فا

سیاست

یکشنبه, 27 بهمن 1398 09:39

لاوروف: روسیه به حل مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد

لاوروف گفت: روسیه به تلاش ها برای حل مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد.

«آلیک» - وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه به تلاش ها برای حل مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف روز گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ اظهار داشت: روسیه برای حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران و جلوگیری از پیامدهای تحریم های یکجانبه ادامه خواهد داد.

وی همچنین گفت که روسیه طرحی برای امنیت منطقه خلیج فارس ارائه کرده است که بر  همکاری کشورهای منطقه استوار شده است.

 

بحران اعتماد در روابط روسیه و غرب وجود دارد

وزیر امور خارجه روسیه که با عنوان «بی نظمی جهانی: شانس برای دستور کار جدید وجود دارد؟» سخنرانی میکرد در ادامه گفت: در روابط بین روسیه و کشورهای غربی بحران اعتماد وجود دارد.

وی افزود: این بحران بویژه در امور اروپایی (روابط روسیه و کشورهای اروپایی) بیشتر به چشم می خورد.

لاوروف گفت: پیمان ناتو و کشورهای غربی تا دیر نشده است باید از دامن زدن به ادعای واهی تهدید روسی صرف نظر کند.

وی هشدار داد: دامن زدن به تنش ها، پیشروی زیرساخت های ناتو به سوی شرق، برپایی رزمایش هایی با ابعاد بی سابقه در نزدیکی مرزهای روسیه و افزایش بودجه های نظامی باعث ایجاد وضعیت غیرقابل پیش بینی شده است.

لاوروف خاطرنشان کرد که همه چیز برای رویارویی در شرایط جنگ سرد در حال شکل گیری است.

 

لزومی ندارد در همه موضوعات با ترکیه موافق باشیم

لاوروف با بیان اینکه روسیه و ترکیه دارای روابط خوبی هستند، اظهار کرد: این به آن معنی نیست که باید در تمام مسائل با یکدیگر توافق کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: من بر این باورم که توافق کامل نمی تواند در مورد یک مساله در روابط دوجانبه بین هر کشوری بدست آید.

وی ادامه داد: اگر چنین وضعیتی وجود داشته باشد تا اندازه ای فشار را تداعی می کند که بر اثر آن چنین توافقی بدست می آید ضمن اینکه پیروزی بر تروریست‌ها در ادلب حتمی است و روسیه، ایران و ترکیه اهداف یکسانی در سوریه ندارند.

لاوروف با بیان اینکه تروریست‌ها غیرنظامیان را به عنوان سپر انسانی در سوریه مورد سواستفاده قرار می دهند، اظهار داشت: تلاش‌هایی برای تقسیم ادلب دیده می شود که تهدید کننده حق حاکمیت سوریه است.

 

پیشنهاد روسیه برای نشست سران پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت

لاوروف گفت که پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه برای برگزاری نشست سران پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت را نباید باشگاه بسته کشورهای برگزیده خواند.

وی یاداوری کرد: ولادیمیر پوتین این پیشنهاد را چند هفته پیش در اورشلیم (بیت المقدس) مطرح کرد و این بخاطرآن نیست که باشگاه بسته ای است که فقط کشورهای برگزیده در آن شرکت می کنند بلکه بر اساس منشور سازمان ملل است که گفته این کشورها مسئولیتی سنگین برای حفظ ثبات و امنیت جهانی دارند.

لاوروف گفت: این پیشنهاد روسیه به قوت خود باقی مانده است.

 

نقش ارتش سرخ غیرقابل انکار است

لاوروف با اشاره به اینکه در سطح بین المللی واقعیت های جنگ دوم جهانی در حال تحریف است، اظهار کرد: هیچکس نمی تواند نقش ارتش سرخ و ملت شوروی را در شکست دادن آلمان نازی کاهش دهد.

وی گفت: در همین حال ما همیشه روح اتحاد در سالهای جنگ و توانایی کشورها برای اتحاد در مبارزه با تهدید ها و چالش ها به رغم اختلافات ایدئولوژیکی و سایر اختلافات را از یاد نمی بریم.

لاوروف افزود: جای تاسف دارد که هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ دوم جهانی با تلاش هایی برای تحریف تاریخ و یکسان قرار دادن جلادهای نازی با آزدی بخش های اروپا همراه شده است.

 

اصول مناسبات بین المللی پی در پی نقض می شود

لاوروف بدون نام بردن از کشوری (امریکا) گفت: اصول مناسبات بین المللی بطور عمده نقض و بی ارزش می شود و هر روز شاهد  خصمانه تر شدن روابط هستیم.

وی همچنین با هشدار در مورد خطر سلاح هسته ای برای امنیت بین المللی خاطرنشان کرد: سطحی که پس از آن می توان از سلاح اتمی استفاده کرد، پایین آمده است.

 

روسیه به همکاری برای حل مسائل سوریه ادامه می دهد

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که روسیه به همکاری برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه ادامه خواهد داد.

لاوروف گفت که مسکو در چارچوب فرمت مذاکرات آستانه برای حل سیاسی مسائل سوریه تلاش و همکاری می کند.

مذاکرات فرمت آستانه از روسیه، ایران و ترکیه تشکیل شده و تاکنون ۱۴ دور مذاکرات برای حل مسائل سوریه در این فرمت برگزار شده است.

 

روسیه و آمریکا به گفت وگو درباره شرق فرات ادامه می دهند

لاوروف در پایان سخنان خود در پاسخ به سوال یکی از حاضران در کنفرانس گفت که روسیه و آمریکا درباره اوضاع شرق رودخانه فرات در سوریه بطور منظم گفت وگو می کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر مسائل منطقه ادلب، مشکل اصلی در سوریه وقایع در شرق رودخانه فرات است که در انجا حق حاکمیت سوریه نقض می شود و نهادهایی به موازات سازمان های دولتی سوریه ایجاد می شود که جدایی طلبی را هدف قرار داده اند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։