستان مشارکت دهند و شرایط را برای حل و فصل سیاسی اوضاع این کشور پس از تکمیل روند خروج نیروهای آمریکایی از این کشور فراهم کنند. 

  طالبان اعلام کرده که طی دو ماه اخیر ۱۶۰ شهرستان افغانستان را در تسلط خود در آورده است.

 • تخت روانچی خواستار حمایت موثر از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان شد
  تخت روانچی خواستار حمایت موثر از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان شد

  مجید تخت روانچی وضعیت امنیتی افغانستان را منبع نگرانی جدی دانست و گفت: همزمان با خروج نیروهای خارجی باید از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان حمایت موثری شود و جمهوری اسلامی ایران از تمام طرفها می خواهد منافع همه مردم افغانستان را بالاتر از منافع دیگران قرار دهند.

 • بایدن: خروج نیروها از افغانستان از ۱۱ اردیبهشت آغاز می شود
  بایدن: خروج نیروها از افغانستان از ۱۱ اردیبهشت آغاز می شود

  بایدن بر پایان ۲۰ سال حضور نظامیان این کشور در خاک افغانستان تاکید کرد و گفت از ۱۱ اردیبهشت ماه جدول زمانی خروج از افغانستان آغاز خواهد شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։