فا

سیاست

شنبه, 12 بهمن 1398 09:42

آذربایجان و ارمنستان راه‌حل مناقشه قره‌باغ را بررسی کردند

در دیدار وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ژنو، راهکارهای حل مسالمت آمیز مناقشه  قره‌باغ بررسی شد.

«آلیک» -  در دیدار المار محمدیاراف و زهراب مناتساکانیان وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ژنو، راهکارهای حل مسالمت آمیز مناقشه  قره‌باغ بررسی شد.

به گزارش ایرنا، دیدار و مذاکرات محمدیاراف و مناتساکانیان روزهای ۲۸ الی ۳۰ ژانویه (برابر ۸ الی ۱۰  بهمن ماه) جاری با حضور ایگور پاپوف، استفان ویسکونتی و اندرو شافر به ترتیب روسای روسی، فرانسوی و آمریکایی گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل  مسالمت آمیز مناقشه قره‌باغ و نیز آنژی کاسپشیک نماینده ویژه رییس این سازمان انجام گرفت.

به گزارش وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مذاکرات سه روزه روند اجرای توافقات حاصله در مذاکرات سال گذشته میلادی و  برداشتن گام‌های جدید در راستای آماده‌سازی مردم هر دو کشور به صلح، اصول اساسی و عناصر روند حل مناقشه بر اساس مفاد قانون نهایی هلسینکی و نیز راه‌های سرعت بخشیدن به روند حل این مناقشه را بررسی کردند.

روسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز آمادگی خود در زمینه کمک به طرفین برای یافتن راه حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ را اعلام کردند.

وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره دیدار آتی با حضور روسای آمریکایی، روسی و فرانسوی گروه میانجی مینسک برای ادامه مذاکرات حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره باغ به توافق رسیدند.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری های نظامی تبدیل شد.

در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد ولی تلاش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است .

روسیه به همراه فرانسه و آمریکا از سال ۱۹۹۷ میلادی ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ را بر عهده دارد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։