فا

سیاست

دوشنبه, 14 بهمن 1398 12:34

ظریف: طرح معامله قرن چهره دشمن انگاری ایران را وارونه می‌کند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: طرح منحوس معامله قرن می‌تواند چهره دشمن انگاری ایران را وارونه سازد.

«آلیک» - وزیر امور خارجه گفت: طرح منحوس معامله قرن می‌تواند چهره دشمن انگاری ایران را وارونه سازد.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف امروز دوشنبه در دانشگاه جنگ ارتش جمهوری اسلامی ایران و در جمع دانشجویان این دانشگاه گفت: این روزها ما و مردم منطقه داغدار از دست دادن فرمانده بزرگی هستیم که برای منطقه و جهان الگوی مقاومت، فهم، تواضع و خردورزی بود. شهید سلیمانی که خداوند درجاتش را متعالی کند با فهم دقیق راهبری و شجاعت توانست تحولی ایجاد کند که ما باید بعنوان دنبال‌کنندگان آن شهید با همان فهم راهبردی و نگرش دراز مدت باید نتایج و میوه آن را با نهادینه کردن آن در منطقه بچینیم.

وزیر امور خارجه با بیان این که ما در دورانی هستیم که مفاهیم در حال تحول محتوایی و ساختاری است، افزود: این تحول به نفع ما و به ضرر قدرت‌های سلطه‌گر است. تحول این مفاهیم به معنای فراموش شدن واقعیات سابق نیست؛ بلکه واقعیات و علایم محاسباتی قبلی تنها فاکتورهای تصمیم گیری نیستند.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: قدرت زمانی با قایق‌های توپ‌دار و تعداد تانک و ابزار نظامی تعریف می‌شد ولی امروز ضمن آن که ابزار نظامی اهمیت فراونی دارد و ضرورت تقویت آن غیر قابل فراموشی است، ولی امروز عواملی مثل اقتصاد، فناوری، نوآوری به عوامل واقعی قدرت تبدیل شده‌اند.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مزیت نسبی کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران در سایر عوامل قدرت است که ما به آنها عوامل معنایی قدرت می گوییم. یعنی قدرتی که بر اساس انگاره‌ها و باورها و اعتقادات نهادینه شده است و این قدرتی است که شهید سلیمانی را از سپهبد سلیمانی قدرتمندتر کرده است.

وی اظهار داشت: مرحوم شهید سپهبد سلیمانی فرمانده بی‌نظیری بود.  شاید بنده که نزدیکه به بیش از دو دهه است که با ایشان از نزدیک افتخار همکاری داشتم، بیش از دیگران ضایعه فقدان این بزرگوار را احساس می کنم اما به جرات می توانم بگویم برکاتی که از خون شهید سلیمانی نصیب انقلاب و مقاومت شده بی نظیر است.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اعلام طرح موسوم به معامله قذرن از سوی رییس جمهورآمریکا گفت: اقدام آمریکا در اعلام طرح به قول خودشان معامله قرن فرصتی بی‌نظیر برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: رژیم صهیونیستی زمانی که برای فرایند صلح اسلو و مادرید خواست در سال ۹۱ میلادی شروع به برنامه‌ریزی کند، به ادعای سفیر سابق رژیم صهیونیستی در دوران گذشته در ایران،  تصمیم گرفتند تا ایران را جایگزین اعراب برای دشمنی اسراییل کنند و از این طریق با اعراب صلح داشته باشند.

به گفته ظریف، ۱۰ سال گذشته روند مشابهی در جهان عرب آغاز شد و هزینه زیادی هم پرداخت کردند این بود که با کمک آمریکا و متاسفانه برخی کشورهای عربی فرایند بسیار منحوسی آغاز کردند تا ایران را تهدید اصلی منطقه  قلمداد کنند. تا اعراب حداکثر خواسته‌های رژیم صهیونیستی را بپذیرند و عکس‌العمل‌های واقعا سخیف و شرم‌آور از سوی برخی کشورهای عرب بیانگر این واقعیت است که حتی در برابر سقف خواسته‌های رژیم توان مقاومت ندارند.  رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: اما برای شارع عربی کاملا واضح شد این جابجایی دشمن جابجایی دروغین بود. همانطور که برجام توانست چهره‌ای که آمریکا و اسراییل در جهان نشان دهد و امنیتی‌سازی و جنگ‌طلب بودن ایران  را نابود کند، طرح منحوس معامله قرن هم می‌تواند چهره دشمن انگاری جمهوری اسلامی در جهان عرب را به شرطی اینکه درست عمل کنیم، وارونه سازد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در آستانه چهل و دومین سال انقلاب به برکت خون شهدا، رهبری امام راحل، هدایت مقام معظم رهبری، ایستادگی مردم و شهادت سردار سلیمانی وارد فرصتی جدید شدیم که می‌توانیم همچنان با تکیه واقعی بر ابزار قدرت مان، پیروزمندانه جلو برویم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه شناسایی مولفه قدرت به معنای استقامت و شهامت بیشتر است، گفت: پشت ما به یک جامعه ۸۲ میلیونی به مجموعه‌ای که پیام شهید سلیمانی و جمهوری اسلامی را دریافت کردند،  است. آقایی که خود را وزیر خارجه می‌داند آیا شب شهادت سردار سلیمانی توییت نکرده که مردم ایران و عراق از شهادت وی رقصیدند آیا چنین بود؟ تعداد مردمی که برای سردار در ایران و عراق پای صحنه آمدند برای خودمان و عراق غیرقابل باور بود.

ظریف با بیان اینکه این انسجام با هم‌افزایی شدنی است نه رقابت، اظهار داشت: همه ما به این علت سرکار هستیم که این انقلاب جمهوری اسلامی است و باید هدف تقویت جمهوری اسلامی باشد نه ایجاد دو قطبی و نه اینکه ابزار قدرت خود را خرد کنیم از هم بپاشانیم و در برابر هم قرار دهیم تا ابزار دست دشمن دهیم. بپذیریم که فشارهای وارد شده بر دیگران قبل از ما هم وارد شده بود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։